جستجو در پارس ناز

روش های مناسب نگهداری صحیح از مو

مجموعه : نکات سلامت مو
روش های مناسب نگهداری صحیح از مو

روش های مناسب نگهداری صحیح از مو,برای داشتن موهای شاداب و درخشنده موها را با آب ولرم شست و شو دهید
آب داغ روغن طبیعی موجود در موها را که نقش حفاظتی برای مو دارد را از بین می برد . در نتیجه مو درخشندگی و شادابی خود را از دست میدهد . اما این به این معنا نیست که برای رهایی از مو های شکننده و نازک مو های خود را با آب سرد بشویید .

 

متخصصان توصیه میکنند موهای خود را با آب ولرم بشویید .

 

دراینجا شمارا با روش های درست وهمچنین راههای نادرست نگهداری از موها اشنا می کنیم:

هر مويي به طور طبيعي سالم و زيباست، ولی فعاليت‌های روزمره، آلودگی‌ها، استرس‌ها و پرتوهای ماورا بنفش نور خورشيد (از طريق ايجاد راديكال‌های آزاد) موجب تخريب ساختمان مو و مخصوصا ريشه موها می ‌شوند.

 

تقویت موی نازک با سیلیکون
موی نازک و مرده شکایت شایع زنان است ، حالت دهنده های مختلف فقط موها را نرم میکنند . بهترین راه استفاده از محصولاتی است که حاوی سیلیکون است .

 

این مواد تار های نازک مو را با یک غشاء نازک می پوشانند و موجب پر پشت شدن مو ها می شوند و از چرب به نظر رسیدن موها جلوگیري می کنند. اثر سیلیکون بر روی مو حتی بعد از شست و شوی هم باقی میماند .

 

مصرف ماهی و آجیل برای داشتن مو های سالم
همه مواد غذایی مقوی مو های سالم را برای فرد به همراه دارد .برای داشتن مو های سالم باید مصرف ماهی و آجیل را افزایش دهید .پروتئین و امگا سه که در این مواد غذایی وجود دارد ، کمک شایانی به داشتن مو های سالم میکند .

 

از جمله مواد مغذی دیگری که برای داشتن مو های شاداب می‌توان به آن اشاره کرد عبارتند از سبزیجات ، حبوبات و هویج .افراد باید مراقب رژیم های غذایی که امروزه با هدف کاهش سریع وزن رایج شده اند باشند ،

 

این رژیم ها میتواند آسیب زیادی به مو وارد کنند . برخی رژیم های لاغری بدن را از تمام مواد مغذی مهم محروم میکند .

 

از مدل هایی که به موی شما آسیب می رساند پرهیز کنید
توصیه میشود بیش از سه ماه از اکستنشن استفاده نکنید . دم اسبی کردن و بافتن بیش از حد مو ها باعث شکننده شدن مو میشود .

 

هنگامی که مو خیس است شکننده تر است بنابراین از بستن مو در این حالت باید اجتناب کرد .

 

برای درمان شوره سر از روغن ها استفاده نکنید
خشک دلیلی بر ایجاد شوره مو نیست . بسیاری از افراد از شوره سر که اختلالی بسیار جزئی است شکایت میکنند . استفاده از روغن های مختلف بر روی سر برای از بین بردن شوره موها فقط باعث تشدید این مشکل میشود .

 

شامپوهای دارویی ضد شوره را که متخصصان توصیه میکنند و یا آن دسته از شامپوهایی که در داروخانه ها به فروش می‌رسد میتواند کمک به سزایی به درمان شوره سر میکنند .زمانی که از شامپوی ضد شوره استفاده می‌کنید باید به حداقل پنج دقیقه بر روی سر باشد و سپس مو را آبکشی کنید .

 

ترمیم موخوره با پروتئین
رنگ کردن مداوم مو ها ، دکلره کردن ، کراتینه کردن ،سشوار کردن زیاد موها باعث آُسیب لایه خارجی مو می شود .خوشبختانه محصولات زیادی برای ترمیم مو خوره وجود دارد ، برای ترمیم موخوره باید از شامپوها و حالت دهنده هایی که حاوی پروتئین است

 

باید استفاده کرد .ترمیم موخوره با مصرف مداوم محصولات پروتئینی از بین می رود .

