جستجو در پارس ناز

سلامت جنسی برخاسته از سلامت جسمی است

سلامت جنسی برخاسته از سلامت جسمی است

مطلب پیش رو کلیاتی در مورد عمل جنسی و نحوه آمادگی جهت این عمل می باشد. عمل جنسی برای آنکه بهتر انجام شود لازم است با مقدماتی همراه گردد تا بهره و لذت بیشتری به ارمغان آورد.

حتی فکر کردن به عمل جنسی می‌تواند احساسات ما را به هیجان آورد؛ عملی که به زوج‌های جوان محدود نمی‌شود و همه‌ی زوج‌ها در هر سنی که باشند می‌توانند از خوشی‌های آن بهره‌مند شوند. ورزش که بخش مهمی از یک زندگی جنسی موفق است، می‌تواند میل جنسی را تقویت کند، بر لذت عمل جنسی بیافزاید و بهره‌مندی ما را از خوشی‌های آن بیشتر کند. بنابراین، برای ورزش منظم وقت بگذارید تا لذت ببرید.

-عمل جنسی مطلوب به سلامت ما کمک می کند

هر چند برای عمل جنسی مطلوب تعریف‌های گوناگونی وجود دارد، اما شاید بتوان آن را این گونه تعریف کرد: رفتار صمیمانه‌ای که سلامت و خوشی انسان را بهبود می‌بخشد. لذت بردن از یک رابطه‌ی صمیمانه باعث آزاد شدن مواد شیمیایی خاصی در بدن می‌شود که از ما در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند. پژوهشگران معتقدند عمل جنسی مطلوب درد مفاصل و ماهیچه‌ها را تسکین می‌دهد و باعث افزایش طول عمر می‌شود.

با این همه، ما برای عمل جنسی مطلوب، زمان و انرژی لازم را صرف نمی‌کنیم. بر اساس پژوهش گسترده‌ای که در امریکا انجام شده است، بیش از یک سوم زوج‌های امریکایی به کاهش میل جنسی دچارند. پس از یک روز کاری پر تنش، فراموش کردن جشن اوج سرخوشی انسان، بسیار ساده است! با وجود این، راه‌هایی وجود دارد که صرف نظر از سن یا مشغله‌ی کاری، باعث پایداری و قوت این رابطه‌ی صمیمانه می‌شوند و آن را بخش همیشگی برنامه زندگیمان می‌سازد.

-انرژی لازم را برای عمل جنسی مطلوب فراهم سازید

فعالیت فیزیکی(ورزش) مطمئن‌ترین راه برای تقویت میل جنسی و افزایش فعالیت جنسی است. ورزش هوازی مانند داروی قوی باعث افزایش هورمون‌ها، فرونشاندن تنش‌ها، کاهش چربی و جوان شدن بدن، تقویت احساس شادابی، پرتوانی و سر زندگی، تقویت اعتماد به نفس و بهبود سلامتی مطلوب می‌شود. ورزش منظم باعث افزایش جریان خون به آلت جنسی نیز می‌شود و از این راه مرد و زن را برای عمل جنسی آماده می‌سازد.

بر پایه‌ی پژوهشی که در کالیفرنیا انجام شد، مردان میانسال کم تحرکی که سه بار در هفته فقط یک ساعت ورزش می‌کردند، از بهبود عملکرد جنسی، افزایش دفعات عمل جنسی و ارگاسم(اوج تحریک جنسی) و احساس رضایت بیشتری خبر دادند. در مطالعه دیگری مشخص شد زنان میانسالی که ورزش می‌کردند، نسبت به همسالان کم تحرک خود به دفعات بیشتری(7 بار در ماه) عمل جنسی داشتند و از آن لذت بیشتری می‌بردند.

چون عمل جنسی به دیر پایی نیاز دارد، بهبود سلامت قلب و عروق با فعالیت هوازی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری یا شنا کردن(سه بار در هفته دست کم 30 دقیقه) به زوج‌ها کمک می‌کند آن را به دفعات بیشتر و به مدت طولانی‌تری انجام دهند. دراز و نشست یا بنشین و پاشو نیز سودمند است. این جنبش‌ها باعث تقویت ماهیچه‌های شانه‌ها، سینه، شکم و همه‌ی بخش‌هایی می‌شوند که در عمل جنسی به کار گرفته می‌شوند. قوی نگه داشتن این ماهیچه ها باعث تقویت بنیه و قدرت جنسی می‌شود، به عمل جنسی تداوم می‌بخشد و آن را لذت بخش‌تر می کند.

