جستجو در پارس ناز

شوره سر یکی از مشکلات رایج در میان افراد بزرگسال

شوره سر یکی از مشکلات رایج در میان افراد بزرگسال

تحقیقات قبلی نشان داده بودند که شوره سر توسط نوعی قارچ به نام "مالاسزیا گلوبوسا" ایجاد می شود. دانشمندان در مطالعات اخیر خود به اطلاعات ژنتیکی این قارچ پی بردند. آنها امیدوارند اطلاعات دقیقی كه در مورد ژنوم قارچ "مالاسزیا گلوبوسا" به دست آورده‌اند، بتواند در پیشگیری و درمان شوره سر مورد استفاده قرار گیرد.

قارچ مالاسزیا گلوبوسا بر روی پوست انسان قرار دارد و از سبوم (نوعی ماده چرب كه توسط غدد چربی‌ساز پوست تولید می‌شود) تغذیه می‌كند. سبوم، پوست و مو را در مقابل از دست دادن رطوبت، خشکی و شکنندگی محافظت می‌كند.

در حدود نیمی از افراد از شوره سر رنج می‌برند و مردان بیشتر مستعد ابتلا به این قارچ هستند.

مطالعات نشان داده اند که قارچ‌ مالاسزیا گلوبوسا با تولید آنزیمی به نام  لیپاز باعث ایجاد شوره در پوست سر می‌شود. این فرآیند به این ترتیب است كه در ابتدا این قارچ‌ از لیپاز برای تجزیه سبوم استفاده می‌كند و اسید اولئیک تولید می نماید. این اسید چرب وارد سطحی‌ترین لایه پوست سر شده و با ایجاد تغییراتی در سلول‌های پوست سر، موجب ایجاد شوره می شود.

محققان دریافته‌اند این قارچ 8 نوع آنزیم لیپاز و 3 نوع آنزیم فسفو‌لیپاز تولید می‌كند. متخصصان معتقدند که هر کدام از این آنزیم ها می‌تواند به‌عنوان یكی از روش های درمانی ضد‌ شوره مورد بررسی قرار گیرد.