جستجو در پارس ناز

چرا با اینکه زیاد درس می خوانم، پیشرفت نمیکنم؟

چرا با اینکه زیاد درس می خوانم، پیشرفت نمیکنم؟

اگر شما هم با این سوال دست و پنجه نرم می‌کنید که چرا با اینکه زیاد درس می خوانم پیشرفت نمیکنم، باید دلایل و راه‌حل‌هایی که وجود دارد را بررسی کرده و بهترین مسیر را برای پیشبرد اهداف تحصیلی خود در پیش بگیرید.

 

در این مطالب، اصلی‌ترین دلایل برای این مشکل را همراه با راهکار به شما معرفی کردیم و از اهمیت پیشرفت تحصیلی برای شما صحبت کردیم تا از این طریق بتوانید مسیر درستی را در پیش بگیرید. پس تا پایان با ما همراه باشید.

 

به راستی، چرا با اینکه زیاد درس می خوانم پیشرفت نمیکنم؟

 

اگر این سوال ذهن شما را به خود درگیر کرده، از چند حالت خارج نیست و ما تمام این حالات را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

 

۱. شما با اضطراب امتحان دست و پنجه نرم می‌کنید

 

یکی از مشکلات شایعی که در آموزش دروس ابتدایی یه چشم می‌خورد، خالی‌شدن ذهن است. همه آموزگاران حداقل یک بار از دانش‌آموزان خود شنیده‌اند که درس خواندم اما چیزی به ذهنم نمی‌آید! اگر آنقدر عصبی هستید که وقتی برای امتحان می‌نشینید، ذهنتان خالی می‌شود، ممکن است با اضطراب امتحان دست و پنجه نرم کنید.

 

این مشکل باعث می‌شود نتوانید به خاطر بسپارید که چه چیزی را مطالعه کرده‌اید و توانایی خود را روی پاسخ دادن به سؤالات پیش روی خود از دست بدهید. بنابراین؛ اگر مطالعه کرده‌اید و مطالب را می‌دانید، سعی کنید در روز امتحان استراحت کنید.

 

به افکار مثبت فکر کنید و به خود بگویید، “من برای این مطالعه کردم، من مطالب را می دانم” و تمرین نفس عمیق کشیدن در حالی که در حال انجام آزمون هستید را تکرار کنید. اکسیژن می‌تواند مثل یک کاتالیزور عمل کند که وضعیت حافظه و مغز را بهبود ببخشد.

 

اما اگر احساس می‌کنید برای یادگیری دروس خود ضعف دارید، کمک گرفتن از یک معلم خصوصی خالی از لطف نیست. برای کمک گرفتن از معلم خصوصی می‌توانید از سایت های تدریس آنلاین مثل کارآموز کمک بگیرید.

 

۲. شما در حال مطالعه نیستید تا بفهمید

گاهی اوقات در درس‌هایی مثل ریاضی و علوم، که دروس فهمیدنی هستند و نه حفظ‌کردنی، دانش آموزان به مشکل می‌خورند. این به‌خاطر این است که این افراد وقتی مطالعه می‌کنند، به جای اینکه به معنای آن فکر کرده و موضوع را تجزیه و تحلیل کنند، فقط مطالب را حفظ می‌کنند.

 

در اینجا، مهم این است که فقط مطالب را حفظ نکنید. شما باید آن را درک کنید به این فکر کنید که چگونه مطالبی که مرور می‌کنید به موضوعات و ایده های دیگر مرتبط می‌شود. این به شما درک عمیق‌تر و کامل‌تری از آنچه در حال مطالعه هستید، می‌دهد و دیگر این سوال که چرا با اینکه زیاد درس می خوانم پیشرفت نمیکنم، در ذهن شما شکل نمی‌گیرد.

دانش آموز

۳. شما به موقع مطالعات خود را شروع نمی‌کنید

یکی دیگر از مسائل و مشکلاتی که افراد در مقاطع گوناگون با آن روبه‌رو می‌شوند، بحث زمان‌بندی برای مطالعه است. شما مطالعه را به تعویق می‌اندازید و زمان کافی برای جذب مطالب را قبل از روز امتحان به خود اختصاص نمی‌دهید و طبیعی است که کلمات و مفاهیم از ذهن شما بروند.

 

برای رویارویی با این مشکل، یک روتین ایجاد کنید که شامل مرور منظم یادداشت‌های شما باشد. هر شب، چند دقیقه وقت بگذارید و یادداشت‌های خود را از کلاس و مطالبی که خوانده‌اید، مرور کنید. این بررسی مداوم به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که مطالب را به مدت طولانی به خاطر می‌آورید و یک‌سری کلمات کلیدی به شما می‌دهد تا با یادآوری آن کل مطالب به ذهن شما برگردند.