-خود را برای عمل جنسی گرم کنید

ماهیچه‌های درگیر در فعالیت جنسی برخلاف ماهیچه‌های بازوها و پاها طی روز به ندرت فعال هستند. با وجود این، زوج‌ها با تقویت این ماهیچه ها می‌توانند از عمل جنسی لذت بیشتری ببرند.

ورزش کیگل( Kegel ) ماهیچه‌های مهبل را تقویت می‌کند و از این راه به زن کمک می‌کند فرمان این ماهیچه‌ها را به دست گیرد.

در نتیجه، مهبل طی عمل جنسی به دور آلت مردانه حلقه می‌زند و زن آسان‌تر به اوج تحریک جنسی می‌رسد. هم‌چنین، مردان با کمک این ورزش می‌توانند فرمان ماهیچه‌هایی را که برای توقف جریان ادرار استفاده می‌شوند(ماهیچه‌های Pubococcygeal ) به دست گیرند و با منقبض کردن آن‌ها پیش از اوج تحریک جنسی تخلیه منی را به تاخیر اندازند.

ورزش کیگل: که دکتر آرنولد کیگل آن را برای تقویت ماهیچه‌های لگن پیشنهاد کرده، چنین است: ماهیچه‌هایی را که برای توقف جریان ادرار استفاده می‌شوند، مانند زمانی که جلوی ادرار را می‌گیرید، منقبض کنید و هر بار دو تا سه ثانیه به حالت منقبض نگه دارید. هر بار که ماهیچه‌ها را منقبض می‌کنید، نفس عمیقی بکشید و آن‌ها را بین هر انقباض به طور کامل از حالت منقبض درآورید.

این ورزش را در هر زمان و در هر جایی می‌توان انجام داد؛ هنگامی که مشغول خوردن صبحانه‌اید، مجله می‌خوانید، تلویزیون نگاه می‌کنید یا به رادیو گوش می‌دهید. با ده تا بیست بار آغاز کنید و کم‌کم آن را به دست کم صد تا دویست بار در روز برسانید. اگر این ورزش را هر روز انجام دهید، پس از یک ماه به نتایج مطلوبی دست پیدا می‌کنید.

-حرکات کششی

حرکات کششی که در ادامه توضیح داده می‌شوند، به نرم و انعطاف‌پذیر شدن ماهیچه‌های درگیر در عمل جنسی و تسهیل رسیدن به اوج تحریک جنسی کمک می‌کنند. این حرکات می‌توانند روی تشک سفت یا کف اتاق خواب انجام شوند. لباس گشاد و راحتی بپوشید یا لباس نپوشید. موسیقی مورد علاقه‌ی خود را پخش کنید. از آن جا که این حرکات ممکن است میل جنسی شدیدی در شما ایجاد کنند، بهتر است آن‌ها را همراه زوج خود انجام دهید.

بالا کشیدن لگن : به پشت بخوابید و زانوهایتان را خم و اندکی از هم جدا کنید. پاهایتان روی کف و بازوهایتان کنارتان باشد. نفس عمیقی بکشید، ماهیچه‌های شکم و باسن‌هایتان را منقبض کنید و تا زمانی که کمرتان صاف است، لگن خود را به بالا بکشید. مواظب باشید کمرتان خم نشود. نفس بکشید و تا ده ثانیه به این حالت بمانید. سپس، همین طور که بدنتان را به آرامی به سمت پایین رها می‌کنید، نفس خود را بیرون دهید. این کار را چند بار انجام دهید.

کشش پروانه‌ای: به پشت بخوابید و زانوهایتان را خم کنید. پاهایتان به هم چسبیده و روی بستر قرار گرفته باشد. سپس، پاهایتان را به داخل بکشید، طوری که به باسنتان برخورد کند. مچ پایتان را بچرخانید، طوری که کف پاهایتان به سمت یکدیگر باشد و همدیگر را لمس کنند. زانوهایتان به دو طرف بستر جهت می‌گیرند. آن‌ها را به پایین(به سطح بستر) نزدیک کنید. شما یا زوجتان می‌توانید به آرامی روی ران‌هایتان فشار آورید و آن‌ها را به پایین جا به جا کنید. وقتی زانوها تا اندازه‌ای که راحت هستید از هم دور شدند، این وضعیت را برای شصت ثانیه حفظ کنید. سپس زانوها را به حالت اول بازگردانید.

