پارس ناز پورتال

قاصدک 24

نابینا شدن 15بیمار ایرانی با تزریق داروی آمریکایی!

نابینا شدن 15بیمار ایرانی با تزریق داروی آمریکایی!

نابینا شدن 15بیمار ایرانی با تزریق داروی آمریکایی!, اوایل اسفندماه تعدادی از بیماران یکی از کلینیک‌های چشم‌پزشکی خصوصی تهران پس از تزریق داروی آواستین دچار درد شدند و هم اکنون نیز چشمان آنان هیچ روشنایی ندارد و نمی‌توانند جایی را مشاهده کنند.

 

 داروی تزریق شده علی رغم رسمی وقانونی بودنش باعث شد 21 چشم 15 بیمار بینایی خود را از دست بدهند

 

مدیرعامل این کلینیک در این باره به یکی از خبرگزاریها گفت: تزریق این داروی آمریکایی (آواستین) که از طریق رسمی و قانونی نیز تهیه شده است ت

 

وسط یکی از متخصصان به‌نام (دکتر پ) که یکی از پزشکان ارزشی و خوب جامعه پزشکی استانجام شده و به‌احتمال زیاد این مشکل بر اثر دارو بوده است زیرا عوارض دارویی همیشه در چنین مواقعی مطرح است.

 

داروی تزریق برای انجام ازمایشات دراختیار سازمان غذا ودارو قرار گرفت که در این باره حسین رستگار رئیس مرکز تحقیقات آزمایشگاهی غذا و دارو نیز در تشریح انجام آزمایشات روی این داروی آمریکایی گفت:

 

در حال حاضر ویال‌های این دارو به آزمایشگاه سازمان غذا و دارو انتقال یافته است و باید منتظر نتایج شد ولی مطمئناً در صورت هر گونه مشکل در این دارو با نمایندگی کارخانه سازنده برخورد جدی صورت می‌پذیرد و اگر مشکل از جای دیگر بود نیز به‌صورت قانونی به این امر رسیدگی خواهد شد.

 

* پیگیری وزارت بهداشت تعطیلی موقت اتاق عمل
درهمین خصوص رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از پیگیری و رسیدگی وزارت بهداشت نسبت به مشکل بیمارانی که در یک مرکز چشم پزشکی خصوصی بر اثر تزریق نوعی دارو دچار مشکل چشمی شدند، خبر داد.

 

عباس زارع نژاد از پیگیری و رسیدگی مشکل بیماران چشمی در یک مرکز درمانی خصوصی چشم پزشکی خبر داد و اظهار داشت: سازمان غذا و دارو در این زمینه ورود کرده است و با جمع آوری نمونه‌های لازم نتایج را به زودی اعلام می‌کند.

 

در این راستا شنیده شده است که فعالیت اتاق عمل این مرکز خصوصی چشم پزشکی نیز تا مشخص شدن نتایج نهایی متوقف شده است.

 

*علت قطعی شنبه اعلام می شود
نهایتا امروز رئیس سازمان غذا و دارو درباره نابینایی تعدادی از بیماران پس از تزریق داروی اوستین گفت: علت این حادثه آلودگی محیط و محل تزریق یا آلودگی دارویی بوده است اما علت قطعی آن تا ۳ روز دیگر اعلام می‌شود.

 

 رسول دیناروند درباره علت نابینایی 21 چشم 15 بیمار بعد از تزریق داروی اوستین در یک کلینیک چشم‌پزشکی در تهران گفت: این عارضه برای 15 بیمار این مرکز رخ داده است و 21 چشم این بیماران پس از تزریق این دارو دچار نابینایی شده است.

 

 وی ادامه داد: این عارضه برای بیماران مبتلا به AMD که مشکل بینایی دارند رخ داده است؛ داروی اوستین اساساً یک داروی ضد سرطان است که برای این بیماران که دچار ناراحتی عروق خونی هستند

 

کاربرد دارد و این دارو از نابینایی افراد مبتلا به این بیماری جلوگیری کرده و برای افرادی که به علت کهولت سن در معرض خطر کوری قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: مشکلی که در این حادثه وجود دارد این است که از یک ویال دارویی برای 10 تا 15 نفر استفاده می‌کنند که ممکن است آلودگی سرنگ،‌ آلودگی محیط تزریق یا آلودگی دارو در مورد این حادثه نقش داشته باشد بنابراین باید هنگام تزریق مراقبت کنند که آلودگی منتقل نشود.

 

 دیناروند اضافه کرد: احتمال آلودگی دارو در مسیر تولید یا نگهداری را رد نمی‌کنیم

 

اما براساس بررسی‌های انجام شده احتمال انتقال عفونت هنگام تزریق دارو بیشتر است چون ورود عفونت در بین این بیماران اثبات شده است فعلاً ما به دنبال این هستیم که منشا انتقال آلودگی کجاست یعنی در خود دارو است یا آلودگی محیطی هنگام تزریق دارو به چشم، رخ داده است.

 

 دیناروند گفت: فعلاً نمی‌توانم قطعا اعلام کنم که دارو آلوده بوده یا آلودگی محیطی بوده است چون بررسی دقیق این موضوع 2 تا 3 روز آینده زمان می‌برد.

 

 وی افزود: این عارضه برای 21 چشم 15 بیماری که 2 روز پیش به یک کلینیک چشم‌پزشکی در ایران مراجعه کرده‌اند رخ داده است و امیدواریم عارضه جدی نباشد و با درمان به موقع این بیماران بینایی خود را به دست آورند.

 

 

 

منبع:قدس انلاین