پارس ناز پورتال

قاصدک 24

ماجرای مرگ نعمت الله آغاسی از زبان پسرش

ماجرای مرگ نعمت الله آغاسی از زبان پسرش

ماجرای مرگ نعمت الله آغاسی از زبان پسرش

 

نعمت ا.. آزموده معروف به آغاسی از جمله خوانندگان موسوم به کوچه بازاری قبل از انقلاب اسلامی بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم مجوز فعالیت پیدا کرد.

 

 

نِعمت‌الله آزموده با نام هنری آغاسی (۲۹ تیر ۱۳۱۸–۱۴ آبان ۱۳۸۴) از خوانندگان سرشناس موسیقی مردم‌پسند و کوچه بازاری اهل ایران بود و جز خوانندگان لاله‌زاری به شمار می‌آمد.او در ۲۹ تیر ۱۳۱۸ از پدری اصفهانی و مادری دزفولی، در دزفول به دنیا آمد.

 

وی با خواندن آهنگ‌هایی مانند آمنه و لب کارون در سالن‌های موسیقی لاله‌زار تهران علاقه‌مندان زیادی پیدا کرد. از یادگاری‌های به‌یادماندنی او شیوهٔ رقص بندری اوست که با چرخاندن دستمالی سفید در دستش انجام می‌داد. او پس از اجراهای موفقش در لاله‌زار نخستین خوانندهٔ لاله زاری بود که صدای او از رادیو و تلویزیون ملی ایران پخش شد.

 

زندگی خصوصی

 

آغاسی از دو ازدواج خود هفت فرزند و دو نوه دارد که یکی از فرزندانش به نام علیرضا اکنون به خوانندگی به سبک و سیاق پدرش مشغول است.آغاسی به دعوت منوچهر نوذری به سینما راه یافت و در کارنامه سینمایی اش هشت فیلم را ثبت کرده‌است.

 

پشت پرده مرگ نعمت ا… آغاسی

 

وی در اوایل دهه ۸۰ و دو سال قبل از مرگش مجوز یافت تا به تئاتر پارس در لاله زار، جایی که فعالیت هنری خود را آغاز کرده بود بازگردد و روی صحنه آواز بخواند.

 

این برنامه چنان مورد استقبال قرار گرفت که مردم، لاله زار را بستند و همین استقبال سبب شد که دوباره جلوی خواندن او را بگیرند.آغاسی که مزارش در امامزاده طاهر کرج است هفت فرزند داشت که یکی از آنها با نام علیرضا در دوبی به کار خوانندگی می پردازد.امیرحسین فرزند کوچکتر آغاسی به تازگی در گفتگویی مجوز نگرفتن آلبومی با نام “مطرب پیر” را دلیل سکته مغزی پدرش عنوان کرده است.

 

پدرم بارها برای دریافت مجوز به ارشاد رفت…

 

امیرحسین آغاسی می گوید: در سال های آخر عمر پدرم او بارها برای دریافت مجوز آلبوم “مطرب پیر” به ارشاد رفت و خیلی اذیت شد. هر بار به او جواب منفی می دادند و این پروسه زمانی باعث شده بود پدرم به شدت تحت فشار باشد.

 

مگر من با ایرج چه فرقی دارم که او مجوز دارد و من نه

 

وی ادامه می دهد: خیلی وقتها موسیقی پدرم با ایرج مقایسه می شد و گرچه ایشان مجوز انتشار و کار گرفته بود ولی به پدرم مجوز نمی دادند. به دفعات این سوال مطرح شده بود که من با ایرج چه فرقی دارم که آلبوم او مجوز گرفته و من نمی توانم در ایران کار کنم؟

 

محبوبیت بالای تو خطرناک است

 ماجرای مرگ نعمت الله آغاسی از زبان پسرش

مزار آغاسی

امیرحسین آغاسی می افزاید: جوابهایی که به پدرم داده بودند هم عجیب بود. اینکه تو آغاسی هستی و محبوبیت بالایی داری. این محبوبیت بالا خطرناک است ولی پدرم باز هم پیگیر بود تا اینکه آن سکته مغزی رخ داد تا دیگر کسی نگران محبوبیت بالای آغاسی و فعالیت دوباره او در ایران نباشد. آغاسی در روز شنبه ۱۴ آبان‌ ۱۳۸۴ بر اثر سکته مغزی در سن ۶۶ سالگی در کرج درگذشت و در قبرستان امامزاده طاهر به خاک سپرده شد.

 

 

مطالب مرتبط:

 

مصاحبه با خواننده قدیمی جواد یساری (عکس)

 

پیرترین زن ایرانی درگذشت (+عکس)

 

برگزاری کنسرت خواننده زن قبل از انقلاب در تالار وحدت + عکس

 

لغو کنسرت با تجمع و برگزاری نماز جماعت