این ورزش را به حالت نشسته و پشت به پشت زوجتان نیز می‌توانید انجام دهید. تا جایی که امکان دارد به حالت راست بنشینید و ستون مهره‌های خود را به یکدیگر فشار دهید. شانه‌هایتان را شل کنید و سرتان را در راستای ستون مهره‌های نگه دارید. پاهایتان را تا جایی که می‌شود به بدنتان نزدیک کنید و آن‌ها را به گونه‌ای بچرخانید تا کف پاهایتان هم دیگر را لمس کنند و زانوهایتان به سمت خارج قرار گیرد. پاهایتان را در دست بگیرید. نفس عمیق بکشید و آرام آرام زانوهایتان را به پایین ببرید. دقت کنید زانوهایتان را به پایین نرانید.(این ورزش برای بی‌نظمی قاعدگی، مشکلات ادراری و کاهش درد زایمان نیز سودمند است.)

-سلامت جنسی برخاسته از سلامت جسمی است

ورزش‌های دیگری وجود دارد که نه تنها زندگی جنسی بلکه سلامت جسمی و ذهنی شما را تقویت می‌کنند. در کلاس‌های یوگا فعالیت‌هایی به شما آموزش داده می‌شود که به کشش ناحیه لگن کمک می‌کنند. شنا و سایر ورزش‌هایی که با پا زدن همراه اند نیز سودمند است. خلاصه، ورزش منظم، از هر نوعی که باشد، باعث افزایش توان، بنیه، شور و شوق، لذت و تقویت همه جانبه‌ی زندگی جنسی می‌شود. بنابراین، ورزش کنید تا لذت ببرید.

سلامت جسمی و روحی نقش مهمی در سلامت جنسی دارد. پس هر عاملی که سلامت جسمی و روحی ما را تقویت کند، سلامت جنسی ما را بهبود می‌بخشد. تغذیه مناسب، ورزش، خواب کافی، عادت‌های خوب و روحیه سالم از جمله این عامل‌ها هستند. بنابراین، به جای گوش دادن به تبلیغات شرکت‌های داروسازی، به نهادینه کردن عادت‌های خوب در خود بیاندیشید.

مقاله‌ای را که در ادامه می‌خوانید، خانم دکتر کاترین هود تنظیم کرده که مدرس افتخاری دانشگاه آکسفورد انگلستان است.

1. احساس خوبی درباره خود داشته باشید

هیج چیز به اندازه‌ی ارزش قائل شدن برای خود، میل جنسی را در شما تقویت نمی‌کند. وقتی احساس غم می‌کنید، به خود توجه کنید و زمانی را فارغ از همه چیز به آرامش مطلق اختصاص دهید یا به فعالیت‌هایی مشغول شوید که احساس شما را نسبت به خودتان بهتر می‌کنند.

2. تغذیه مناسبی داشته باشید

اگر بدن شما در اثر بهداشت نامناسب ضعیف شود، بی‌گمان بر فعالیت‌های جنسی شما نیز اثر می‌گذارد. پنج تا نه عدد میوه و سبزی در روز سلامتی شما را تضمین می‌کند. ویتامین‌ها و موادی به نام آنتی‌اکسیدان، که در میوه‌ها و سبزی ها وجود دارند، باعث می‌شوند جریان مناسبی از خون به اندام‌های جنسی شما برقرار باشد. هم‌چنین، این مواد به سلامت رگ‌ها، از جمله رگ‌های اندام های جنسی، کمک می‌کنند.

3. وزن خود را کاهش دهید

زیادی وزن نه تنها روی اعتماد به نفس و احساسات جنسی شما اثر می‌گذارد، بلکه خطر مبتلا شدن شما به بیماری‌های رگ‌ها را افزایش می‌دهد و همان گونه که گفتیم، این بیماری‌ها بر جریان خون به اندام‌ها جنسی اثر منفی دارند.

4. سیگار کشیدن را کنار بگذارید

سیگار کشیدن با تنگ کردن رگ‌های خونی بر جریان خون به اندام‌های جنسی اثر منفی دارد. هم‌چنین، بنیه‌ی شما را ضعیف می‌کند و بیشتر افراد دوست ندارند آدم سیگاری را ببوسند.

5. ورزش کنید

ورزش کردن منظم جریان خون را به اندام‌های جنسی بهبود می‌بخشد. هم‌چنین، ورزش کمک می‌کند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. هر عاملی که به احساس مثبت شما نسبت به خودتان کمک کند، میل جنسی را تقویت می‌کند.

