پارس ناز پورتال

قاصدک 24

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس
هزینه زیاد سوخت و مشکلات زیست‌ محیطی بر اثر آلودگی ناشی از خودروها، بسیاری از مردم را در سراسر جهان به سمت خودروهای با مصرف بهینه سوخت و آلودگی کمتر سوق می‌دهد. وقتی شرایط استفاده از این خودروها در منطقه جغرافیایی مربوطه، فراهم باشد، احساس نیاز به خودروی کم‌مصرف‌تر و پاک‌تر، قوّت بیشتری می‌گیرد. خودروسازان نیز به این موضوع توجه داشته‌اند و برای ساختن چنین خودروهایی تلاش کرده‌اند. در نتیجه برای کمک به محیط زیست بهتر و پاک‌تر، انتخاب‌های زیادی برای خرید وجود دارد. این خودروها نه تنها به فکر اقتصاد و بودجه ما هستند، بلکه دنیا را نیز از آلودگی نجات خواهند داد. در ادامه ده نمونه از بهترین خودروها در این زمینه را مرور می‌کنیم.

فولکس واگن XL1
حقیقتاً باید گفت که این مدل، بهینه‌ترین خودرو از لحاظ مصرف سوخت در جهان است. فقط این آمار خارق‌العاده را نگاه کنید: ۰/۵۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و ۲۱ گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلومتر رانندگی. موتور دیزل هیبریدی این خودرو، در مصرف سوخت، از رقبایش فاصله‌ی زیادی گرفته و یکه‌تازی می‌کند. این خودرو، ظاهری شبیه ماشین‌های فضایی دارد و در عین‌حال، از تکنولوژی کاهش مصرف سوخت، بهره می‌برد. البته این همه سازگار شدن با محیط زیست، چندان هم ارزان نیست و قیمت اولیه آن به ۱۰۰ هزار یورو می‌رسد.
 

 
اوپل-واکسهال آمپرا
آمپرا و دوقلوی آن در کمپانی شورولت، «ولت»، به عنوان هیبرید‌ی‌های مسافت بالا شناخته می‌شوند. اساس پیشرانه این خودروها، موتور کوچک بنزینی است که تولید نیروی الکتریسیته می‌کند تا موتور الکتریکی را به راه انداخته و انرژی به چرخ‌های جلو منتقل شود. آمپرا را می‌توان در خانه به برق زد و شارژ کرد. این خودرو با یک شارژ کامل، ۵۶/۳ کیلومتر مسافت را طی خواهد کرد و در این مدت هیچ‌گونه آلودگی برای محیط زیست در بر ندارد. وقتی موتور کوچک بنزینی به کار بیفتد، مسافت مورد انتظار به ۴۸۳ کیلومتر افزایش پیدا می کند. در همین حال مصرف سوختی برابر با ۰/۷۴ لیتر خواهد داشت و تولید دی‌اکسید کربن آن به ۲۷ گرم بر کیلومتر می‌رسد.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس
 
ولوو V60 پلاگین هیبرید
باور کردنی نیست، ولی این خودرو با قد و قواره و موتور ۵ سیلندر توربوشارژر ۲۱۳ اسب بخاری، در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱/۱۷ لیتر سوخت مصرف می‌کند و آلودگی آن ۴۹ گرم در هر کیلومتر است. همه‌ی اینها به دلیل تکنولوژی پیشرفته پلاگین هیبریدی است که در آن به کار رفته است. برای تولید نیرومحرکه می‌توان هم از موتور دیزل استفاده کرد و هم از موتور الکتریکی، و یا این که از هر دوی آن‌ها به صورت ترکیبی استفاده کرد. البته استفاده صرف از موتور الکتریکی، تنها برای مسافت‌های کوتاه و همچنین زمان‌هایی که ترافیک سنگین است، کاربرد دارد. وقتی ترافیک آزاد شد، ترکیب موتور دیزل و الکتریکی، حس رانندگی را دوباره باز خواهد گرداند.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس
 
تویوتا پریوس پلاگین
بسیاری بر این باورند که تویوتا پیریوس، یکی از سبزترین خودروهاست، امّا تکنولوژی پلاگین آن، از لحاظ سازگاری با محیط زیست، چند رده این خودرو را پایین کشیده است. تکنولوژی به کار رفته، همان تکنولوژی ولوو است، ولی در عین حال، موتور ۱/۸ لیتری چهار سیلندر به همراه موتورهای الکتریکی کار گذاشته شده است. در حالت کاملاً الکتریکی، این خودرو قادر است بدون آلودگی، نزدیک به ۲۵ کیلومتر را طی کند. حالت ترکیب موتور سوختی و موتور الکتریکی، مصرف ۱/۲۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را به همراه خواهد داشت و تولید دی‌اکسید کربن آن ۴۹ گرم در کیلومتر است.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس

