پارس ناز پورتال

رزرو آنلاین هتل
قاصدک 24

افسانه جالب «ولنتاین»، از قدیس تا عشاق +عکس

افسانه جالب «ولنتاین»، از قدیس تا عشاق +عکس

افسانه جالب «ولنتاين»، از قديس تا عشاق +عکس, فوريه روز ولنتاين قديس، روز ولنتاين، يا جشن ولنتاين در بسياري از کشورهاي جهان گرامي داشته مي شود در حالي که در اکثر اين کشورها، روز ولنتاين تعطيل نيست.

 

روز ولنتاين به عنوان گرامي داشتِ مذهبي يکي از قديسان صدر مسيحيت به نام والنتينوس آغاز شد. داستان هاي شهادت متفاوتي درباره ولنتاين هاي متفاوت در طول تاريخ روايت شده است. داستان مشهور ولنتاين قديس چنين است که اين کشيش مسيحي در رم باستان براي سربازان مراسم ازدواج برگزار ميکرد.

افسانه جالب «ولنتاین»، از قدیس تا عشاق +عکس

طبق دستور امپراطور کلاديوس دوم ازدواج براي سربازان در امپراتوري روم ممنوع شده بود.

 

زيرا امپراتور معتقد بود مردان مجرد، جنگجويان بهتري هستند. از ديگر اتهامات والنتينوس تلاش براي آزادي زندانيان مسيحي از زندان بود.

 

تا اينکه به علت اين فعاليت ها به زندان افتاد. براساس اين افسانه، ولنتاين قديس دختر کور زندانبانش را شفا داده است.و در روز اعدامش در وداع نامه اي که براي اين دختر نوشته بود «ولنتاين تو» امضاء کرده بود.

 

اولين بار در قرون وسطي پيوستگيِ روز ولنتاين و عشق جسماني در آثار جفري چاسر شاعر انگليسي قرن چهاردهم مطرح شده است. در اين مناسب عشاق با اهداي گل، شيريني و ارسال کارت تبريک ابراز عشق مي کرده اند.

 

از قرن نوزدهم کارت هاي گرامي داشت ولنتاين به صورت انبوه توليد مي شود.با شيوع اينترنت در سالهاي اخير ارسال کارت هاي ولنتاين الکترونيکي رواج پيدا کرده است به طوري که در سال 2010 بيش از 15 ميليون کارت ولنتاين الکترونيک ارسال شده است.

 

در قرن بيستم کادوهاي ولنتاين از گل و شکلات فراتر رفت و جواهراتي مخصوص اهدا در اين روز طراحي شد.

افسانه جالب «ولنتاین»، از قدیس تا عشاق +عکس

در بين سنت هايي که از طريق فرهنگ آمريکايي در دنيا رواج يافته هيچ کدام به اندازه ولنتاين موفق نبوده است. چنانکه طبق آمار در کشورهاي آسياي شرقي، عشاق گرانبهاترين کادوهايشان را به مناسبت اين روز تهيه مي کنند.

 

اين روز که در قرون وسطي در اروپا گرامي داشته ميشد امروز در کشورهاي غير مسيحي اين جشن محبوبيت بيشتري يافته است هرچند که فرهنگ هاي باستاني به مخالفت با آن برخاسته اند چنانکه در هند آن را يک سنت امپرياليستي ناميد اند و در کشورهاي اسلامي گرامي داشت اين روز تقبيح شده است.

 

اين روز در چين چندان جدي گرفته نمي شود چون مصادف با جشن¬هاي سال نوي چيني است. در دهه شصت ميلادي روز ولنتاين در ژاپن محبوب شد. در سنت ژاپني به خاطر ترجمه اشتباه اين خانم ها هستند که به آقايان شکلات هديه مي دهند.

 

بر خلاف سنت غربي که اين  مراسم شامل اهداي گل، کارت تبريک و دعوت به شام مي شود اين سنت در ژاپن تنها به اهدا شکلات خلاصه مي شود. نيمي از فروش سالانه شکلات در ژاپن به مناسبت روز ولنتاين است.

