پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

یک دنیا حرف پشت لبخند پنهان سعید معروف

یک دنیا حرف پشت لبخند پنهان سعید معروف

سعید معروف نه تنها یک والیبالیست محبوب بلکه به سبک گزارش مفسران ورزشی یک بازی ساز موفق و حرفه ای در مسابقات جهانی است. انتخاب او  به عنوان بهترین پاسور لیگ جهانی در سال های متوالی و پاس های امتیاز آور او در بازی های سرنوشت ساز تنها گوشه ای از موفقیت های  معروف  است  که این موفقیت در قدم گذاشتن به تیم والیبال «زنیت کازان» روسیه  و  دادن لقب «ریش جادویی» به او تاثیر به سزایی داشت اما به دست آوردن این همه محبوبیت و افتخار در سال های درخشش والیبال ویژگی های شخصیتی را می طلبد که برای کشف آن مدت ها زمان لازم است. بنابراین سراغ ابراهیم میثاق، روانشناس رفته ایم تا از سعید معروف و شخصیتش بیشتر بدانیم.

 

یک دنیا حرف پشت لبخند پنهان سعید معروف
بهترین آغاز برای این تحلیل اشاره کردن به این نکته است که سعید معروف از معدود کاپیتان های یک تیم ملی در کشورمان است که تقریبا همه ویژگی ها و استانداردهای کاپیتانی را دارد؛ کاپیتانی که حضورش در کنار دیگر بازیکنان تیم های ملی جدای از قدرت، عزت و احترام خاصی به آن تیم می بخشد. بازیکنی که با وجود درخشش و محبوبیت در پست تخصصی خود از روحیه هدایتگری و اقتدار بالایی برخوردار است. این کاپیتان که این روزها در دنیا و در میان بازیکنان تیم های بزرگ جهان به چهره ای برجسته تبدیل شده، در طول بازی های مهم و حساس تیم کمترین واکنش های احساسی را از خود بروز می دهد و همان طور که در هر بازی مشاهده می کنیم، او هیچ گاه در ابراز احساسات و هیجانات اغراق نمی کند.

 

یک دنیا حرف پشت لبخند پنهان سعید معروف

این ویژگی از طرفی از جایگاه او در تیم و تلاشی که برای کنترل رفتار بازیکنان در لحظات هیجانی دارد، نشات می گیرد و از طرف دیگر معرف مردی خونگرم است که همیشه پشت چهره جدی و خونسرد خود متانت و لبخندی پنهان دارد. از دید روانشناسی انگیزه و اعتماد به نفس بالا مهم ترین خصلتی است که در این سال ها از او بهترین ساخته است.

مغرور است اما خودنمایی نمی کند
شاید مهم ترین ویژگی که سعید معروف را به پاسوری قهار و نام آشنا در دنیا مبدل کرده هوش و سرعت عمل بالای این بازیکن در تمرکز روی شرایط بازی است؛ تا جایی که واکنش های بازیکنان حریف در او بی تاثیر است و کنترل دیگر اعضای تیم را زیر نگاه تیز بین خود دارد اما نکته جالب درباره این بازیکن این است که او علاوه بر داشتن روحیه تیمی بالا و موفقیت در جمع، تنهایی و خلوت را در زمان رفتن به رختکن، استراحت و خوردن غذا ما بین تمرین ها ترجیح می دهد تا جایی که برخی به او انگ خودشیفتگی و مغرور بودن می زند اما او از آن دسته آدم هاست که از حداقل زمان فراغتش برای فکر و خلوت کردن استفاده می کند.

در عکس های منتشر شده از صعود ایران بعد از مسابقه با لهستان در مسابقات جهانی پیداست که چطور سعید معروف به دور از چشم دیگران به آرامی در خلوت از شادی می گریست. از دیگر ویژگی های او اهل خودنمایی نبودنش است. این را هم از ظاهر و هم از رفتار و صحبت های او به خوبی می توان فهمید.

جسور اما زود رنج
یکی از خصوصیات اخلاقی معروف این بازیکن مطرح زود رنجی و بد خشم بودن او در بازی و حتی تمرین های تیم است تا جایی که گاهی مربیان و منتقدان او را به حرفه ای نبودن متهم می کنند. هم تیمی هایش او را به حساس بودن می شناسند و معتقدند سعید در کنار توانمندی و پختگی اش روحیه حساس و زود رنجی دارد و مربیان بارها او را به حرفه ای رفتار کردن در درگیری های تیم دعوت می کنند.

