جستجو در پارس ناز

مراقبت های ویژه برای موهایی که پیر شده اند

مجموعه : نکات سلامت مو
مراقبت های ویژه برای موهایی که پیر شده اند

نگران نباشید، با رعایت یکی سری اصول مراقبتی مناسب، موهای خشک و کدر، درخشش خود را بازمی‌یابند. با کمی پوشش می‌توان موهای سفید را هم پنهان کرد. و این در حالی است که هنگام ریزش مو، باید با احتیاط عمل کرد.

مراقبت های ویژه برای موهایی که پیر شده اند

با افزایش سن، موها به شدت شکننده و حساس می‌شوند. با پوست سر باید با ملایمت ویژه ای رفتار کرد.
 هنگام شامپو زدن موها، با انگشت تان پوست سر را مالش ندهید. کمی شامپو روی موهای خیس تان بمالید، بگذارید حدود سی ثانیه، کف روی موهای تان باشد و به آهستگی نفوذ کند! سپس با آب فراوان موها را آب کشی نمایید. مالش دادن با انرژی زیاد، بی فایده است.

از نوعی شامپوی ملایم و متناسب با جنس موهای تان استفاده کنید.
توصیه نمی‌شود که دو بار پشت سر هم موهای تان را شامپو بزنید! این کار بیهوه فقط به موهای تان صدمه می‌زند.
از شامپوهای ضد شوره فقط هر پانزده روز یک بار استفاده کنید زیرا این نوع شامپوها می‌توانند به پوست سرتان آسیب بزنند.

بعد از شامپو زدن، از نرم کننده استفاده کنید، خصوصاً اگر موهای تان خشک است.

برای خشک کردن، موهای تان را در یک حولۀ خشک و گرم ببندید، اما نباید با شدت آنها را ماساژ دهید.
تا جایی که ممکن است از استفاده از سشوار اجتناب کنید، در صورت لزوم از پایین ترین دمای سشوار بهره ببرید.
حواس تان باشد که از یک شانه با دندانه های بزرگ استفاده کنید، در غیر این صورت موهای تان کنده خواهند شد. به همین خاطر، از مدل موهای بسته اجتناب کنید. (گیس، بیگودی، دم اسبی)

موهای تان را نه زیاد شانه کنید، نه زیاد برس بکشید، تا پوست سرتان آسیب نبیند و غده های تولید سبوم تان تحریک نشوند، اگر این غده ها تحریک شوند، سبوم بیشتری تولید می‌کنند که در این صورت احتمال ریزش مو افزایش می‌یابد. 

تغذیه ای سالم و متعادل برای خود انتخاب کنید.
و در آخر، موهای تان را به طور منظم کوتاه کنید تا نیرویی تازه بیابند!
در مقابل موهای سفید چه می‌توان کرد؟
بنابر وراثت ژنتیکی تان، موهای شما دیر یا زود سفید خواهند شد. اگرچه  مبارزه با این شرایط طبیعی غیرممکن است، اما می‌توان با تغییر مدل مو، کاری کرد که موهای سفید کم تر قابل دیدن باشند، یا می‌توان به مش یا سایر روش های رنگ آمیزی مو متوسل شوید. علاوه بر این، همیشه مراقب باشید که از محصولات ملایم تر استفاده کنید و بین شستشوی موهای تان فاصله بگذارید.

خوب است بدانید: موهای سفید نشانۀ سلامت استخوان ها هستند. در واقع، به نظر می‌رسد که پیدایش زودرس موهای سفید، قبل از چهل سالگی، نشان دهندۀ حساس و شکننده بودن استخوان هاست. اگر شما این وضعیت را دارید، با استفاده از اقدامات احتیاطی و مشورت با پزشک تان، می‌توانید از بروز پوکی استخوان جلوگیری کنید.
 
حواستان به ریزش موها باشد!
هدف این است که از ابتدای ریزش موها، این روند محدود شود.
یائسگی دورۀ ویژه ای است که احتمال ریزش مو در آن وجود دارد. در واقع، فولیکول های مو حاوی دریافت کننده های استروژن هستند، استروژنی که در سلامت مو مؤثر است. از همین روست که درمان هورمونی جایگزین یائسگی می‌تواند درمان مؤثری در مقابل ریزش مو در دورۀ یائسگی نیز باشد. فر کردن و دیگر تکنیک های خشن روی موها، برخی داروها (مانند شیمی درمانی)، برخی بیماری ها (مانند تاسی)، پرکاری تیروئید، کم خونی، کاهش وزن شدید و استرس، عوامل مستعد دیگری هستند که می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

مشورت با پزشک تان یا متخصص پوست می‌تواند باعث شناسایی علت ریزش موها شود، البته  این در صورتی است که در تمام موارد ریزش مو شدید باشد. درمان هایی مانند مینوکسیدیل، کاشت مو و روش های استتار مو نیز وجود دارند.