پارس ناز پورتال

8 نشانه اولیه آرتریت که حتما باید مورد توجه قرار گیرد

8 نشانه اولیه آرتریت که حتما باید مورد توجه قرار گیرد

افراد فعالی که ورزش می‌کنند و تحرک بسیار زیادی دارند، طبیعتا گاهی درد مفاصل را تجربه می‌کنند. این درد می‌تواند علت‌های مختلفی مانند آسیب دیدگی عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها یا تاندونیت، رگ به رگ شدن و کشیدگی داشته باشد.

 

دکتر میلاد حاجی آقا بزرگی می‌گوید، اگر تجربه درد در فردی به مرور زمان و کاملا معمولی آغاز شود و با علائمی مانند سفتی در ناحیه مفصل همراه باشد، احتمال ابتلا به آرتریت در آن فرد افزایش می‌یابد. علاوه بر این، طبق مطالعات انجام شده خطر ابتلا به آرتریت با افزایش سن نیز بیش‌تر می‌شود.

 

آرتریت التهابی و استئوآرتریت

به طور کلی، آرتریت شامل بیش از 100 بیماری مختلف است که تمامی آن‌ها مفاصل و بافت‌های اطراف را تحت تاثیر قرار می‌دهند. آرتریت‌ها را می‌توان به دو دسته اصلی آرتریت التهابی و استئوآرتریت تقسیم کرد:

 

آرتریت التهابی یک بیماری است که در آن مکانیسم‌های محافظتی بدن به مفاصل و بافت‌ها حمله می‌کنند. شناخته شده‌ترین نوع آرتریت التهابی، آرتریت روماتوئید می‌باشد که به صورت متقارن ایجاد می‌شود، یعنی این بیماری در هر دو طرف بدن به صورت همزمان وجود خواهد داشت و هر دو مچ دست یا زانو را درگیر خواهد کرد.

 

استئوآرتریت شایع‌ترین شکل آرتریت است که به دلیل یک اختلال دژنراتیو ناشی از ضربه یا ساییدگی ناشی از افزایش سن در طول زمان ایجاد می‌شود. این عارضه بیش‌تر بر مفاصل تحمل‌کننده وزن مانند زانو، لگن، ستون فقرات و… تاثیر می‌گذارد و درد و سفتی را به همراه دارد.

 

8 نشانه اولیه آرتریت

8 نشانه اولیه آرتریت

در این بخش به برخی از علائم آرتریت می‌پردازیم که با وجود آن‌ها باید به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 

1. درد در مفصل

احساس درد در مفصل که به تدریج آغاز می‌شود و در طول زمان افزایش می‌یابد، یکی از علائم کلاسیک آرتریت می‌باشد.

 

2. تورم و حساسیت مفصل

همانطور که آرتریت پیشروی می‌کند، تورم و حساسیت در مفصل ایجاد می‌شود و به دلیل وارد کردن فشار بر مفصل، بیماران درد بیش‌تری را تجربه می‌کنند.

 

3. سفتی مفصل

احساس سفتی در مفصل ممکن است پس از نشستن طولانی مدت یا هنگام بیدار شدن از خواب ایجاد شود و بیش از 30 دقیقه طول بکشد.

 

4. شنیدن صدا از مفصل

شنیدن صدا از مفصل در حین حرکت که نشان دهنده فرسوده شدن غضروف می‌باشد، نشانه آرتروز لگن و آرتروز زانو است، اما در مفاصل دیگر نیز دیده می‌شود.

 

5. احساس درد در مفصل آسیب دیده

بسیاری از استئوآرتریت‌ها در بخشی از بدن که قبلا آسیب دیده یا ضربه خورده است، ایجاد می‌شوند. به طور مثال، اگر یک بازیکن فوتبال در دبیرستان از ناحیه زانو آسیب دیده باشد، احتمال این که در آینده دچار آرتروز زانو شود زیاد است.

 

6. درد کشاله ران

بسیاری از افراد نمی‌دانند که درد ناشی از آرتروز لگن به کشاله ران انتقال می‌یابد و همچنین باعث درد در ران یا باسن می‌شود.

 

7. درد در مفاصل متقارن

آرتریت اغلب باعث ایجاد مشکلاتی در مفاصل یکسان هر دو طرف بدن مانند هر دو مچ دست یا هر دو زانو می‌شود.

 

8. درد یا سفتی در دست و پا

روماتوئید و دیگر انواع آرتریت التهابی اغلب ابتدا در مفاصل کوچک دست، مچ دست و پا ایجاد می‌شوند و شخصی که مبتلا به آرتریت التهابی است صبح‌ها احساس سفتی در مفصل را تجربه می‌کند که به مرور زمان بهبود می‌یابد.

 

درمان آرتروز

درمان آرتروز

دکتر میلاد حاجی آقا بزرگی جراح و متخصص ارتوپد می‌گوید، آرتروز لگن، آرتروز زانو و دیگر آرتریت‌ها درمان قطعی ندارد و تنها با انجام یکسری اقدامات محافظه کارانه قابل کنترل هستند. او همچنین اشاره می‌کند که برای بهبود وضعیت زندگی افرادی که به انواع مختلف آرتریت مبتلا هستند کار‌های زیادی می‌توان انجام داد تا زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشند.

 

در چنین شرایطی، پزشک عمومی یا مراقبت‌های اولیه ممکن است بتواند علائم خفیف شما را درمان کند و یا بسته به علائم و محل آرتریت شما را به یک پزشک متخصص ارجاع دهد.

 

اقداماتی که پزشک به منظور کمک به کاهش درد به بیماران توصیه می‌کند عبارت است از:

 

  • کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل که موجب کاهش فشار وارده بر مفصل می‌شود.

 

  • دوچرخه سواری یا شنا کردن و فعال و قوی نگه داشتن ماهیچه‌های اطراف مفصل به منظور محافظت و تثبیت آن ها

 

  • فیزیوتراپی با کمک یک فیزیوتراپیست ماهر که می‌تواند عضلات اطراف مفصل شما را با آموزش تمرینات خاص تقویت کند و هرگونه فشار و ناهنجاری وارده بر پاها یا لگن را کاهش دهد.

 

  • مصرف استامینوفن به عنوان بی‌خطر‌ترین مسکن بدون نسخه برای استفاده طولانی مدت و دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی

 

  • درمان‌های موضعی مانند کرم‌ها یا پماد‌های ورزشی بدون نسخه یا نسخه‌ای که موجب تسکین درد می‌شود.

 

  • استفاده از یک آتل یا بریس که می‌تواند از مفصل آسیب دیده حمایت و محافظت کند و میزان استرس وارده را به حداقل برساند.

 

  • تزریق کورتیزون یا اسید هیالورونیک برای تسکین کوتاه مدت

 

  • تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP

 

  • جراحی برای جایگزینی یا تثبیت مفصل که به محل درد و شدت درد بستگی دارد.