جستجو در پارس ناز

روش درمانی ارتودنسی دندان

روش درمانی ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یکی از شاخه های دندانپزشکی است که به تشخیص، پیشگیری، و اصلاح ناهنجاری‌های دندانی و فکی می‌پردازد.

 

این روش درمانی که چندین سال است مورد استفاده قرار میگیرد، برای افرادی می باشد که دندان‌های کج، فاصله‌دار، یا فک‌هایی با قرارگیری نامناسب دارند و ارتودنسی به افراد کمک می‌کند تا علاوه بر داشتن لبخند زیباتر، عملکرد بهتری در جویدن و صحبت کردن داشته باشند و بهداشت دهان و دندان خود را بهبود بخشند.

 

اصلاح این ناهنجاری‌ها اغلب با استفاده از وسایل ارتودنسی انجام می‌شود که می‌توانند ثابت (مانند براکت‌ها و سیم‌ها) یا متحرک (مانند پلاک‌های ارتودنسی) باشند.

 

وسایل ارتودنسی فشار ملایمی را بر دندان‌ها وارد می‌کنند تا به تدریج در موقعیت صحیح قرار گیرند. فرآیند ارتودنسی می‌تواند چند ماه تا چند سال طول بکشد، با توجه به پیچیدگی مشکل و واکنش فرد به درمان. هدف از ارتودنسی بهبود زیبایی لبخند و افزایش کارایی عملکردی دهان و فک است، که نهایتاً منجر به بهبود کیفیت زندگی فرد می‌شود.

 

از فواید و مزایای ارتودنسی دندان موارد خیلی زیادی را میتوان نام برد اما مهمترین آنها شامل:

 

  • بهبود زیبایی و ظاهر لبخند
  • افزایش کارایی جویدن
  • پیشگیری از مشکلات دندانی و لثه
  • بهبود تلفظ و صحبت کردن
  • کاهش سایش غیرطبیعی دندان‌ها
  • افزایش اعتماد به نفس

 

ارتودنسی دندان‌های کج و نامنظم را صاف کرده تا لبخندی زیباتر و جذاب‌تر داشته باشند.علاوه بر آن به بهبود عملکرد جویدن و کاهش فشار بر دندان‌های خاص کمک می‌کند.

 

دندان‌های شما مرتب بهتر تمیز می‌شوند، که خطر پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه را به حداقل میرساند و همچنین از سایش بیش از حد دندان‌ها که به دلیل قرارگیری نادرست ایجاد می‌شود، جلوگیری کند.بهبود تلفظ و وضوح کلام تاثیر مثبتی بر اعتماد به نفس و تصویر ذهنی فرد از خود داشته باشد.

 

از دیگر مزایایی که با رفع ایرادات دندانی به کمک ارتودنسی دندان میتوانید داشته باشید شامل موارد زیر میشود:

 

اثرا درمان ارتودنسی دندان به شانه‌ها و گردن بیمار هم می‌رسد. درد استخوان فک (ناشی از ناهنجاری‌های دندانی) می‌تواند به گردن و شانه‌ها هم منتقل شود؛ چون این استخوان با گردن و شانه فاصله کمی دارد. به این ترتیب، کاهش درد در ناحیه گردن و شانه‌ها هم از مزایای درمان موفق مشکلات دندانی خواهد بود.

 

در کنار مزایای سلامت جسمی و روانی ارتودنسی، اینکار به شکل‌های دیگری هم سلامت را ارتقا می‌دهد. وقتی سلامت دهان و دندان مشکل داشته باشد، احتمال دارد باکتری‌ها به جریان خون شما راه پیدا کنند. این اتفاق کارایی سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد و خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد.

 

دیابت و بیماری قلبی نمونه‌هایی از این مشکلات هستند. ارتودنسی دندان‌ها میتواند از این موضوع جلوگیری می‌کند.شما با درمان دندان خود کیفیت خواب خود را نیز بهتر میکنید. شاید برایتان این موضوع عجیب باشد اما کسانی که در هنگام خواب دندان قرچه دارند این موضوع را بهتر درک میکنند. چرا که منطبق نبودن فک‌ها دلیل این امر است و با انجام ارتودنسی می‌توانید تغییر بسیار مثبتی را ایجاد کرده و به راحتی استراحت شبانه داشته باشید.

 

ویزیت اولیه دندانپزشکی اطفال

اگر کودکی در زندگی خود دارید و سلامتی او از اهمیت بالایی برای شما برخوردار است، حتما میدانید که بدون مشکل بودن دندان های کودکان در رشد آن بسیار اثرگذار است.