 

با این حال واکنش اخیر او به اظهارات بعد از بازی با آمریکا و انتقادهای تند و صریحش بر این ویژگی او صحه می گذارد. دست یافتن به استقلال در زندگی شخصی و حرفه ای و اعتماد به نفس و جسارت در موقعیت های مختلف و سخت ورزشی به صراحت لهجه و تلخی زبان او برای گفتن حقیقت دامن می زند و از آن جایی که با تجزیه و تحلیل فراوان به نتایج خوبی در منطق خود می رسد، به راحتی در مورد اتفاقات اظهار نظر می کند؛ همان طور که او در بازی های مهم جهانی با داوران به زبان انگلیسی صحبت و بحث می کند. شخصیت محکم و با اراده و قدرت تکلم او در کنفرانس های خبری مختلف ویژگی مهمی است که حرف های او را به تیتر های یک مطبوعات تبدیل کرده است.

مثال دیگری که از جسارت سعید معروف حکایت دارد، مربوط به صحبت های او در مقابل مسوولان بعد از بازی با آمریکاست. سعید معروف رو به دولتمردان به این نکته اشاره کرد که مشکلات اقتصادی دولت را می دانیم اما خودمان هم مشکلات اقتصادی داریم و تا به حال خم به ابرو نیاورده ایم: «امیدوارم که دیدار بعدی ما به یک سال بعد موکول نشود و ما را به حمایت های خودتان امیدوار کنید.»

مسوولیت پذیر و قدرشناس
مسوولیت پذیری ویژگی مثبت دیگری است که سعید معروف در این سال ها آن را به همگان ثابت کرده است. ماجرای انتقال او به تیم لیگ برتر کشور روسیه و نگرانی هایی که از بابت ترک تیم خود در ارومیه داشت، باعث می شد تا به دلیل همین مسوولیت پذیری در تصمیم گیری خود دچار تردید شود تا جایی که او تا زمان پیوستن چند بازیکن خارجی خوشنام به تیمش از تیم جدا نشد و هر بار با تاکید از نگرانی اش برای تیم در رسانه ها می گفت. از سویی دیگر قدرشناسی خصلت بارز او در میان مربیان و حتی خانواده اوست. معروف بارها و همیشه از مربیان و دیگر هم تیمی های خود تقدیر کرده و هیچ گاه موفقیت های تیمش را به نام خود نزده است.

تا حدی که گاهی برای گرفتن حق هم تیمی های دیگر خود با مسوولان درگیری لفظی داشته است. از طرفی از الگو و قهرمان زندگی دیگران بودن بیزار است چون خودش هم بارها اعلام کرده که الگوی خاصی در زندگی حرفه ای نداشته و همیشه برای بهتر شدن تمرین و تلاش فراوان کرده است؛ تلاشی شبانه روز که امروز او را به شهرت رسانده است. معروف به مرد روزهای سخت و صبور بودن معروف است تا جایی که اگر ساعت ها از تمرین زیاد بیدار بماند، خم به ابرو نمی آورد و مانند روز اول تمرین می کند.

وسعتی در جمع آوری موفقیت ها
موفقیت های متعدد این بازیکن با وجهه جهانی تنها به والیبال ختم نمی شود چون او تا سال ها بازیکنی موفق در بسکتبال، هندبال و حتی صحرانوردی بوده است اما در نهایت در والیبال درخشید و به ستاره ای تکرار نشدنی در این ورزش تبدیل شد اما حضور در این تعداد تورنمنت جهانی و درخشش در آنها و تبحر در دیگر ورزش های پرآوازه نشان از تیزهوشی و وسعت دید او در زندگی است. قانع نبودن برای کسب موفقیت های بزرگ و تلاش برای بهترین بودن ویژگی ای است که از تربیت خانوادگی و بستری مناسب برای گستردن استعداد فرد در خانواده و حمایت های آنها نشأت می گیرد.

او برخلاف آرام بودنش علاقه زیادی به دیده شدن و کسب افتخارات مهم دارد؛ بنابراین در شروع زندگی حرفه ای خود بنا را بر رسیدن به قله های موفقیت و درس گرفتن از شکست ها گذاشت. معروف از جمله شاگردانی است که در سال های گذشته در مقابل صحبت های مربیان بزرگ سراپا گوش می شد و با نگاهی تیزبین و موشکافانه در خلال بازی به راهنمایی های مربی توجهی ویژه نشان می داد. در پایان تمام موفقیت های این سال های معروف و دلسوزی و مهربانی پنهان پشت چهره عبوسش او را به تنها والیبالیستی تبدیل کرد که عنوان سفیر صلح را از سازمان ملل متحد دریافت کرد.

چه همسری مناسب سعید معروف است؟
از آنجا که روحیه تیمی بالایی دارد، نمی تواند با فردی که منزوی و جمع گریز است، کنار بیاید. از این رو همسر سعید معروف هم بهتر است مثل خودش اهل کار گروهی باشد. معروف خواهان استقلال در زندگی است پس همسری که بخواهد حرف خودش را به کرسی بنشاند و استقلال او را زیر سوال ببرد در زندگی اش جایی ندارد. مسوولیت پذیری و قدرشناسی هم ویژگی دیگری است که به معروف کمک می کند زندگی مشترک موفقی داشته باشد.