پارس ناز پورتال

عکس استوری سیزده بدر 1403 با متن و بدون متن

عکس استوری سیزده بدر 1403 با متن و بدون متن

عکس استوری سیزده بدر ۱۴۰۳

دراین پست، گالری انواع عکس استوری سیزده بدر 1403 رابه اشتراک گذاشته ایم. 13 فروردین با نام روز طبیعت و سیزده بدر شناخته میشود. بخاطر اعتقاد به نحس بودن شماره 13، مردم دراین روز از خانه خارج شده و به دل طبیعت میروند. این روز هم چنین، آخرین روز از تعطیلات نوروزی می باشد. اگر میخواهید با اشتراک گذاری عکس استوری های زیبا، این روز را تبریک گویید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

عکس استوری تبریک سیزده بدر 1403

عکس استوری سیزده بدر 

عکس استوری سیزده بدر 1403 با متن و بدون متن

عکس استوری سیزده بدر 1403 با متن و بدون متن

درباره سیزده بدر

روز ۱۳ فروردین یا سیزده بدر چه روزی است؟ پژوهشگران تاریخ باستان ایران می‌گویند کـه ایرانیان از دیرباز دوازده روز آغازین سال نو رابه جشن، شادی و دید و بازدید می گذراندند. پس از سپری شدن دوازدهمین روز، همه ی باهم در روز سیزدهم بـه دشت و دمن می رفتند و این روز را در دل طبیعت بـه شادمانه ترین شکل ممکن می گذراندند.

عکس استوری سیزده بدر برای اینستاگرام

عکس استوری سیزده بدر برای واتس آپ

عکس استوری سیزده بدر واتساپ

بر پایه گفته این تاریخ نگاران روز سیزدهم نوروز روزی فرخنده بـه شمار می رفت. با پایان یافتن این روز، روزهای نوروز نیز بـه اتمام می رسیده اند. یک تفسیر دیگر نیز در بین پژوهندگان تاریخ باستانی ایران رواج دارد. طبق گفته این تاریخ نگاران دراین روز ایزد باران بر دیو خشکسالی پیروز شده اسـت. گویا سنت گرامیداشت این پیروزی از سده ها پیش از زرتشت رایج بوده اسـت.

 

بیشتر بخوانید: درباره جشن سیزده بدر در 13 فروردین «روز طبیعت»

 

آیین های سیزده بدر

در روز ۱۳ فروردین ۱۴۰۳ مانند همه ی سیزده بدرهای پیش ازآن آیین هاي خاصی برگزار می‌شود. از این آیین ها میتوان بـه گره زدن سبزه، بـه رود و آب روان سپردن سبزه، پختن آش رشته و دیگر خوراکی هاي گیاهی، کاهو و سکنجبین خوردن و پرتاب ۱۳ قلوه سنگ با هدف راندن هر زشتی و بلا اشاره کرد. برخی با پرتاب هر سنگ یک آرزو را نیز بـه زبان می آورند.

عکس پروفایل سیزده بدر ،عکس استوری سیزده بدر 1403 با متن و بدون متن

عکس نوشته سیزده بدر

عکس تبریک سیزده بدر

سیزدهم فروردین در ایران باستان بـه تیشتر شهرت داشته اسـت و آغاگز نیم سال دوم زراعت و کشاورزی اسـت و مردم بـه منظور گرامیداشت این روز و بـه کشتزارهای خود می رفتند ودر زمین هایي کـه بتازگی سبز شده اند و دشت هاي انبوده از گل و گیاه بـه شادی و پایکوبی می پرداختند و از پختن آش و خوراکی هاي مخصوص این روز غافل نمی شدند.

 

گرامیداشت طبیعت در روز ۱۳ فروردین

روز ۱۳ فروردین در گاهشماری رسمی ایران روز طبیعت نامیده شده اسـت. این روز یک تعطیل رسمی بـه شمار میرود. روز ۱۳فروردین ۱۴۰۳ با ۲ April 2023 و ۱۱ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری مقارن اسـت.

 

بیشتر بخوانید: 30 عکس نوشته سیزده بدر مبارک 1403 + متن های زیبا و جدید

 

فلسفه سیزده بدر

سیزده بدر پیشینه اي بـه بلندای تاریخ دارد. همانگونه تاریخچه جشن نوروز بـه دوران پادشاهان بزرگ ایراناز جمله جمشید میرسد. آن طور کـه در کتب تاریخی آمده اسـت، جمشید شاه چندین سال متوالی این روز را در دشت هاي سبز و خرم می گذرانده اسـت. کارهای جمشید شاه باعث شده اسـت کـه بعنوان یکی از رسوم و سنت در بین ایرانیان ماندگار شود.

استوری سیزده بدر جدید

استوری سیزدتون بدر

با توجه بـه مطالب ارائه شده در عده اي از منابع مکتوب گمان می رفت کـه برگزاری این جشن بـه دوران قاجار و یکی دو سده پیشین برمیگردد، اما مطالعات بیشتر ارائه دهنده شواهدی برای دیرینگی این جشن اسـت. ایرانیان باستان بر این اعتقاد بودند کـه شماره سیزده نحس اسـت و این عقیده در بین مردم تعداد زیادی از کشور هـای جهان نیز وجوددارد.

عکس استوری سیزده بدر مذهبی

در واقع فلسفه نحس بودن شماره سیزده بـه طرز قرار گیری اجرام آسمانی و منظومه شمسی برمی گردد. عده اي از دانشمندان معتقدند تاثیر فرکانش منتشر شده از آن ها بر عملکرد مغز موجودات زنده تاثیر می‌گذارد. و می‌تواند بـه صورت تاثیرات منفی و مثبت ظاهر شود. پیشنیان مـا روز سیزده بدر رابه ستایش و طلب باران برای سال نو و هم چنین گرامیداشت زمین می پرداختند.