پارس ناز پورتال

انحراف بینی و سینوزیت

انحراف بینی و سینوزیت

انحراف بینی و سینوزیت به دلایلی چون ژنتیک، وارد شدن ضربه و … در فرد به وجود می آید که به علت تاثیر بسیار زیاد این اختلال در عملکرد کلی بینی در فرد، درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

ایجاد مشکل تنفسی و گرفتگی بینی، از رایج ترین علائم این مشکل بوده و در برخی موارد، سر درد و عفونت های سینوسی که به سینوزیت شناخته می شود نیز از نشانه های انحراف بینی است.

 

انحراف بینی و سینوزیت، با هم ارتباط مستقیمی دارند و در واقع به دلیل بسته شدن دهانه سینوس ها به خاطر انحراف بینی است که موجب عفونت در سینوس ها خواهد شد. سینوزیت می تواند برای مدت های زیادی افراد را درگیر کند، به طوری که پس از بهبودی، دوباره فرد به شکل مداوم بیمار شود.

 

علائم انحراف بینی و سینوزیت چیست؟

 

در برخی موارد، انحراف تیغه بینی و سینوزیت ممکن است بدون هیچ نشانه و علائمی در فرد اتفاق بیفتد. در موارد بسیاری هم این اختلال با نشانه های مهمی چون عفونت یا التهاب غشاهای مخاطی بینی و انسداد تنفسی همراه خواهد بود.

 

انحراف بینی در فرد به صورتی است که یک سمت بینی او، در مقایسه با طرف دیگر پهن ‌تر بوده و این حالت جریان هوای درون بینی را تغییر می ‌دهد. گاهی تغییرات جریان هوا در داخل بینی به علت انحراف آن، سبب مشکلاتی چون خشکی و ترک خوردگی تیغه بینی و در پی آن خونریزی های مدام از بینی می شود. به صورت کلی، علائم انحراف بینی و سینوزیت عبارتند از:

 

 • انسداد بینی که معمولا در یک طرف شدید تر خواهد بود.
 • گرفتگی بینی و خشکی گلو
 • خونریزی های مکرر بینی به علت خشکی بینی
 • عفونت های مداوم سینوسی که به دارو بسیار مقاوم هستند
 • تنفس پر سر و صدا در زمان خوابیدن
 • صداهایی شبیه سوت هنگام دم یا بازدم
 • درد صورت
 • وجود سردرد های مداوم
 • خرناس و خروپف در زمان خواب
 • آپنه در خواب در موارد شدید
 • تمایل به خوابیدن یک طرفه به علت انسداد مجرای بینی در طرف دیگر
 • خواب آلودگی مدام به دلیل پایین آمدن کیفیت مطلوب خوابیدن
 • کاهش حس بویایی در افراد

 

البته علائم ذکر شده می تواند در نوزادان به علت مجاری تنفسی کوچکتر و نیز وابستگی بیشتر به تنفس بینی، شدید تر باشد. لازم به ذکر است که برخی از علائم انحراف تیغه بینی شباهت بسیاری به نشانه های عفونت تنفسی، آلرژی و یا سرماخوردگی دارد. پس جهت تشخیص درست و درمان این اختلال لازم است افراد به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه نمایند.

 

عمل انحراف بینی و سینوزیت چگونه انجام می شود؟

 

گاهی مواقع انحراف بینی و سینوزیت شدیدتر بوده و راه تنفس از یک طرف بینی فرد کاملا مسدود و تنفس او با مشکل مواجه خواهد شد. در این موارد، ابتدا برای فرد به جهت کاهش تورم و گرفتگی بینی و به دنبال آن باز شدن راه های هوایی، درمان دارویی انجام می پذیرد.

 

هنگامی که کلیه درمان های سینوس مانند تزریقات آلرژی، درمان موضعی و نیز دارویی، نتوانستند علائم سینوس را با موفقیت از بین ببرند، پزشک متخصص افراد را به انجام جراحی توصیه می کند.

عمل انحراف بینی و سینوزیت چگونه انجام می شود؟

در طول عمل سینوزیت و انحراف بینی، پزشک جراح در سپتوم بینی، یک برش کوچک ایجاد کرده و آن استخوان و یا غضروف اضافی موجب اختلال تنفسی در فرد شده را بر می دارد. گاهی اوقات این عمل جراحی که به سپتوپلاستی شناخته می شود، با عمل زیبایی بینی افراد همراه است تا شکل ظاهری بینی نیز بهبود یابد.

