جستجو در پارس ناز

درس یا ازدواج مسئله این است!

درس یا ازدواج مسئله این است!

«فعلا قصد ازدواج ندارم. می خواهم ادامه تحصیل دهم!» این جمله تکراری را چند بار تا به حال شنیده اید؟ جمله ای که خیلی وقت ها به ارزش اجتماعی و تحصیلی یک جوان تعبیر می شد و هنوز هم خیلی ها معتقدند اول درس، بعد ازدواج.
 

در این که درس باعث رشد شخصیتی می شود و جایگاه اجتماعی و موقعیت ازدواج را برای دختر و پسر تغییر می دهد شکی نیست. حتی در این که اول باید درس باشد و بعد ازدواج هم تردیدی نداریم اما حد این سختگیری چقدر است؟ چقدر باید روی نظریه تحصیل در مقابل ازدواج پافشاری کرد؟

 

– میزان تحصیلات دختر و پسر نمی تواند و نباید مانعی برای ازدواج باشد بلکه مهم این است که هوشمندی، کفایت عقلانی و بینش اجتماعی طرفین مورد ارزیابی قرار گیرد.

 

– دختر خانم ها به این نکته توجه داشته باشند که اگر فرد مناسبی برای ازدواج پیدا شود؛ آنچه مقدم است، ازدواج است نه تحصیل چرا که ممکن است موقعیتی را از دست بدهند که شاید دیگر به دست نیاید. البته این نکته را در نظر بگیرید که در حال سپری کردن از مقاطع حساس تحصیلی نباشند. (کنکور و…)

 

– آقا پسرهای مجرد مشغول به تحصیل به این نکته توجه داشته باشند که آنچه برای شما در اولویت قرار دارد ادامه تحصیل تان است. پس بهتر است در سال های اولیه تحصیل تان ازدواج نکنید مگر اینکه احساس نیاز به ازدواج پیدا کنید. مشروط بر اینکه در گذر از مقاطع حساس تحصیلی (کنکور و…) نباشید و در این صورت ازدواج را به بعد از گذشتن از آن مرحله موکول کنید.

 

– فکر نکنید با ازدواج کردن برنامه تحصیلی تان به هم می خورد بلکه اگر عزمتان را جزم کنید، شما و همسرتان می توانید یکدیگر را در این راه یاری کنید و به هم دلگرمی و امید دهید.

 

– در چند ماه اول ازدواج دو طرف ممکن است دچار بی برنامگی و سردرگمی شوند که با توجه به روحیه خانم ها این امر در آن ها بیشتر ظهور می کند پس افت تحصیلی در این دوران امری طبیعی است.

 

– بهتر است دو طرف خود را با شرایط جدید سازگار کرده، یک برنامه ریزی مناسب داشته باشند و مواقعی که همسرشان حضور ندارند را به درس اختصاص دهند.

 

اگر شما در زمره افرادی هستید که ازدواج در حین تحصیل را برگزیده اند و نگران مشکلاتی هستید که با آن مواجه می شوید به راه حل های زیر توجه کنید.

 

الف – می توانید با مقدمات ساده و بدون تشریفات عقد کنید. امّا مراسم عروسی را به تأخیر بیندازید.

 

ب- کار کردن همزمان با تحصیل می تواند در کاهش مشکلات اقتصادی شما تأثیرگذار باشد.

 

ج- وقتی زندگی ساده ای داشته باشید و قناعت پیشه کنید آرامش فکری و روحی بیشتری خواهید داشت در این صورت راحت تر می توانید به پیشرفت علمی دست یابید.

 

د– وقتی زوجین یا یکی از آن ها محصل باشند انجام کارهای منزل به طور مشترک صورت بگیرد که این مسأله علاوه بر محبت و دلگرمی، اجر اخروی را هم به دنبال دارد.

 

هـ – می توانید با توافق یکدیگر تا پایان تحصیل از بچه دار شدن جلوگیری کنید و با آسودگی بیشتری به تحصیل بپردازید.

 

چند کلام با آقایان

 

فقط تحصیل نیست که در راه ازدواج مانع ایجاد می کند. مانع بزرگتری که پسرها با آن مواجه می شوند، سربازی است که باید درباره آن این نکات را بدانید.

 

– اگر هنوز به سربازی نرفته اید و احساس نیاز به ازدواج نمی کنید بهتر است ازدواج را به بعد از گذراندن خدمت سربازی موکول کنید.

 

– پسرها بهتر است اگر سربازی نرفته اند و قصد ازدواج دارند این موضوع را با خانواده دختر مطرح کرده و عنوان کنند که ممکن است در شهر دور مشغول خدمت شوند، تا آن ها با آگاهی کامل تصمیم گیری نمایند.

 

– در دوران عقد می توانید با نامه نگاری و نوشتن مطالب امید بخش و دلگرم کننده در زیباتر کردن این دوران یکدیگر را یاری داده یا در هنگام مرخصی در این دوران با یکدیگر ملاقات داشته باشید.

 

– اگر بعد از آغاز زندگی مشترک، دوران سربازی فرد در محلی دور از محل سکونت خود شروع شود، زن می تواند تا پایان مدت سربازی همسرش در منزل والدین خود یا همسرش باشد تا علاوه بر جلوگیری از خرج های اضافه مثل کرایه خانه و… مرد نیز با خیال راحت خدمتش را به پایان برساند.

 منبع: کتاب آیینه و شمعدان