 

۴. شما شب امتحانی هستید

گاهی اوقات دانش‌آموزان فقط می‌پرسند که چرا با اینکه زیاد درس می خوانم پیشرفت نمیکنم و نمی‌گویند که کل زمان مطالعه آن‌ها به شب قبل از آزمون اختصاص دارد. در این حالت، شما به جای اینکه هر روز قبل از آزمون کمی مطالعه کنید، تلاش می‌کنید تا کل مطالبی که در چند ماه به شما آموزش داده شده را در طول شب مرور و مطالعه کنید.

 

خواب زمانی است که اطلاعات و داده‌ها از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت منتقل می‌شوند. بنابراین؛ داشتن یک خواب خوب شبانه قبل از آزمون موثرتر از بیدار ماندن در تمام شب است. بهتر است که از قبل برنامه‌ریزی کنید و حداقل 3 روز قبل از آزمون شروع به مطالعه کنید تا از مطالعه آخر شب در آخرین لحظه خودداری کنید و اثر مرکب آن را به چشم ببینید.

 

۵. شما زمان مطالعه زیادی دارید

گاهی اوقات مشکلات قبلی وجود ندارند و شما ساعت‌ها بدون وقفه مطالعه می‌کنید. اما صرف زمان بیشتر برای مطالعه همیشه به این معنی نیست که مطالب را بهتر درک می‌کنید. در این حالت، به جای مطالعه در مدت زمان طولانی، از روش مطالعه با فاصله زمانی مشخص استفاده کنید.

 

این بدان معناست که مطالعه برای مدت زمان مشخص با فواصل زمانی بین هر جلسه صورت بگیرد و ذهن شما فرصت تجزیه و تحلیل آن را داشته باشد. این کار به مغز شما کمک می‌کند تا مواد را به طور موثرتری جذب و حفظ کند.

 

۶. برنامه مطالعه را از دست می‌دهید

در پاسخ به سوال «چرا با اینکه زیاد درس می خوانم پیشرفت نمیکنم» نباید اهمیت برنامه‌ریزی را نادیده بگیرید. در این حالت، مشکل این است که شما برنامه‌ای برای هدایت جلسات مطالعه خود ندارید، و این باعث می‌شود که ندانید در حین مطالعه روی چه چیزی باید تمرکز کنید.

 

بهترین کار این است که با کمک مشاور تحصیلی برای هر یک از جلسات مطالعه خود اهداف خرد و کوچکی را تعیین کنید که می‌خواهید به آنها برسید و مسیر را به‌سوی اهداف بلندمدت شما هموار می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا پیشرفت خود را پیگیری کنید و بدانید که هنوز باید کدام حوزه ها را مرور کنید.

 

۷. شما در حال مطالعه چیزهای اشتباه هستید

گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که جلسات مطالعه شما خوب پیش می‌رود اما زمانی که برای شرکت در آزمون می‌نشینید، سوالاتی را می‌بینید که در یادداشت‌های مرور خود وارد نکرده‌اید یا فکر می‌کردید که مهم نیستند. در این شرایط شما باید شروع به ایجاد یادداشت‌های مطالعه سازمان یافته‌تر و موثرتر کنید تا نکات جزئی را هم پوشش دهد.

 

در کلاس به چیزهای مهمی که معلمتان می‌گوید دقت کنید. مخصوصا اگر چیزی را تکرار کند؛ زیرا بیانگر اهمیت آن موضوع و احتمال وجود آن در امتحان است. سعی کنید این موارد را در یادداشت‌های خود برجسته کنید تا بدانید که باید به آنها بازگردید.

 

نکته دیگری ک باید به آن توجه داشت، ممکن است که دانش آموزان در پایه‌های بالاتر به رشته خود علاقه زیادی ندارند و همین موضوع باعث یاد نگرفتن مباحث درسی می‌شود. به همین علت، پیشنهاد می‌کنیم از تست‌های رغبت سنجی (هالند) کمک بگیرید.

دانش آموز

۸. شما فقط برای امتحان مطالعه می‌کنید

اگر مطالعه کاری است که شما فقط زمانی انجام می‌دهید که برای آزمون آینده آماده می‌شوید، نباید انتظار این را داشته باشید که مطالب در ذهن شما به‌طور صحیح قرار بگیرند و بتوانید به‌طور موثر از آن‌ها استفاده کنید.

 

از فرصت‌های مطالعه مانند: بحث‌های کلاسی، گروه‌های مطالعه، آموزش مطالب به دوستان و هم کلاسی‌ها و مرور یادداشت‌های خود بعد از کلاس استفاده کنید. مطالعه اندکی در هر روز مطالعه و به خاطر سپردن آن، مطالب را آسان‌تر می‌کند و در زمان امتحان به شما کمک می‌کند.