جستجو در پارس ناز

بیوگرافی امیرعلی دانایی بازیگر و مدلینگ + عکس های امیرعلی دانایی

بیوگرافی امیرعلی دانایی بازیگر و مدلینگ + عکس های امیرعلی دانایی

بیوگرافی امیرعلی دانایی 

در این مقاله درباره بیوگرافی امیرعلی دانایی بازیگر و مدلینگ ایرانی در تاریخ 24 دی 1359 در شهر تهران چشم به جهان هستی گشود. سپس فعالیت هنری خود را از سال 1389 آغاز کرده و با بازی در سریال کلاه پهلوی به شهرت رسید. البته در سریال ها و فیلم های تلویزیونی زیادی نقش آفرینی کرد که می توان از “بی وزنی”، “روزگار مجنون”، “اشباح”، “آپاندیس”، “پرویز و دیگران”، “شهدخت” و “آذر” نام برد.

 

امیرعلی دانایی کیست؟

امیرعلی دانایی بازیگر سینما و تلویزیون در تاریخ 24 دی 1359 و در شهران تهران متولد شد. وی در سریال “کلاه پهلوی” با نقش فرخ باستانی در بین مخاطبان تلویزیون و مردم به شهرت رسید. این بازیگر جوان تلویزیون و سینما ره صد ساله را یک شبه پیمود و با مخاطبان میلیونی در سریالی و در نقش اول بازی کرد.

بیوگرافی امیرعلی دانایی

امیرعلی قبل از بازی در سریال “کلاه پهلوی” در حوزه مدلینگ و تبلیغات مشغول به کار بود. سپس به محمدرضا شریفی نیا معرفی شد و برای بازی در نقش فرخ باستانی در سریال “کلاه پهلوی” انتخاب گردید. همین امر پرشی یکباره به جهان هنر بود که تجربه عالی برای دانایی به ارمغان آورد.

امیرعلی دانایی و همسرش ،بیوگرافی امیرعلی دانایی

امیرعلی دانایی از دانشگاه آزاد، مدرک کارشناسی رشته مهندسی صنایع را اخذ نمود. وی در باشگاه استقلا جزو بازیکنان حرفه ای فوتبال بود که هم اکنون مدل و بازیگری معروفی است. این هنرمند در خانواده ای به دنیا آمد که پدر وی دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی و علاقه وافری به ادامه تحصیلش پسرش داشت.

 

ولی امیرعلی برخلاف پدرش عاشق فوتبال بود و این ورزش را از نوجوانی تا 23 سالگی به صورت حرفه ای انجام می داد. وی شاگرد پرویز ابوطالب بود و به یک دوره تیم ملی نوجوانان و سپس تیم ملی جوانان دعوت شد. در نهایت به عنوان بازیکن تیم امید استقلال انتخاب گردید و به دلیل آسیب دیدگی زانو از فوتبال فاصله گرفت.

 

خانواده امیرعلی دانایی

امیرعلی خود در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل بوده و در یک خانواده با علم و دانش چشم به جهان هستی گشوده است. پدر وی پزشک متخصص است و علاقه زیادی به فوتبال داشت که این علاقه و دوست داشتن به امیرعلی نیز منتقل شد. بنابراین دانایی از همان سن نوجوانی به عرصه فوتبال پا نهاد و با کمک پرویز ابوطالب به آسانی به رده باشگاهی دست پیدا کرد.

کودکی امیرعلی دانایی ،بیوگرافی امیرعلی دانایی

پدر امیرعلی در شهر پاریس ساکن است و وی بعد از کناره گیری از فوتبال به فرانسه نقل مکان کرد تا به همراه خانواده زندگی کند. البته دانایی پس از مهاجرت به پاریس قصد داشت که به آمریکا برود. وی اینگونه بیان می کند که کارش یک نوع فرار است و شب ها مدام می نوشت که هم اکنون آن نوشته را نگه داشته است.

 

فیلم های امیرعلی دانایی پس از کلاه پهلوی

امیرعلی دانایی بعد از بازی در سریال تلویزیونی “کلاه پهلوی” پا به عرصه سینما گذاشت. سپس در فیلم سینمایی “سه درجه تب” با بازیگرانی از جمله الهام حمیدی و رضا عطاران همبازی شد. همچنین شانس نقش آفرینی در فیلم هایی از جمله “آذر”، “شهدخت” و “پرویز و دیگران” ساخته بهروز افخمی و “اشباح” ساخته داریوش مهرجویی را پیدا کرد.