 

در دهه هشتاد ميلادي اتحاديه ملي صنعت قنادي در ژاپن روز 14 مارس به عنوان «روز پاسخ» نام¬گذاري  کرد.در اين روز آقايان به خانم ها (که از آنها در روز ولنتاين شکلات کادو گرفته اند) شکلات هديه مي کنند.

 

آنها اين روز «روز سفيد» ناميدند. به خاطر اينکه شکلات شيري به خانم ها اهداء مي کنند.

 

در برخي از کشورهاي آمريکاي لاتين مانند مکزيک و کلمبيا ولنتاين روز «دوستي و عشق» ناميده شده است و در اين روز مردم علاوه بر محبوب شان از دوستان شان نيز قدرداني مي کنند.

 

در کره جنوبي ولنتاين همچون ژاپن برگذار مي شود با اين تفاوت که مردان و زناني که در14 فوريه و 14 مارس شکلات هديه نگرفته اند به رستوران مي روند و نودل سياه مي خورند وبر زندگي مجردي خود ناله مي کنند.

 

در ايران و جهان اسلام:
در ايران باستان دو جشن از جهاتي با والنتين مشابهت داشته است.

 

يکي جشن مهرگان که در شانزدهم مهر ماه برگزار مي شده و در آن مردم به يکديگر هديه مي داده‌اند و ديگر جشن اسفندگان يا سپندارمذگان بوده که پنجم اسفند برگزار مي شده و مردان به همسران خود هديه داده و از آنها تجليل مي کرده و بر تخت مي نشانده اند.

 

برخي از علماي مسلمان بخصوص از اهل سنت از آن رو که اين يک رسم رومي و مسيحي است بزرگداشت آن را بدعت شمرده و حرام دانسته‌اند. بعضي نهاد ها و گروه هاي اجتماعي نيز روز والنتين را به علت ترويج مصرف گرايي تقبيح مي‌کنند.

 

اين افراد جنبشي را به نام ضد والنتين گرايي ايجاد کرده و افراد را تشويق به اهداي هداياي ارزان يا رايگان مي‌کنند.

 

از ديد برخي در ايران نيز ولنتاين مظهر تجمل گرايي و مصرف گرايي شده‌است. به نظر آن‌ها جوانان بيش از آنکه به ابراز محبت بپردازند به ارزش مادي هدايا توجه دارند؛ لذا هديه بسيار گرانقيمت را مظهر علاقه مي‌پندارند.

 

در ايران از سال ???? توليد انواع پوستر، بروشور، جعبه و کارت‌هاي تبليغاتي با نمادهاي قلب، نيم قلب، گل رز قرمز و هر گونه فعاليتي مبني بر اطلاع‌رساني در اين روز ممنوع است و از سوي مراجع قانوني با واحدهاي متخلف برخورد قانوني مي‌شود.

 

گروهي ديگر به جاي آن جشن سپندارمذگان را که برگرفته از سنت‌هاي باستاني ايراني است و در ?? بهمن برگزار مي‌شود، را به جاي والنتين پيشنهاد مي‌کنند. لذا پيشنهاد جايگزيني روز والنتين با اين جشن را مي‌دهند.

 

اسفنديار اختياري، نماينده زرتشتيان دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي جشن مهرگان را روز عشق حقيقي و واقعي در فرهنگ ايراني مي‌داند و به نظر وي مردم بايد به جاي ولنتين اين روز را زنده کنند. با اين وجود اين روز در ميان معدودي از جوانان ايراني محبوب است و آن را گرامي مي‌دارند.

 

در عربستان سعودي فروش محصولات مربوط به روز والنتين مانند گل رز در سال ???? و ???? ممنوع شد و پليس مذهبي اين کشور از مغازه داران خواست تا چنين چيزهايي را به فروش نرسانند.

 

در مالزي برخي مقامات حکومتي و مذهبي به‌دليل آنچه که «نامتناسب بودن» اين جشن با فرهنگ مسلمانان آن کشور مي‌دانند، با به‌راه‌اندازي کمپين ضد ولنتاين، تلاش کرده‌اند مردم را از برگزاري مراسم روز ولنتاين نهي کنند.

 

اما همه? مردم آن کشور با مواضع ضد ولنتاين حاکمان آن کشور موافق نيستند و برخي برگزاري اين جشن را بي‌ضرر مي‌دانند.

 

منبع:برترين ها