پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

کشف گونه های جدیدی از یک دایناسور شاخدار

کشف گونه های جدیدی از یک دایناسور شاخدار
به گزارش پارس ناز محققان موفق به کشف گونه های جدیدی از یک دایناسور شاخدار در بستر رودخانه ای در کانادا شده اند که آن را «پسر جهنمی» نامیده اند.
 

نام رسمی این دایناسور Regaliceratops peterhewsi، به برجستگی تاج مانند سر حیوان و همچنین نام مردی که 10 سال پیش استخوان های آن را تصادفی یافته بود، اشاره دارد. پیتر هیوز در سال 2005 جمجمه تقریبا دست نخورده این دایناسور را که به یک صخره در کنار رود اولدمن در آلبرتا چسبیده بود، شناسایی کرد.

تا پیش از این، هیچ نوع فسیلی از دایناسور شاخدار از این منطقه جغرافیایی کشف نشده بود، اما دانشمندان پس از جداسازی استخوانها از بدنه صخره ها در آزمایشگاه دریافتند که این حیوان یک گونه کاملا جدید از دایناسورها است.

 

کشف گونه های جدیدی از یک دایناسور شاخدار

کشف بقایای دایناسور شاخدار جدید در بستر رودخانه

 

بازسازی بقایای دایناسور Regaliceratops peterhewsi نشان داد که بی شباهت به گونه تریسراتوپس نبوده، با این تفاوت که نمونه تازه کشف شده از گردن چین دار، شاخ بینی بلندتر و شاخهای بسیار کوچک بر روی چشمهایش برخوردار است.

 

به نظر می رسد که این دایناسور بیش از 68 میلیون سال قبل می زیسته و به خانواده ای از دایناسورهای شاخدار به نام chasmosaurines تعلق دارد. این خانواده بر روی بینی خود دارای شاخ های کوچک و در اطراف چشمان خود شاخ های بلندی دارند، اما گروه دیگری از خانواده دایناسورها به نام centrosaurineها نیز وجود دارند که خصوصیات کاملا متفاوتی نسبت به chasmosaurines دارند.

 

دانشمندان این کشف را بسیار مهم خوانده اند، زیرا نخستین شاهد از همگرایی تکاملی در دایناسورهای شاخدار محسوب می شود. فسیل این دایناسور هم اکنون در موزه Royal Tyrrell کانادا نگهداری می شود و جزئیات بیشتر در مورد آن در مجله Current Biology منتشر شده است.

 

 

منبع : ایسنا