 

حجیم شدن موها
پر پشتی مو پدیده ای ارثی است اما شیوه محافظت و رسیدگی به مو هم بر پرپشتی مو تاثیر می گذارد . افراد مو قرمزمعمولاً مو هایی ضخیم تر دارند، در حالی که تارهای موی افراد بلوند باریکتر اما بیشتر است .

 

خوشبختانه شما می توانید مو های خود را با هر رنگی که است حجیم تر کنید . از نرم کننده ها یی که گیاهی هستند استفاده کنید . ابتدا ریشه مو های خود را خشک کنید. اگر مو های شما خیلی نازک است، هنگام خشک کردن، فر یا حالت دادن آنها از حرارت کم استفاده کنید.

 

از حرارت زیاد برای خشک کردن مو خودداری کنید
استفاده از حرارت زیاد در سشوار برای خشک کردن صرفا برای صرفه جویی در زمان است . استفاده از سشوار با حرارت زیاد باعث ایجاد مو خوره میشود . باید سعی شود تا حدامکان استفاده از سشوار را به حداقل برسانید .

 

شانه کردن کمتر به ریزش مو کمتر کمک میکند
برس کشیدن بیش از حد باعث ریزش بیشتر مو می شود . البته ریزش مقادیری از مو در طول روز طبیعی و نرمال است . هر فرد 50 تا 100 تار مو را در روز از دست میدهد . این موها موهایی هستند که رشدشان متوقف شده است .

 

برای به حداقل رسیدن ریزش مو از برس هایی که نوک گرد دارند استفاده کنید .هم چنین از شانه کردن مو در زمانی که موها خیس است خودداری کنید .

 

از تغییر رنگ موی ناگهانی دوری کنید
ممکن است فردی مو های تیره داشته باشد و تمایل به بلوند کردن مو های خود داشته باشد و یا این که فرد با مو های بلوند است و تمایل به داشتن مو های سیاه دارد. باید توجه داشت که تغییر رنگ ناگهانی موها آسیب زیادی به مو وارد میکند.

 

برخی از متخصصان بر این باورند که تا سه درجه تیره یا روشن کردن رنگ مو ، آسیب کمتری را به مو وارد میکند .

 

از مو های خود در برابر نور خورشید محافظت کنید
همانطور که نور خورشید آسیب های برای به همراه دارد به همان میزان برای مو هم مضر است . قرار گرفتن مو در معرض مستقیم نور خورشید باعث خشکی میشود به خصوص وقتی مو ها رنگ شده باشد .روش های مناسب نگهداری صحیح از موروش های نادرست در نگهداری موی سر
تعدادی از این دلایل ارثی هستند و گاهی استفاده از یک محصول نامناسب و تغذیه نادرست موجب این مشکلات و موارد نظیر آن می‌شوند. اما ما گاهی بدون توجه یا بر اثر اطلاعات نادرست، با موی خود طوری رفتار میکنیم که بیش از پیش آسیب می بیند.

 

1. شامپو کردن روزانه
بهترین حالت و شرایط مو در زمانی است که چربیهای طبیعی پوست سر بتوانند به نوک موها برسند. به همین دلیل بسیاری از متخصصین مو توصیه میکنند که موها را یک روز در میان یا حتی دو روز در میان شامپو کنید.

 

2. مو های بلند خود را همواره در یک نقطه خاص جمع می‌کنید
افرادی که عادت دارند موی بلند خود را با یک کش به صورت “دم اسبی” در پشت سر جمع کنند، مراقب باشند. تارهای مو در کشهای موی سر-از هر جنس و اندازه- گیر کرده و شکسته یا کنده می شوند.

 

بنابراین برای پیشگیری از خالی شدن بخشهای خاصی از مو، هر بار محل جمع کردن موها راکمی بالاتر و در مرتبه بعد، کمی پایینتر بیاورید. استفاده از کشهای ضخیم حوله ای یا پارچه ای، در کاهش این حالت بسیار موثر است.