6. نوشابه‌های الکلی کمتر مصرف کنید

نوشیدن الکل در آغاز باعث آرامش اعصاب می‌شود و با کاهش دادن اضطراب و تنش‌ها روحی باعث می‌شود برای عمل جنسی سر حوصله بیایید. اما آگاه باشید که الکل باعث افسردگی می‌شود و مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد.

7. به ماساژ دادن بپردازید

شیوه‌های ماساژ دادن در بیدار کردن میل جنسی در شما بسیار سودمند است، به ویژه اگر تنش‌های روحی داشته یا نگران و عصبانی باشید. اتاقی را با نور ملایم و موسیقی آرام آماده کنید و ماساژ دادن پشت را آغاز کنید.

8. یوهیمبین مصرف کنید

از مدت‌ها پیش از این گیاه در آفریقا به عنوان تقویت کننده عمل جنسی استفاده می‌شود و به نظر می‌رسد ناتوانی جنسی را در مردها بهبود می‌بخشد. شواهد اندکی از اثر مثبت این گیاه روی خانم‌ها وجود دارد.

9. ژینکو بیلوبا به شما کمک می‌کند

برگ‌های این گیاه جریان خون را به مغز و اندام‌های جنسی بهبود می‌بخشند. تصور می‌شود روی میل جنسی، انگیزش جنسی و رسیدن به اوج جنسی نیز اثر می‌گذارد.

10. غذاهای تقویت کننده‌ی میل جنسی بخورید

دارو یا غذای جادویی که بتوانند میل جنسی را از این رو به آن رو کنند، وجود ندارد، اما برخی مواد غذایی بی‌اثر نیستند. مارچوبه و صدف خوراکی، که از آنتی‌اکسیدان و مواد معدنی لازم برای عملکرد جنسی مناسب سرشارند، بسیار سودمند هستند. برای مثال، صدف خوراکی مقدار زیادی"روی" دارد، عنصری که برای باروری ضروری است.

آلت جنسی زنانه که مهبل( Vagina ) نامیده می‌شود، از منفذ مهبلی آغاز می‌شود، حدود سیزده سانتی‌متر به درون بدن ادامه می‌یابد و به دهانه رحم( Cervix ) می‌رسد. مهبل از سه لایه بافتی درست شده است. لایه‌ی سطحی آن مخاط نام دارد. لایه دیگر از بافت ماهیچه‌ای درست شده است و بیشتر در یک سوم بیرونی مهبل منقبض می‌شود. لایه‌ی سوم از بافت پیوندی است و مهبل را به ساختارهای درونی بدن متصل می‌کند.

مهبل در زمانی که فرد از لحاظ جنسی تحریک نشده است به لوله‌ی پهنی می‌ماند که دیواره‌های آن روی هم جمع شده است و برخلاف تصور اغلب زنان و مردان، پیوسته به صورت "سوراخ" باز نیست. در واقع، فضای بالقوه دارد. مهبل به خاطر بافت ماهیچه‌ای خود می‌تواند منبسط و منقبض شود و هنگام زایمان امکان خروج نوزاد را فراهم سازد یا با هر آلت مردانه‌ای سازش پیدا کند. دیواره درونی مهبل پایانه‌ی عصبی چندانی ندارد. نزدیک 90 درصد پایانه‌های عصبی نزدیک منفذ مهبل جمع شده‌اند. بنابراین، این بخش مهبل از دو سوم پایانی آن حساس‌تر است.

لغزنده کننده‌ی مهبل

هنگام تهییج جنسی، دیواره‌ی مهبل با مایع مهبلی پوشیده می‌شود. دیواره‌ی مهبل غده‌ی ترشحی ندارد، اما رگ‌های خونی موجود در آن در نتیجه‌ی تحریک جنسی از خون پر می‌شوند و با فشاری که به بافت دیواره‌ی مهبل وارد می‌کنند، باعث خروج مایع میان بافتی(مایعی که فضای بین سلول‌ها را پر کرد) به سطح دیواره‌ی مهبل می‌شوند. این مایع باعث لغزنده شدن سطح مهبل و آسان‌تر شدن وارد شدن آلت مردانه در آن می‌شود. بدون این لغزنده کننده‌ی طبیعی، عمل جنسی دردناک خواهد بود.