 

با توجه به این اهمیت بهتر است بدانید که ویزیت اولیه مراجعه به دندانپزشک به طور كلی در سن 1 سالگی یا در طی 6 ماه پس از رشد اولین دندان به دندانپزشك می باشد و شما باید در این سن به دندانپزشک اطفال مراجعه کرده و تحت نظارت او مراقبت های لازم دندان فرزندتان را انجام دهید.

 

اولین ویزیت برای کودکان اغلب در مدت زمان کوتاهی صورت میگیرد. اولین ملاقات فرصت مناسبی است که کودک شما با محیط آشنا شود و نگرانی و ترس از او دور گردد.مطب دندانپزشکی اطفال معمولا دارای اسباب بازی و وسایل گرم کننده می باشد و حال و احوال کودکانه ای دارد. تا برای آنها یاداور خانه بازی باشد و احساس نکنند در مطب پزشک هستند.

 

در اولین مراجعه امکان دارد برخی از دندانپزشکان از والدین بخواهند که هنگام معاینه کودکشان روی صندلی دندانپزشکی بنشینند و کودک خود را در آغوش بگیرند.یا در مقابل در طی بخشی از ویزیت از والدین خواسته شود که بیرون اتاق معاینه منتظر بمانند تا رابطه ای بین کودک و دندانپزشک ایجاد شود.

 

در طول معاینه ، دندانپزشک تمام دندان های کودک شما را از نظر پوسیدگی و هرگونه مشکل احتمالی در لثه ، فک و بافت های دهان را مورد بررسی قرار می دهد.اگر در طی بررسی متوجه مشکل یا ایرادی شود ، دندانپزشک یا متخصص بهداشت هر دندان را تمیز کرده و نیاز دندان کودک شما را به فلوراید ارزیابی می کند.

 

دندانپزشک با تجربه حتما به والدین در مورد اصول درست بهداشت دهان و دندان برای کودکان آموزش می دهند ، در مورد مسائل رشد دندان صحبت می کنند و به هر گونه سوال شما در این زمینه پاسخگو هستند.

 

بسیاری از دندانپزشکان هر 6 ماه یکبار به شما می گویند که کودکان را برای مراجعه پیش آنها ببرید تا معاینه دندان کودک را انجام دهند. مراجعه به دندانپزشک را در سنین پایین کودک افزایش دهید تا رشد دندان ها را کنترل کرده و هرگونه مشکلی را سریعتر درمان کنند.

 

در اولین ملاقات از شما خواسته می شود که فرم های اطلاعات پزشکی و بهداشتی مربوط به کودک را تکمیل کنید.یک دندانپزشک کودک حداقل دو سال آموزش اضافه تری را در دانشکده دندانپزشکی می گذراند. این آموزش بر مدیریت و درمان دندانهای در حال رشد کودک ، رفتار کودک ، رشد و نمو دندان ها و نیازهای ویژه دندانپزشکی کودکان تمرکز دارد.

 

اگرچه هر یک از دو دندانپزشک ( کودک و عمومی ) می توانند نیازهای مراقبتی بهداشت دهان و دندان کودک شما را رفع کنند ، اما دندانپزشک کودکان ، دستیاران آنها و حتی دکوراسیون مطب همگی برای مراقبت از کودکان و آرامش آنها طراحی شده اند.

 

اگر کودک شما مشکل خاصی دارد ، به دندانپزشک باید بگویید تا در نظر گرفته شود. از دندانپزشک یا پزشک کودک خود بپرسید که چه مواردی را بعد از معاینه دندان های کودک شما توصیه می کنند.

دندانپزشکی اطفال کلینیک قلهک

فرآیند عمل جراحی ایمپلنت دندان

فرایند انجام ایمپلنت دندان با توجه به هر بیمار و شرایطی که دارد ممکن است متفاوت باشد. این تفاوت ها به تعداد و همچنین پیچیدگی شرایط عمل بستگی دارد. ممکن است چند ایمپلنت دندان در یک عمل جراحی قرار داده شود در این حالت زمان عمل طولانی تر خواهد شد.

 

ایمپلنت دندان را معمولا تحت بی حسی موضعی انجام میشود در این حالت درد کاملا در دهان شما ازبین میرود و میتوانید در حین عمل بیدار بمانید. ممکن است از یک آرام بخش استفاده کنید تا در طول عمل اضطرابتان ازبین برود.