 

3. شانه کردن موی خیس از ریشه تا نوک مو
شانه کردن مو های خیس از کشیدن برس بر آنها بهتر است، اما کشیدن مو از پوست سر تا نوک و به زور باز کردن گره های آن، موجب کنده شدن نوک موها، شکسهگی ساقه مو و ضعف ریشه میشود.

 

اگر موهایتان بیش از حد در هم گره می‌خورد، مقدار کمی نرم کننده تنها به نوک موها بزنید، آب اضافه مو را گرفته و ابتدا از نیمه مو تا نوک آنرا در دسته های چک شانه کنید تا گره ها باز شوند تا بتوانید از ریشه تا نوک را به راحتی شانه کنید.

 

4. براق کردن موها با برس کشیدن فراوان
در دستورات قدیمی زیبایی، برای براق شدن مو چنین روشی توصیه شده بود “موها را به مدت 20 دقیقه تا نیم ساعت و هر دسته را از 15 تا 20 مرتبه برس بکشید” .

 

اما برای حرکت دادن چربی طبیعی مو از ریشه به نوک آن، تنها چند مرتبه معدود برس کشیدن به مو کافی است و بیشتر از آن تنها میتواند به شکسته شدن مو منتهی شود.

 

5. سشوار کشیدن به مویی که هنوز کاملا خیس است
این کار نه تنها مدل دادن به مو را بسیار مشکل میکند، بلکه به مقدار بسیار زیاد موجب آسیبهای ناشی از حرارت میشود.

 

سشوار باید برای خشک کردن و مدل دادن به مو های نمدار-نه خیس- به کار رود و حداکثر مدت آن باید 20 دقیقه باشد. قبل از حرارت دادن به مو، گیسوی خود را به مدت 5 دقیقه در حوله بپیچید و سپس بگذارید 5 دقیقه دیگر در هوای آزاد خشک شود.

 

6. نادیده گرفتن پوست سر
برای داشتن موهایی سلامت، پوست سر نیز باید تغذیه شود. ماساژ دادن کف سر با نوک انگشتان به افزایش جریان خون در آن کمک میکند. برای مراقبت بیشتر میتوانید هر از گاهی از مواد مغذی و ماسکهای مخصوص پوست سر استفاده کنید.

 

7. استفاده از برس نامناسب
برس نامناسب، به خصوص انواع برسهای گرد، تنها موجب از بین رفتن آرایش موی شما شده و حتی ممکن است در میان موها گیر بیافتد. به طور کلی، هر چه مو های شما بلندتر باشد، برس –به خصوص برس گرد- باید قطر بیشتری داشته باشد.

 

اگر می خواهید موهایتان پف کرده و پر حجم به نظر برسند، از برسهای گرد و اگر میخواهید انها را صاف و نرم آرایش دهید از برسهایی به شکل راکت استفاده کنید.

 

8. عدم استفاده از اسپری مو
اسپری مو شهرت زیاد خوبی ندارد، اما این اسپریها حاوی مواد پلیمری هستند که رطوبت را از مو دور نگه میدارد.

 

بر خلاف باور عمومی، این پلیمر آسیبی به مو نمیرساند و درواقع انچه بر روی مو میماند و خشک میشود همین مواد پلیمری هستند نه الکل. الکل موجود در این اسپریها، قبل از این که مواد به مو برسند، تبخیر میشود. نکته مهم این است که اسپری تنها در حد لازم مصرف شود و به طور مداوم روی مو قرار نگیرد.

 

9. درمان نکردن شوره سر
اگر موی شما دچار شوره است، نباید آن را به طور موقت با مواد روغنی و پمادهای آرایشی مخفی نمایید، بلکه باید آنرا به طور کامل درمان کنید.

 

شوره سر در واقع نوعی بیماری جلدی است و ارتباطی با خشکی سر ندارد. برای درمان آن هم باید از شامپوهای حاوی اسید سالیسیلک، روی یا سولفید سلنیوم استفاده کنید.