گاهی به علت جسمی یا احساسی این مایع به مقدار کافی آزاد نمی‌شود. کمبود هورمون یا عفونت مهبل می‌تواند به این مشکل بینجامد. گاهی زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می کنند، به این مشکل دچار می‌شوند؛ این قرص‌ها مقدار زیادی هورمون پروژسترون دارند. زن و مردی که رابطه‌ی احساسی خوبی با هم ندارند، ممکن است با این مشکل رو به رو شوند. البته میزان مایع مهبلی با افزایش سن کاهش می‌یابد و نباید عوامل جسمی یا روحی را در آن موثر دانست.

بدن پس از یائسگی به میزان اندکی هورمون استروژن تولید می‌کند. این امر باعث نازک شدن دیواره‌ی مهبل می‌شود. همچنین، مهبل کوچک‌تر و کم عمق‌تر می شود و زمان بیشتری طول می‌کشد تا مایع مهبلی به اندازه‌ی کافی تولید شود یا تولید آن کاهش می‌یابد. با مشورت با پزشک که ممکن است به تجویز هورمون بینجامد، می‌توان این مشکلات را تا اندازه‌ای کاهش داد.

ورزش‌های پس از زایمان

گاهی مهبل پس از زایمان بخشی از قوام ماهیچه‌ای خود را از دست می‌دهد و احساس می‌شود که شل‌تر و بزرگتر شده است. این وضعیت باعث می‌شود برخی زن‌ها هنگام عمل جنسی احساس لذت کم‌تری می‌کنند. مرد نیز ممکن است احساس کند دیوراه‌ی مهبل به خوبی آلت تناسلی‌اش را در بر نمی‌گیرد. با انجام ورزش‌های ویژه‌ای می‌توان ماهیچه‌های دیواره مهبل را تقویت کرد.

زن باید ماهیچه‌هایی را که برای توقف جریان ادرار به کار می‌روند، چند بار و برای 3 تا 5 ثانیه به حالت منقبض نگه دارد. این ورزش باید در طول روز چند بار انجام شود و می‌توان آن را هنگام عمل جنسی نیز انجام داد.

آلت جنسی مردانه (Penis) از بخش کلاهک مانندی به نام حشفه (Glans) بدنه یا بخش استوانه‌ای شکل(Shaft)، بیضه‌دان و دو بیضه (Testis) تشکیل شده است. بدنه‌ی آلت از سه بافت اسفنجی نرم و استوانه‌ای درست شده است که شمار زیادی رگ خونی کوچک دارد. پایانه‌های عصبی زیادی به آلت وارد می‌شوند و آن را به تماس، فشار و دما حساس می‌سازند.

حشفه که بخشی از پوست ختنه‌گاهی آن را در بر می‌گیرد، نسبت به بدنه‌ی آلت پایانه‌های عصبی بیشتری دارد و به این دلیل به تحریک فیزیکی حساسیت بیشتری دارد. ناحیه بین حشفه و بدنه که لبه‌ی تاجی نامیده می‌شود و بخش مثلثی کوچکی که زیر آلت قرار دارد،جایی که نوار نازکی از پوست به نام بند (Frenum) به حشفه متصل است، دو ناحیه دیگر آلت‌اند که حساسیت زیادی دارند.

دو بیضه درون بیضه‌دان قرار دارند. بیضه‌ها جای تولید سلول‌های جنسی مردانه(اسپرم‌ها) و هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) هستند. هنگام تحریک جنسی رگ‌های خونی بافت اسفنجی با خون پر می‌شوند و آلت متورم می‌شود. انبساط رگ‌های خونی طول آلت، باعث بزرگ شدن اندازه و سفت شدن آن می‌شود. تبدیل حالت آلت نرم به آلت سفت و بلند، نعوظ(Erection) نامیده می‌شود. آلت پس از تخلیه مایع منی یا پس از رفع تحریک جنسی به سرعت به حالت استراحت در می‌آید. 

هنگامی که آلت جنسی مردانه در آلت جنسی زنانه یا مهبل(Vagina) فرو می‌رود و به اصطلاح مقاربت یا نزدیکی(Intercourse) رخ می‌دهد. تماس حشفه با سطح درونی مهبل به تحریک عصب‌های آن، تهییج جنسی، اوج تحریک جنسی(Orgasm)، خروج منی(Semen) از نوک آلت و تخلیه آن به مهبل می‌انجامد. منی حاوی شمار زیادی اسپرم است. اسپرم‌ها سلول جنسی زن یعنی تخمک(Ovum) را بارور می‌کنند. به این عمل لقاح(Fertilization) می‌گویند.

