جستجو در پارس ناز

5 گام مهم جهت برنامه ریزی درسی و بهتر درس خواندن

5 گام مهم جهت برنامه ریزی درسی و بهتر درس خواندن

چکیده : در این مقاله می‌خواهیم به موضوع بسیار مهم برنامه‌ریزی دقیق درسی و نحوه دسترسی به طرح برنامه هفتگی و برنامه کلاسی خام بپردازیم. با ما همراه باشید…

 

دانلود انواع طرح لایه باز برنامه هفتگی و برنامه کلاسی فانتزی – طرح دات آی آر

 

همه ما از زمانی که به سنین خردسالی پا می‌گذاریم، آموزش و یادگیری را آغاز می‌کنیم تا توانایی‌های فردی خود را افزایش دهیم. این یادگیری از مهدکودک و کلاس‌های متفرقه آغاز می‌شود و با مدرسه که اصلی‌ترین مرجع یادگیری است، ادامه می‌یابد. نقطه عطف این مسیر، آزمون جامع کنکور است که می‌تواند سرنوشت هر دانش‌آموزی را مشخص کند.

 

اگرچه تفاوت‌های زیادی میان هر مقطع از تحصیل وجود دارند، یک وجه اشتراک نیز میان همه آن‌ها دیده می‌شود و آن هم نیاز به «برنامه‌ریزی» است. در این مقاله می‌خواهیم به موضوع بسیار مهم برنامه‌ریزی و نحوه دسترسی به برنامه کلاسی خام بپردازیم. همراه ما باشید.

 

مهم‌ترین نکاتی که باید در برنامه‌ریزی رعایت شوند

 

برای هر دانش‌آموز و دانشجویی برنامه‌ریزی یک نکته مهم و حیاتی محسوب می‌شود و همه افراد حتی اگر به برنامه پایبند نباشند، آن را اصلی‌ترین رمز موفقیت می‌دانند. به نظر شما چه چیزی سبب عدم توجه به برنامه و عمل نکردن به آن می‌شود؟ به نظر می‌رسد اگر یک برنامه مناسب و کاربردی طراحی کنید، می‌توانید آن را به اجرا درآورید.

 

در واقع اغلب زمانی از عمل به برنامه سر باز می‌زنید که برنامه مناسب شما نباشد. حتی اگر برنامه کلاسی خام مدرسه هم به درستی طراحی نشود، دانش‌آموزان را خسته خواهد کرد. برای آن‌که بهترین عملکرد و بهره‌وری را داشته باشید، به نکات ذکر شده توجه کنید‌.

 

قبل از برنامه‌ریزی باید هدف خود را مشخص کنید

پیش از آن‌که تنظیم یک برنامه را شروع کنید، باید هدف خود را مشخص کرده باشید. هر برنامه‌ای برای رسیدن به اهداف خاصی طراحی می‌شود و در صورتی موفقیت‌آمیز خواهد بود که شما را به هدف مدنظرتان برساند؛ بنابراین، لازم است اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدتی را برای خود مشخص کنید و باتوجه‌به این اهداف، برنامه را تنظیم کنید.

 

به‌عنوان مثال، باید بدانید که برای کسب درصدی مشخص در یک آزمون، به چند ساعت مطالعه و چه تعداد تست نیاز دارید. سپس می‌توانید این تعداد را در روزهای هفته بگنجانید.

 

برنامه باید واقع‌بینانه نوشته شود

مهم‌ترین نکته‌ای که باید پیش از تهیه یک برنامه خوب بدانید، این است که برنامه باید کاملا واقع‌بینانه باشد. توجه داشته باشید که یک برنامه ایده‌آل لزوما برای شخص شما کاربردی نیست. شما باید توانایی‌ها و مهارت‌های خود را بشناسید و براساس آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 

گاهی ۴ ساعت مطالعه مفید و مؤثر از ۱۰ ساعت مطالعه کسل‌کننده بهتر عمل می‌کند و نتیجه بهتری دارد؛ بنابراین، نخستین اصلی که باید در نوشتن برنامه مدنظر قرار دهید، برنامه‌ریزی براساس واقعیت و توانایی‌های شخصی است.

 

تعادل را در نوشتن برنامه رعایت کنید

برای پر کردن یک برنامه کلاسی خام، باید تعادل رعایت شود. این موضوع درباره نوشتن برنامه هم صادق است. شما باید به هر درس، به اندازه نیاز بها دهید و به همه دروس بپردازید. البته تعادل بسته‌به نیاز شما و توانایی‌هایتان معنا می‌شود. در مدل برنامه‌ هفتگی مدرسه نمی‌توان نیاز همه دانش‌آموزان را به‌طور همزمان در نظر گرفت؛ اما در برنامه شخصی هر فرد، می‌توان این موضوع را لحاظ کرد.

