پارس ناز پورتال

قاصدک 24

سازنده اسلحه کلاشینکف درگذشت (+عکس)

مجموعه : مجله خبری روز
سازنده اسلحه کلاشینکف درگذشت (+عکس)
 
میخائیل کلاشینکف روسی طراح و مخترع سلاح مشهور کلاشینکف در سن 94 سالگی درگذشت.وی در ساخت تفنگ و مسلسل و دیگر سلاح های جنگی نیز مشهور بود و او را اسطوره ساخت سلاح های جنگی روسیه لقب داده اند.کلاشینکف در سال 1919 در شمال روسیه در روستایی به نام سیبری در خانواده‌ای فقیر متولد شد. سطح تحصیلات وی پایین بود به طوری که نتوانست دوران متوسط را طی کند و در سن کم جوانی وارد ارتش شوروی شد.
 
در سال 1941 طی یکی از حملات ارتش شوروی به نیروهای آلمان نازی میخائیل کلاشنیکوف در شهری به نام تانکش مجروح و در بیمارستان بستری شد. او در بیمارستان تصمیم گرفت که با در هم آمیختن ویژگی‌ها و کاربردهای سلاح آمریکایی ام-1 گرند و تفنگ آلمانی اس‌تی‌جی 44، یک تفنگ خودکار طراحی و تولید کند.
 
از آغاز تولید کلاشنیکف تاکنون بیش از صد میلیون قبضه از این سلاح در کارخانهٔ تولید این سلاح در شهر ایژوسک روسیه و یا سایر کشورها با مجوز قانونی و یا به طور غیر قانونی ساخته شده‌ و بیش از 50 ارتش و هزاران گروهک مسلح و شورشی در دنیا از این سلاح استفاده می کنند، اما این اختراع تاثیرگذار برای صاحبش عایداتی نداشت و او با حقوق بازنشستگی خود روزگار می گذرانید.