اندازه مهم نیست

ظاهر آلت جنسی مردانه از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد. این تفاوت ممکن است در رنگ، شکل، اندازه و حالت پوست ختنه‌گاهی باشد. بین وزن، قد، جثه‌ی فرد و اندازه‌ی آلت ارتباطی وجود ندارد. در برخی عکس‌ها آلت تناسلی بزگتر از حالت معمول نمایش داده می‌شود. بیشتر این عکس‌ها ساختگی است و باعث نگرانی برخی افراد درباره‌ی آلت تناسلی‌شان شده است.

همه مردان در هر سنی ممکن است این نگرانی را داشته باشند. جای هیچ‌گونه نگرانی نیست و هر آلتی با هر اندازه‌ای کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. برخی این باور غلط را در خود تقویت می‌کنند که "بزرگتر و کلفت‌تر، بهتر است" و تصور می‌کنند آلت بزرگ باعث افزایش رضایت جنسی زن می‌شود. در واقع، قطر آلت اثر ناچیزی بر رضایت جنسی زن دارد، زیرا ساختمان مهبل به گونه‌ای است که با هر قطری به خوبی سازش پیدا می‌کند.

اندازه‌ی آلت که عمق نفوذ آن را در مهبل تعیین می‌کند، اهمیت چندانی ندارد، زیرا یک سوم نخست مهبل بیشترین پایانه‌های عصبی را دارد و در تحریک جنسی زن نقش اصلی را بازی می‌کند. با وجود این، اندازه آلت ممکن است از لحاظ روانی برای زن اهمیت مثبت یا منفی داشته باشد. از این رو، برخی زن‌ها آلتی با قطر بیشتر را می‌پسندند.

بارداری در انسان اندکی بیش از 9 ماه طول می‌کشد. آیا زن و شوهر در این مدت می‌توانند عمل جنسی داشته باشند؟ آیا عمل جنسی به جنین آسیب نمی‌رساند؟ تا چه زمانی می‌توان با همسر باردار خود عمل جنسی داشت؟ چه مدت پس از عمل سزارین می‌توان عمل جنسی را از سرگرفت؟ این پرسش‌ها برای اغلب خانم‌های باردار پیش می‌آید. دکتر جاناتان شر، متخصص زنان و زایمان، استادیار مدرسه‌ی پزشکی سینایی نیویورک و نویسنده‌ی کتاب پیشگیری از سقط جنین، به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد.

آیا داشتن عمل جنسی در دوران بارداری به سلامت مادر یا جنین آسیب نمی‌رساند؟

داشتن عمل جنسی در یک بارداری عادی اشکال ندارد. به طور معمول، میل جنسی زن طی 12 هفته‌ی اول کاهش می‌یابد، اما شما می‌توانید از آغاز تا پایان بارداری عمل جنسی داشته باشید. با وجود این، اگر طی بارداری مشکلی مانند خونریزی یا انقباض‌های پیش از موعد رخ دهد یا اگر دهانه‌ی رحم در پایان بارداری گشاد شود، پزشک به شما سفارش می‌کند عمل جنسی نداشته باشید. بنابراین، اگر درباره‌ی عمل جنسی طی بارداری نگران هستید یا در این‌باره پرسشی دارید یا به مشکلی برخورده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا عمل جنسی به هر حالت و به هر نحوی می‌تواند انجام شود؟

عمل جنسی به هر حالت و به هر نحوی می‌تواند انجام شود، به شرط این که خونریزی مهبلی، سابقه‌ی زایمان پیش از هنگام و گشاد شدن دهانه‌ی رحم وجود نداشته باشد (پزشک شما باید وضعیت دهانه‌ی رحمتان را پس از آزمون هفته‌ی 36 به شما بگویید، وگرنه به او یادآوری کنید). البته، در هر صورت مردان باید از داخل کردن عمیق و با فشار به مهبل خودداری کنند، زیرا ممکن است به همسرشان آسیب برساند.

چه مدت پس از عمل سزارین می‌توان عمل جنسی داشت؟

پس از عمل سزارین پزشک شما هر 4 هفته بررسی پس از زایمان را انجام می‌دهد. هر زمان که او به شما گفت مشکلی وجود ندارد، می‌توانید عمل جنسی را آغاز کنید. پس با مشورت با پزشک نگرانی‌ها را برطرف کنید و فرصت را از دست ندهید. بیاد داشته باشید که پزشک شما بهترین کارشناسی است که می‌تواند به شما پاسخ درست را بگوید.