پارس ناز پورتال

قاصدک 24

دلایل خطرناک بودن الکل های تولید داخل ایران

دلایل خطرناک بودن الکل های تولید داخل ایران

دلایل خطرناک بودن الکل های تولید داخل ایران,در ایران هرازگاهی اخباری درباره مسمومیت و مرگ برخی از افراد در اثر مصرف الکل تقلبی و دست ساز منتشر می شود؛

 

مثلا کمتر از یک ماه پیش اعلام شد در 7 ماه اول امسال 53 نفر به دلیل مصرف الکل در کشور جان خود را از دست داده اند. کامبیز سلطانی نژاد، مسئول امور آموزش آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی کشور در این باره گفت:

 

«تولید و توزیع مشروبات الکلی تقلبی در کشور، هرازگاهی با بروز مسمومیت هایی با متانول همراه است که این امر باعث مسمومیت، مگر و میر و آسیب های دائمی در مصرف کنندگان این فرآورده ها می شود.»

 

در ایران سالانه بیش از 200 میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق مصرف می شود.
دلایل خطرناک بودن الکل های تولید داخل ایران
 
گرانی الکل استاندارد و محدودیت دسترسی به آن در ایران باعث شده قاچاقچیان به تولید الکل های دست ساز حاوی متانول (الکل چوب) روی بیاورند و آنها را در شیشه های خارجی بسته بندی کنند. اما پدیده تولید مشروبات الکلی خانگی مختص ایران نیست و در بسیاری از موارد دنیا هم دیده می شود.
 

هند: مرگ به علت مشروبات الکلی خانگی در هند به طور مرتب اتفاق می افتد. این هفته در ایالت اوتارپرادش هند حداقل 29 نفر به علت مصر الکل تقلبی جان خود را از دست دادند و بیش از 100 نفر هم در بیمارستان بستری شدند.

 
 
به گفته مقامامت بهداشتی در هند، متانول یکی از عوامل مهم این مسمومیت هاست که باعث کوری، نارسایی کلیوی و مرگ می شود.
 

موزامبیک: هفته گذشته تقریبا 70 نفر هم به دلیل مشابه جان خود را در موزامبیک از دست دادند و در این کشور 3 روز عزای عمومی اعلام شد.

 
 
گفته شد علت مسمومیت این افراد احتمالا اضافه کردن صفرای تمساح به الکل بوده است. مرگ هایی این چنین در قاره آفریقا بسیار شایع است اما مختص به این قاره نیست.
 

روسیه: در سال 2007 چند هزار نفر در روسیه به علت زردی به بیمارستان ها مراجعه کردند. بیماری آنها به دلیل مصرف الکل قاچاق که به مواد ضدعفونی کننده طبی آلوده بود هپاتیت سمی تشخیص داده شد.

 
تقلبی در روسیه مسموم می شوند و حدود هزار نفر جان خود را از دست می دهند.
ایتالیا: در ایتالیا هم در سال 1986 شراب تقلبی جان 23 نفر را گرفت.
دلایل خطرناک بودن الکل های تولید داخل ایران
اما چرا مصرف الکلی که در خانه تولیدشده اینقدر خطرناک است؟
جواب در یک کلمه خلاصه می شود؛ ناخالصی است.
 

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، تولید الکل در خانه معمولا برای دسترسی به الکل ارزان با به دلیل محدودیت های قانونی و مذهبی در بعضی کشورها صورت میپذیرد.

 
 
تقاضا برای الکل ارزان یا تقاضا برای الکل در جاهایی که دسترسی به آن دشوار است، باعث روی آوردن عده ای به تولید غیرقانونی و بدون نظارت و زیرزمینی الکل می شود، برخی برای مصرف خود الکل درست می کنند، برخی برای فروش به متقاضیان.
 

آنهایی که به قصد فروش این کار را می کنند، ممکن است به آن متانول با نیترات آمونیوم اضافه کنند تا گیرایی اش را افزایش دهند.

 
اما این مواد می توانند کشنده باشند. 30 سی سی متانول برای کشتن یک نفر کافی است. این ناخالصی ها فقط به طور عمدی ایجاد نمی شود،
 
 
هرخطایی در فرایند تقطیر نیز ممکن است به تشکیل این مواد در الکل منجر شود. تولید الکل نیاز به کنترل دقیق دما دارد و اگر دما از حد مشخصی بیشتر شود به جای اتانول متانول تولید می شود.
 

بنابراین چه سهوی چه عمدی، تولید الکل در خانه با در کارگاه های غیرقانونی ممکن است به تولید مواد سمی در الکل منجر شود یا به دلیل خطا در فرایند تقطیر یا به دلیل اینکه برخی مواد باعث گیرایی بیشتر شده و برای آنها که قصد فروش دارند نسبت به رقبا برتری ایجاد می کند.

 
 
 
منبع:هفته نامه سلامت