جستجو در پارس ناز

با مشکلات مالی چکار کنیم؟؟

با مشکلات مالی چکار کنیم؟؟

وقتی‌که نخستین بار با همسرتان ملاقات کردید،‌ فکر می‌کردید تنها چیزی که هیچگاه به خاطر آن با همسرتان مشاجره نخواهید کرد، مسائلی مادی است زیرا خود را عاشق او و او را عاشق خود می‌دیدید و فکر نمی‌کردید که مسائل مادی و روابط شما را تیره کند. اما این مسأله فقط در رابطه شما وجود ندارد، بلکه مشکل بسیاری از زوج‌هاست. همه ما اهدافی داریم و فکر می‌کنیم که در طی زمان به آنها می‌رسیم و وقتی به آنها نمی‌رسیم، ناراحت می‌شویم و اجازه می‌دهیم که پول و مسائل مادی به ازدواج و زندگی مشترک‌مان آسیب برساند.

پژوهش‌های به عمل آمده در سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهند زوج‌هایی که دست‌‌کم هفته‌ای یک‌بار به خاطر مسائل مادی با هم جنگ و مشاجره دارند، ۳۰ درصد بیشتر در معرض خطر جدایی هستند. راه حلی این مشکل چیست؟ بهتر است یاد بگیریم که در مورد مسائل مادی در مواقع خاص و در موقعیت‌های درست و مناسب صحبت کنیم و پرداختن به آنها را باعث ایجاد تعارض در خانواده نکنیم.

زمان‌بندی کنید

بهتر است برای حرف زدن زمان بگیرید مثلاً ۱۷ دقیقه کافی است تا در مورد یک مسأله یا موضوع حرف بزنید. محدود نبودن زمان باعث می‌شود که بیش از اندازه به آن موضوع بپردازید. شما برای رسیدگی به تمام کارهای‌تان نیاز به برنامه‌ریزی‌های بیشتری دارید. وقتی که خود را محدود به مقدار معینی زمان برای پرداختن به کاری می‌کنید، مستقیم به سراغ اصل موضوع می‌روید و حاشیه‌پردازی نمی‌کنید و فرصتی برای بحث‌های اضافی نمی‌ماند.

از چیزهای کوچک‌تر شروع کنید

گاهی اوقات صحبت کردن‌های شما با هم بر سر مسائل مالی، هیچ نتیجه‌ای ندارد؛ زیرا مسائل کوچک‌تر را کنار گذاشته‌اید و فقط از موارد بزرگ‌تر گله و شکایت می‌کنید. وقتی‌که بتوانید مسائل و مشکلات کوچک‌‌تر را از میان بردارید، می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتر به حل مشکلات بزرگ‌تر بپردازید.

گذشته را رها کنید


فراموش کنید که قبلاً در خانه پدری‌تان وضعیت به چه شکلی بود، چه کسی مسؤولیت‌های مالی را بر عهده داشت و شما هیچ‌یک از دغدغه‌ها و مشکلات کنونی را نداشتید، فراموش کنید قبلا که بوده‌اید و از کجا آمده‌اید. وقتی‌که دیگر به این مسائل فکر نکنید و اهمیت ندهید، می‌توانید یکدیگر را بیشتر و بهتر درک کنید و در برابر هم حالت تدافعی به خود نگیرید به این ترتیب بیشتر اهداف‌تان یکی می‌شود.

انتقاد بی‌مورد نکنید

قبل از شروع انتقاد از همسرتان، کمی صبر کنید و خود را به جای او بگذارید. تأثیر موضوعی را که می‌خواهید به او بگویید، در خودتان ارزیابی کنید، چه حالی به خودتان دست می‌دهد، وقتی‌که از این شیوه استفاده می‌کنید، جواب بهتری از همسرتان دریافت کنید؛ مثلاً وقتی‌که نگران مسائل مادی مربوط به آینده هستید، به جای آنکه به او بگویید: «چرا سرت را مثل کبک زیر برف فرو برده‌ای اصلاً هیچ فکری برای آینده کرده‌ای؟» بگویید: «من از دوران بازنشستگی و بیکاری خوشم نمی‌آید و دوست دارم برای آن روزها پول کافی پس‌انداز کنم». و همسرتان به شما می‌گوید: «منظورت دقیقاً چیست؟» و شما می‌گویید «دقیقاً پیشرفت»

شما نمی‌توانید بار تمام مشکلات را یکجا و در یک زمان تحمل کنید

روز کاری بدی را پشت سر گذاشته‌اید؟ ‌بهتر است حالا که اینگونه بوده است، به محض ورود به خانه هر چیزی را بهانه کنید و به مسائل مادی ربط ندهید و مشاجره را شروع نکنید. اگر مسأله‌ای در خانه پیش آمده، بهتر است حرف زدن راجع به آن را به وقت دیگری که آرام‌تر و متمرکز‌تر هستید، موکول کنید و اگر اصلاً در طول روز پیش نمی‌آید که آرامش داشته باشید، این کار را به روزهای آتی موکول نمایید.