پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

مشکلی که دختر ورزشکار ایرانی با حجابش دارد

مشکلی که دختر ورزشکار ایرانی با حجابش دارد

مریم طوسی، دارنده دو نشان قهرمانی داخل سالن آسیا که مدال طلای ۱۰۰ و ۲۰۰ متر بازی‌های کشورهای اسلامی را نیز در اختیار دارد، می‌گوید تفاوت زیادی بین “رکوردهای با حجاب و بدون حجاب او وجود دارد. مریم طوسی، سریع‌ترین بانوی ایران، وزن کل لباس دوندگان خارجی را با مقنعه خودش برابر دانسته و تاکید کرده است که اگر می‌خواست بدون حجاب بدود الان تجربه حضور در المپیک را هم داشت.   مریم طوسی مشکل جدی خود را تهیه لباس مناسب دانسته و به فارس نیوز گفت: “ورزشکاران مطرح جهان لباس‌هایی می‌پوشند که مخصوص خودشان است. متاسفانه لباس‌هایی که به ما می‌دهند قابل استفاده نیست. نه جنس و نه اندازه‌شان. لباسی می‌دهند که دو برابر من است.” او درباره مشکلات دوندگان زن در ایران تصریح کرد که بانوان به دلیل پوششی که دارند سختی بیشتری را تحمل می‌کنند.   مریم طوسی افزود: “در مورد اعزام‌‌ها هم برخی اوقات فقط مردانه است. در وزارت ورزش قبلی که حمید سجادی حضور داشت و خودش دونده بود، متاسفانه هیچگاه نگاه ویژه‌ای به دوومیدانی نشد. میانگین قراردادها برای دوندگان زن چقدر است؟ می‌گوید آنقدر کم است که ترسی از انتشار آن نداریم. امسال برای لیگ شش میلیون گرفتم. مرحله آخر لیگ‌، همزمان با مسابقات کشورهای اسلامی بود و بخشی از قراردادم کم شد. فدراسیون گفت پاداش می‌دهیم که البته قول‌شان عملی نشد.”  

مریم طوسی دو سال قبل که طلای آسیا را به گردن آویخت با پیشنهاد قطری‌ها مواجه شد اما نپذیرفت. او در این باره می‌گوید: “از من پرسیدند در ایران چه امکاناتی داری؟ گفتم برای چه سوال می‌کنید. گفتند اگر تابعیت ما را بپذیری همه امکانات را برایت فراهم می‌کنیم. بعد از آن من به شوخی گفتم که یک تا دو میلیون دلار می‌گیرم. آنها با تعجب گفتند فقط همین مبلغ را می‌خواهی؟”   او که دو اردوی قبلی خارج از کشور را نیز با هزینه خودش حضور داشته، می‌گوید با این شرایط دیگر خانواده‌اش هم نمی‌توانند کمک کنند. مریم طوسی خاطرنشان می‌کند: “زمانی که از ما مدال آسیا را می‌خواهند، باید امکانات حرفه‌ای هم فراهم کنند. من ورزشکار نباید دغدغه مکمل و تغذیه داشته باشم.” آلیسون فلیکس، ستاره دوومیدانی زنان جهان از آمریکا ورزشکار مورد علاقه مریم است که همیشه دوست داشت از نزدیک او را ببیند.

مشکلی که دختر ورزشکار ایرانی با حجابش دارد

طوسی می‌گوید: “دوست داشتم ببینم چه تفاوتی با من دارد. اخیراً توانستم او را از نزدیک ملاقات کنم. تفاوت چندانی با من نداشت و تفاوت فقط در امکانات است. بیشتر حریفان ما در آسیا و جهان لباس‌هایشان مخصوص دویدن است، اما من خودم باید از نمایندگی‌ها به دنبال لباس باشم.”او  همچنین گفت: “در مسابقاتی که اعزام می‌شویم به جرات می‌توانم بگویم که دیگر هیچ‌ ورزشکاری محجبه نیست. یک دونده بحرینی بود که دوپینگش مثبت اعلام شد و دیگر حضور پیدا نکرد.”

  منبع:فارس