جستجو در پارس ناز

چند توصیه ارامش آور به خانه

مجموعه : دکوراسیون
چند توصیه ارامش آور به خانه

چیدمان مناسب یعنی آرامش خانه این نکته ای است که تمام خانم های خانه دار به آن رسیده اند. آپارتمان ها و ساختمان های کوچک وسایل زیاد خانه، جای محدود و دسترسی آسان به وسایل و اسباب مورد نیاز سبب می شود ما بیشتر به اطراف مان دقیق شده و در پی یافتن مکان هایی برای جا دادن وسایل باشیم. برای این کار اول باید برخی از اسباب و لوازمی را که مورد نیازمان نیست یا کهنه و غیرقابل استفاده هستند، دور بریزیم و آنهایی را که قابل مرمت و استفاده مجدد هستند، تعمیر کنیم.

به گزارش گروه ایران ویج ، باور غلط ما در این باره این است که فقط یک معمار داخلی می تواند طراحی و چیدمان زیبایی را ارایه دهد ولی اگر کمی خلاقیت و ابتکار به خرج دهیم، می توانیم با دقت، ظرافت و مطالعه، چیدمانی صحیح و مناسب از وسایل و لوازم خانه را داشته باشیم. باید چیدمان وسایل منزل به نحوی باشد که بتوان نهایت استفاده را از حداقل فضا برد، اما آن چیزی که نباید فراموش کرد، این است که طراحی و چیدمان خانه و وسایل آن باید برگرفته از فرهنگ ایرانی باشد.

 

۱) برای زیبا و جذاب جلوه دادن محیط زندگی خود لازم نیست حتما از مبلمان های گران قیمت استفاده کنید. توصیه می کنیم قبل از خرید مبلمان یا رنگ آمیزی منزل خود چند کتاب دکوراسیون تهیه کنید؛ حتما در آنها ایده های جالبی برای رنگ و نحوه چیدمان وسایل پیدا می کنید.

۲) گاهی می توانید از وسایل و مبلمان قدیمی برای منزل خود استفاده کنید؛ وسایل و اشیایی که ممکن است در زیرزمین منزل شما بلا استفاده مانده باشد.

۳) رنگ آمیزی و تغییر لوازم، ارزان ترین روش ممکن برای ایجاد تنوع در دکوراسیون است، ضمن اینکه خود شما هم می توانید آن را انجام دهید.

 

● ۴ عامل هرج و مرج

باید بپذیریم که هرج ومرج و به هم ریختگی غیرقابل پیشگیری است و به هر حال بی سروصدا و آرام آرام به درون خانه هایمان می خزد! بیشتر این مشکل به دلیل وجود وسایلی است که مدت ها به اصطلاح به ما چسبیده اند و نتوانسته ایم از شرشان خلاص شویم. شاید کادو یکی از دوستان بوده و نمی خواستیم با دور انداختنش، ناراحت شان کنیم یا هزینه زیادی برای خریدش پرداخته ایم ولی علاقه ای هم به استفاده از آن نداریم. با تمام این اوصاف باز هم نمی توانیم خودمان را متقاعد کنیم که نگه داشتن همین وسایل باعث شلوغ شدن خانه مان شده و بهتر است که با بیرون ریختن شان انرژی از دست رفته را به خانه بازگردانیم. شاید خداحافظی کردن با این چهار دسته اصلی آشفتگی ها کار سختی باشد ولی مطمئن باشید که ۹۰ درصد به هم ریختگی خانه به دلیل وجود آنهاست. پس خودتان را برای این خداحافظی آماده کنید!

 

۱) شکسته، خراب شده ولی درستش می کنم!

این یکی از بدترین عادت هایی است که اکثر ما به آن دچاریم. یک وسیله یا یک شی تزیینی شکسته. ماه ها و سال هاست که در جای خود باقی مانده بدون اینکه تعمیرش کنیم. اگر در این مدت درستش نکرده اید حتما احتیاجی هم به آن ندارید، پس بهتر است فراموشش کرده و هرچه زودتر از شر آن خلاص شوید. این وسیله آنقدرها که فکر می کنید برایتان اهمیت ندارد وگرنه زودتر از اینها به فکرش می افتادید!

 

۲) ازش متنفرم ولی خوب… شاید به درد بخورد!

متاسفانه بسیاری از ما مجموعه ای از وسایل را در خانه هایمان نگه داری می کنیم که ازشان متنفریم. ممکن است چراغ خواب یا آباژوری باشد که به محض خریدن و آوردنش به خانه خیلی زشت تر از آن چیزی که در مغازه بود به نظر برسد یا دربازکنی که حتی به درستی کار نمی کند. هرچه سریع تر خودتان را از دست این وسایل راحت کرده و فضای اشغال شده توسط آنها را به لوازمی اختصاص دهید که عاشق شان هستید. اگر فکر می کنید هنوز کارآیی لازم را دارند بفروشیدشان یا به کسی ببخشید که شاید دوست شان داشته باشد!

 

۳) هیچ وقت نوبت به استفاده ازش نرسیده…

هرچیزی که در سال گذشته حتی یک بار هم سراغش نرفتید و هیچ مصرفی برایتان نداشته، از این به بعد هم نخواهد داشت. وقتی وسایل را به امید اینکه یک روزی به کار بیایند تلنبار می کنید، جای چیزهایی را که هر روز یا اغلب به آنها نیاز دارید را پر کرده اید. وسایل بی مصرف، پول و فضا و زمان شما را هدر می دهند. اگر زمان خاصی در آینده را برای استفاده از وسیله ای در نظر دارید نگه داشتن آن خیلی دور از ذهن نیست، اما اگر تنها تصور می کنید که شاید روزی به کار آید با آن خداحافظی کنید چون که همیشه هم هر چیزی که خوار آید به کار نخواهد آمد!

 

۴) وسیله ای را کلا فراموش کرده اید…

وقتی کشوها را بیرون ریختید تا مرتب کنید و ناگهان با وسیله ای مواجه می شوید که اصلا یادتان نبوده که آن را داشته اید، بدون احساساتی شدن آن را برای همیشه فراموش کنید. وقتی این همه وقت را بدون این وسیله سپری کردید حتما نیازی به آن ندارید. به ندرت اتفاق می افتد که نبود چنین وسیله ای کار شما را لنگ کرده باشد چون چیزهایی را که لازم دارید، از وجودشان باخبرید.