جستجو در پارس ناز

گروه تروریستی داعش موزه موصل را تخریب کرد! +عکس

گروه تروریستی داعش موزه موصل را تخریب کرد! +عکس

گروه تروریستی داعش موزه موصل را تخریب کرد! +عکس,اعضای داعش با حمله به موزه شهر موصل عراق، آثار و مجسمه های باستانی و تاریخی را تخریب کرد.

 

اعضای داعش همچنین تعدادی از مجسمه های سنگی تاریخی در اطراف شهر موصل را نیز تخریب و نابود کردند.

 

شهر موصل در شمال عراق در خرداد گذشته به تصرف کامل داعش درآمد. گروه تندروی “دولت اسلامی عراق و شام” معروف به داعش بخش های زیادی از عراق و سوریه را در تصرف خود دارد.گروه تروریستی داعش موزه موصل را تخریب کرد! +عکسرویترز این آثار تاریخی را “غیرقابل ارزش گذاری” و این اتفاق را “آسیب غیرقابل برآورد به میراث انسانی” توصیف کرده است.

 

این آثار تاریخی و قدیمی مربوط به دوره تمدن آشوری ها و بابلی ها بود.

گروه تروریستی داعش موزه موصل را تخریب کرد! +عکسبراساس فیلم منتشر شده در اینترنت، مردانی از داعش آثار هنری و تاریخی را تخریب و نابود می کنند. قدمت برخی از  این آثار و مجسمه ها به قرن 7 قبل از میلاد برمی گردد و برخی 10 هزار ساله بودند.

 

یکی از اعضای داعش در توجیه اقداماتش در این فیلم مدعی می شود: “پیامبر صلی الله علیه و سلم به ما دستور داد مجسمه ها را از میان برداریم و نابود کنیم.

 

صحابه نیز بعد از پیامبر به هنگام فتح کشورها، دست به این اقدام زدند. هنگامی که خدا به ما دستور داده است این مجسمه ها و بت ها را تخریب می کنیم و برای ما اهمیتی ندارد که اینها میلیاردها دلار ارزش داشته باشند.”گروه تروریستی داعش موزه موصل را تخریب کرد! +عکسعضو دیگر داعش هم در توجیه این اقدام خطاب به دوربین گفت: ای مسلمانان این آثار که در پشت سر من می بینید چیزی نیستند جز بت های اقوامی که چیزی جز خدای عزوجل را می پرستیدند.

 

وی افزود:‌ آنچه که آشوری ها و بابلی ها و دیگران نامیده می شوند خدایی برای باران و خدایی برای کشاورزی و خدایی برای جنگ داشتند و برای خدای عزوجل شریک قائل می شدند.

 

یکی از کارمندان سابق موزه موصل هم در مصاحبه با رویترز تایید کرد که فیلم منتشر شده مربوط به همین موزه و مجسمه های آن است.

 

در این فیلم نشان داده می شود که اعضای داعش با هل دادن مجسمه های بزرگ به سمت زمین، آنها را می شکنند. برخی مجسمه ها هم پس از برخورد با زمین تکه تکه می شوند و سپس اعضای داعش با استفاده از پتک و چکش های بزرگ به آنها ضربه می زنند.

گروه تروریستی داعش موزه موصل را تخریب کرد! +عکسبرخی از مجسمه های نصب شده بر روی دیوار نیز با ضربات پتک و چکش، شکسته و نابود می شوند.

 

در بخش دیگری از این فیلم، یک عضو داعش با استفاده از دستگاه بزرگ دریل برقی در حال آسیب زدن،‌ خرد کردن و شکستن یکی از مجسمه های سنگی بزرگ تمدن آشوری در حومه موصل است.گروه تروریستی داعش موزه موصل را تخریب کرد! +عکسخانم “لمیاء الغیلانی” باستان شناس عراقی و عضو مرکز باستان شناسی لندن گفت: داعش باعث ضرر و زیانی شده که نمی توان آن را برآورد کرد. این آثار تاریخی نه تنها بیانگر میراث فرهنگی عراق بلکه بیانگر کل میراث فرهنگی جهان هستند. این یک میراث جهانی است.

 

او این اتفاق را به اقدام طالبان در انفجار و نابودی دو مجسمه بزرگ بودا در شهر بامیان افغانستان در سال 2001 تشبیه می کند.
وی اضافه کرد:‌ اعضای داعش مجسمه دو گاو پرنده را نیز نابود کردند.

 

اعضای داعش قبل از این هم مساجد تاریخی،‌ آرامگاه های تاریخی و قدیمی، مجسمه های مشاهیر و مقبره ها را تخریب و نابود کرده بود.

 

 

 

منبع:عصر ایران