 

تفریح را نیز بخشی از نیازهای خود بدانید

وقتی می‌خواهید یک برنامه مناسب برای خودتان بنویسید، ممکن است از همان ابتدا تمام ساعات روز را با درس‌های سنگین پر کنید. این موضوع می‌تواند بسیار آسیب‌رسان باشد و تأثیر منفی بر وضعیت درسی بگذارد.

 

شما باید در کنار ساعاتی که به درس اختصاص می‌دهید، چند ساعتی را نیز برای تفریح یا هر کاری که ذهنتان را آرام می‌کند، کنار بگذارید. به این ترتیب می‌توانید با روحیه بهتر به کار خود ادامه دهید.

 

برنامه را به‌صورت حجمی-ساعتی طراحی کنید

براساس مطالعات، اثبات شده که برنامه حجمی-ساعتی بهترین نوع برنامه‌ریزی است. در یک برنامه کلاسی خام در مدرسه، تعداد زنگ‌های هر درس در هفته مشخص هستند و دبیران براساس طرح درس، مباحث مشخصی را در این ساعات مطالعاتی تدریس می‌کنند.

 

درواقع ما مباحث خاصی را در ساعات از پیش تعیین شده مطالعه خواهیم کرد.این نمونه‌ای از یک برنامه حجمی ساعتی است. شما باید در برنامه شخصی خودتان هم مشخص کنید که چه مباحثی باید در چه مدت زمانی خوانده شوند. به این ترتیب به هر درس به اندازه نیاز آن، زمان اختصاص خواهید داد.

مدل برنامه هفتگی مدرسه به صورت لایه باز با فرکت psd – tarh.ir

بهترین روش برای ثبت برنامه روی کاغذ

اگر قصد دارید براساس نکات گفته‌شده برنامه‌ مشخصی را برای خودتان تنظیم کنید، بهترین روش، ثبت آن روی کاغذ است. شما باید برنامه را دائم مقابل چشمانتان داشته باشید تا بتوانید خودتان را با آن وفق دهید و به آن پایبند بمانید.

 

روش‌های مختلفی برای نگارش برنامه روی کاغذ وجود دارند که ساده‌ترین آن‌ها استفاده از یک برنامه آماده است. شما می‌توانید فرم خام برنامه کلاسی، طرح لایه باز برنامه کلاسی، برنامه هفتگی خام و مواردی از این دست را از اینترنت دریافت کنید و جزئیات آن را به دلخواه تغییر دهید.

 

اگر برای شاگردانتان برنامه تنظیم می‌کنید، این بهترین پیشنهادی است که می‌توانیم برایتان داشته باشیم. مرجع اصلی دانلود طرح برنامه کلاسی فانتزی و طرح برنامه کلاسی ابتدایی را نیز در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 

برای برنامه‌ریزی بهتر، وب‌سایت «طرح دات ای ار» را بشناسید

 

همان‌طور که گفتیم، با استفاده از برنامه کلاسی خام یا جدول‌های برنامه‌ریزی هفتگی می‌توانید به‌راحتی برنامه مدنظرتان را روی کاغذ به اجرا درآورید. مزیت این طرح‌های آماده این است که جذابیت بصری خاصی دارند و شما را به برنامه‌ریزی مشتاق می‌کنند.

 

از سوی دیگر کار را برایتان راحت‌تر کرده‌اند و دیگر به خط‌کشی کاغذ و نوشتن به‌صورت دستی نخواهید داشت. کافیست مدل برنامه کلاسی یا طرح برنامه کلاسی دخترانه را دانلود و در کامپیوتر باز کنید.

 

وب‌سایت طرح دات آی آر مرجعی برای دانلود طرح‌های لایه باز برنامه هفتگی مانند طرح برنامه هفتگی فانتزی است که می‌توانید طرح‌های دلخواه خود را از این مرجع دانلود کنید.

 

پس از دانلود طرح‌ها، امکان ویرایش لایه‌ها برای دستیابی به نتیجه دلخواه وجود دارد؛ به‌همین راحتی می‌توانید انواع فرم خام برنامه کلاسی، طرح لایه باز برنامه هفتگی، طرح برنامه هفتگی پسرانه و دخترانه و جدول برنامه کلاسی خام را در اختیار داشته باشید.

 

نتیجه‌گیری

باتوجه‌به آنچه گفته شد، می‌توانید به‌راحتی و با در اختیار داشتن یکی از این طرح‌های لایه باز، برنامه دلخواه خود را در کامپیوتر یا روی کاغذ ثبت کنید. پایبندی به برنامه لازمه اثربخشی آن است. چیزی که شما را به هدف خواهد رساند، استمرار و تلاش پیوسته برای دستیابی به بهترین نتیجه است. امیدواریم همواره در مسیر موفقیت، کوشا باشید.