رنو کلیو 1.5 dCi 90 ECO
این خودرو اولین خودرویی در این لیست که با نیرو محرکه‌های مرسوم کار می‌کند. موتور ۱/۵ لیتری چهار سیلند دیزلی آن، در مصرف بهینه سوخت و تولید اندک آلودگی، فوق‌العاده عمل می‌کند. در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱/۹۶ لیتر سوخت مصرف می‌کند و تولید آلودگی برابر با ۸۳ گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلومتر دارد. این عملکرد، در واقع، یک روزنه‌ی امید برای ادامه‌ی حیات موتورهای احتراق داخلی است.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس
 
هیوندای i20 1.1 CRDi Blue
رنسانس در هیوندای با مدل i20 سوپر مینی ادامه دارد. این خودرو با موتور دیزلی ۱/۱ لیتری‌اش، شاید بهترین خودروی دنیا نباشد، ولی به شکلی باورنکردنی از لحاظ مصرف سوخت، به صرفه است. رکورد مصرف سوخت آن به ۱/۹۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد و آلودگی دی‌اکسید کربن آن ۸۴ گرم در هر کیلومتر است.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس

کیا ریو 1.1 اکو دینامیک
کیا ریو، شباهت زیادی به همتای هیوندای خود، i20، دارد و تنها یک گرم دی‌اکسید کربن بیشتر از آن (۸۵ گرم)، در هر کیلومتر تولید می‌کند. هر دوی این خودروها، سبز و سازگار با محیط زیست به شمار می‌روند و عملکرد خوبی دارند. تنها تفاوت آن‌ها، شاید طراحی‌های بیرونی و داخلی باشد که آیرودینامیک ضعیف‌تر کیا، منجر به تولید آلودگی بیشتر آن شده است.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس

پژو ۲۰۸ 1.4 e-HDi 70 EGC
پژو ۲۰۸ فروش بسیار بالایی را تجربه می‌کند. این خودرو، هم ظاهر خوبی دارد و موتور ۱/۴ لیتری دیزل آن، فوق‌العاده است و از لحاظ اقتصادی به صرفه است.به گزارش پارس ناز مصرف سوخت آن در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۲/۰۹ لیتر است و تنها ۸۷ گرم در کیلومتر، آلودگی تولید می‌کند. پژو ۲۰۸ نسبت به مدل‌های دیگر، یک خودروی سریع و هیجان‌انگیز محسوب نمی‌شود، ولی اگر شرایط بودجه و اقتصاد خود را درنظر بگیرید، حتماً برای خرید، گزینه مناسبی است.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس
 
سیتروئن C3 1.4e-HDi 70 Airdream
این مدل از سیتروئن، به همراه پژو ۲۰۸ که در بالا مرور شد و همچنین هیوندای و کیا، قبل از آن، همگی در واقع یک نوع خودرو با طراحی‌های مختلف هستند که مصرف سوخت و تولید آلودگی‌های متفاوتی را ایجاد کرده‌اند. در مقابل C3 سیتروئن یک خودروی زیبا، راحت و با طراحی داخل کابین فوق‌العاده است و البته، مصرف سوخت بهینه‌ای همانند مدل‌های مشابه خود دارد.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس

تویوتا یاریس هیبرید
تویوتا یاریس هیبرید، احتمالا یکی از برجسته‌ترین خودروهای هیبریدی تویوتاست که تکنولوژی نیرومحرکه الکتریکی آن قدرتمندتر از پریوس پلاگین است. یاریس از لحاظ مصرف سوخت، وضعیت خوبی دارد و ۲/۱۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مصرف می‌کند. همچنین، از لحاظ آلودگی محیط زیست، خودرویی پاک به شمار می‌رود و تنها ۷۹ گرم دی‌اکسید کربن در هر کیلومتر تولید می‌کند. در شهر و محیط‌های شهری، به دلیل استفاده از حالت تمام الکتریکی در شلوغی‌ها، وضعیت مصرف سوخت یاریس از این هم بهتر می‌شود و به ۱/۹ لیتر می‌ٰرسد. همین امر، باعث می‌شود تا یاریس، به صرفه‌ترین خودروی غیرپلاگین تویوتا محسوب شود.
 

ده ماشین برتر در زمینه مصرف بهینه سوخت + عکس
 
 
 
منبع:پدال