 

به صورت معمول این عمل با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی در مدت زمان حدود یک الی دو ساعت انجام خواهد شد. البته مدت زمان عمل بستگی به میزان انحراف بینی افراد دارد.پس از جراحی، پزشک متخصص از یک اسپلینت داخلی جهت تثبیت سپتوم استفاده می کند.

 

چنانچه این عمل فقط برای انحراف بینی انجام شود، خونریزی و تورم کمی دارد ولی اگر با عمل زیبایی نیز همراه باشد، این خونریزی و تورم تا یک الی دو هفته پس از جراحی، طبیعی می باشد. توصیه می شود این عمل جراحی بینی پس از سن ۱۵ سالگی افراد انجام شود تا پس از آن بینی دیگر رشدی نداشته باشد.

 

رابطه انحراف بینی با سینوزیت در چیست؟

 

سینوس ها در گرم و مرطوب کردن هوای داخل بینی و در صحبت و صدای ما نقش بسیار مهمی دارند. ساختمان سینوس ها پر از هوا بوده و به وسیله منافذ کوچکی به داخل بینی متصل هستند. این سینوس ها به صورت طبیعی از ترشحاتی برخوردارند که از طریق این منافذ به درون بینی تخلیه و به طرف انتهای گلوی فرد، خارج و منتقل می شوند.

 

در مورد رابطه انحراف بینی و سینوزیت باید گفت که گاهی ممکن است انحرافات ایجاد شده در تیغه بینی فرد، موجب مسدود شدن مجاری سینوس ها شده و برای افراد مشکلاتی را به وجود آورد. چرا که در این شرایط ترشحاتی که باید از سینوس ها خارج شوند، داخل آن ها انباشته شده و پس از عفونت، احتمال ابتلا به بیماری های سینوس یا همان سینوزیت را افزایش می دهند.

هزینه عمل سینوزیت و انحراف بینی

هزینه عمل سینوزیت و انحراف بینی

عمل سینوزیت و انحراف بینی یا همان سپتوپلاستی، در حقیقت یک روش بسیار موثر درمانی خواهد بود که در آن، مسیر تنفس فرد با اصلاح و صاف شدن تیغه بینی باز شده و قرینه شدن بینی به بهبود عملکرد تنفس منجر می شود.

 

گاهی این جراحی با عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی همراه بوده و سبب افزایش هزینه عمل می شود. در واقع نمی توان برای هزینه کلی این جراحی نرخ مشخصی را عنوان کرد. چرا که فاکتور های متعددی در افزایش و کاهش این هزینه موثر خواهند بود. از نمونه این موارد عبارتند از:

 

 • ویژگی ‌های فردی و میزان گستردگی سینوس در هر فرد
 • آزمایش و عکسبرداری ها برای سنجیدن شرایط جسمانی فرد
 • نوع سادگی یا پیچیدگی روش جراحی
 • میزان دستمزد جراح با توجه به تخصص و تجربه پزشک
 • دستمزد متخصص بیهوشی
 • هزینه تجهیزات مورد نیاز در عمل و کلینیک
 • هزینه های دارویی قبل و نیز بعد از جراحی
 • ویزیت‌ های ثانویه جهت بررسی نتایج و روند بهبودی

 

نتیجه گیری

ممکن است علائم انحراف بینی و سینوزیت و اختلالاتی نظیر آن در افراد مختلف، متفاوت باشد. به صورت کلی این اختلال بسیار رایج بوده و تعداد زیادی از کودکان و نوزادان هم مانند بزرگسالان از ایجاد این عارضه رنج می برند.

 

شما اگر با این علائم مواجه شده اید، باید جهت تشخیص و چگونگی درمان این عارضه، تحت نظر یک جراح متخصص و با تجربه قرار بگیرید. بدین ترتیب مشکلات مرتبط با انحراف بینی شما بین رفته و دیگر هیچ نوع علائمی از آن عارضه را تجربه نخواهید کرد. منبع : بینی کلینیک