 

بعد از اینكه لثه كاملا بیحس شد. دندانپزشک یک برش در لثه شما زده و یک سوراخ کوچک در استخوان فکتان ایجاد میکند و در این سوراخ قرار داده میشود.در شرایط خاصی میتوان كشیدن دندان آسیب دیده و جایگزاری ایمپلنت را طی یك جلسه جراحی انجام داد كه این روش ایمپلنت فوری یک جلسه ای نامیده میشود و همیشه قابل انجام نیست .

 

اگر این حالت قابل انجام نباشد دندانپزشك ایمپلنت چند ماه (فك بالا ٣-٦ ماه و فك پایین ٢-٤ ماه) بعد از كشیدن دندان قرار میدهد تا استخوان فک زمان کافی برای ترمیم خود داشته باشد به این نوع از انجام ایمپلنت تاخیری میگویند.

 

در موارد نادر ممكن است نیاز باشد كه عمل تحت بیهوشی انجام شود كه در اینصورت عمل باید در مراكز خاص با تجهیزات خاص برای شما انجام شود در این صورت به طور کامل بیهوش میشوید ودر طول عمل خواب خواهید بود.ایمپلنت دندان فوری و تاخیری میتواند طی یک یا دو مرحله قرار داده شود.

 

در روش یك مرحله ای میله و اتصالاتی که بین پروتز و ایمپلنت متصل میشوند همزمان قرار داده میشوند و بعد از پایان جراحی ضمائم آن در دهان قابل مشاهده است.در روش دو مرحله ای ابتدا میله آن در زیر لثه جایگذاری میشود (شما آن را در دهان خود نمی بینید) و مدتی (حدودا دو تا سه ماه) برای بهبود كامل لثه و استخوان صبر میكنیم.

 

بعد از گذشت زمان طی یك جراحی دیگر كه جراحی بسیار سبكتری خواهد بود اتصالات به آن متصل خواهد شد.در هر دو شیوه پس از گذشت دو تا چهار ماه از جراحی اولیه پروتز نهایی آماده و تحویل خواهد شد.

 

در طول این زمان امكان ساخت انواع پروتز شامل موقت، ثابت یا متحرك بسته به شرایط وجود دارد كه میتواند طی این دوران گذار مشكلاتی همانند جویدن غذا و زیبایی كه در اثر از دست رفتن دندان ایجاد شده را تا حدودی بهبود ببخشد.

 

بعد از انجام ایمپلنت شما ممکن است به استراحت نیاز داشته باشید تا اثر بیحسی كاملا خاتمه يابد، بعد از یک بیحسی موضعی چند ساعت طول میکشد تا دهان و دندان تان به حالت اول خود برگردد. شما ممکن است به مسکن نیاز داشته باشید تا اثر ناراحتی حاصل از بی حسی را برطرف کند.

 

معمولا بعد از جراحی ایمپلنت دندان میتوانید به خانه برگردید اما اگر بیهوشی عمومی داشتید به یک همراه نیاز دارید تا شمارا برای رسیدن به خانه همراهی کند و تا 24 ساعت اول بهتر است دوست یا یکی از اشنایان مراقب شما باشد.

 

توجه داشته باشید که که در چند روز بعد از ایمپلنت که به استراحت می گذرانید، از غذاهای نرم استفاده کنید. مراقب باشید تا زمانی که بیحسی کاملا از ناحیه دهانتان برطرف نشده، از غذاها و نوشیدنی های داغ استفاده نکنید. در غیر این صورت ممکن است بدون اینکه متوجه شوید خودتان را بسوزانید.

 

خیلی مهم است که دهان خود را مثل همیشه با مسواک و نخ دندان تمیز نگه دارید. ممکن است برای اینکه تمیز کردن راحت تر بین دندانها به مسواک ویژه ای نیاز داشته باشید.در آخر توجه کنید که انتخاب دندانپزشک و کلینیک معتبر نقش بسزایی در درمان شما دارد. حتما قبل از مراجعه به کلینیک مد نظر خود تحقیقات لازم را انجام دهید تا هم در زمان درمان و هزینه ای که پرداخت میکنید نتیجه خوبی برای شما حاصل شود.

ایمپلنت دندان کلینیک قلهک

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

برای درمان دندان احتیاج است که نزد فرد متخصص برویم تا به انجام کار شما بپردازند. دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است.

 

این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

 

کلینیک قلهک در تهران از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

 

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک 1-طبقه اول

 

26640905 – 26640907 – 26640957