امیر علی همانگونه که قبلا اشاره شد با بازی در سریال “کلاه پهلوی” در اذهان عموم ماندگار گردید. ولی با نقش متفاوت در فیلم “انزوا” در یک قاب طلایی ظاهر گردید و هنر بازیگری خود را بدون کم و کاستی به نمایش گذاشت.

 

دانایی در فیلم “انزوا” ساخته مرتضی علی عباس میرزایی با هنرپیشه گانی از جمله نادر فلاح، علیرضا استادی، لیندا کیانی، بهنوش بختیاری، شقایق فراهانی، حدیث فولادوند و لعیا عباس میرزایی همبازی شد. ناگفته نماند که در این فیلم نقش اول را بازی می کرد. امیر علی در فیلم دیگری به اسم “آپاندیس” ساخته حسین نمازی با بازیگر زن محبوب و معروف کشورمان آنا نعمتی همبازی شد.

عکس های امیرعلی دانایی ،بیوگرافی امیرعلی دانایی

از دیگر هنرپیشه گان این فیلم می توان به سیمون سیمونیان، صحرا اسدالهی، مرتضی علی عباس میرزایی، محمدعلی کیانی، مرجان مومنی، پردیس منوچهری و رضا اکبرپور اشاره کرد. همچنین امیر علی و آنا نعمتی نقش های اصلی این فیلم را بر عهده داشتند. در حالت کلی از فیلم های سینمایی دانایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

• 3 درجه تب ساخته حمیدرضا صلاحمند در سال 1389

• اشباح ساخته داریوش مهرجویی در سال 1392

• آذر، شهدخت، پرویز و دیگران ساخته بهروز افخمی در سال 1393

• این سیب هم برای تو ساخته سیروس الوند در سال 1393

• آپاندیس ساخته حسین نمازی در سال 1395

• انزوا ساخته مرتضی علی عباس میرزایی در سال 1395

• بی وزنی ساخته مهدی فرد قادری در سال 1397

• لاله ساخته اسدالله نیک نژاد در سال 1398

 

امیرعلی دانایی در مدلینگ

طبق گفته امیر علی یک روز که از خارج به ایران برگشت و تحصیلات خود را به پایان رساند در خیابان گاندی نظاره گر بیلبورد ایکات شد. همان لحظه تصمیم گرفت که یک روزی خود را روی آن بیلبورد بیند. سپس به آرایشگاه رفت و موهای خود را کوتاه که و از آن موقع تنها 4 ماه گذشته بود خود را روی بیلبورد ایکات دید.

اینستاگرام امیرعلی دانایی

بیوگرافی امیرعلی دانایی

 

دانایی در سال 1378 با 19 سال سن، مدلینگ را با برند کاسیو تجربه کرد و از سال 1382 به صورت رسمی به عنوان برند لباس “ایکات” و مدل اختصاصی به شهرت جهانی رسید. همچنین با گذشت 3 سال از فعالیت در برند “ایکات” برند مسواک “رویال” از سال 1389-1391 شد و تنها با گذشت 2 سال روی بیلبوردهای کل کشور قرار گرفت.

 

جمع بندی

امیرعلی دانایی بازیگر سینما و تلویزیون در سال 1359 به دنیا آمد. در همان دوران نوجوانی به عرصه فوتبال پا گذاشت و برای تیم ملی امید استقلال بازی کرد که به دلیل آسیب دیدگی زانو از دنیای فوتبال فاصله گرفت. همچنین در حوزه مدلینگ بسیار فعال است و برای برندهای معروف از جمله “ایکات، “رویال” کار کرده است.

 

امیرعلی برای بار اول در سال 1389 با بازی در فیلم “سه درجه تب” وارد عرصه سینما شد و در سریال تلویزیونی “کلاه پهلوی” به اوج شهرت و محبوبیت رسید. ناگفته نماند که دانایی هم اکنون در فرانسه زندگی می کند و اطلاعات دقیقی از وضعیت تاهل وی در دسترس نیست.