پارس ناز پورتال

خرید سوغات معروف در ایرانگردی

خرید سوغات معروف در ایرانگردی

در سفر به هر کشوری، دوست دارید سوغاتی‌های آن منطقه را بخرید تا با خود به خانه ببرید. ایران سرزمین پهناوری است و در هر گوشه از آن سوغاتی‌های گوناگونی پیدا می‌کنید. بنابراین، سوغاتی‌های ایران واقعا بی‌شمار هستند! ممکن است در ایران انواع سوغاتی از جمله صنایع‌دستی و غذاها را کشف کنید.

 

شما با سفر به قم می‌توانید سوغاتی‌های مخصوص آنجا را بخرید یا در هر شهر دیگر مواردی جدیدی را ببینید. برخی از سوغاتی‌های ایرانی مانند پسته، خاویار و فرش ایرانی شهرت بسیار دارند. با همه این وجود، شاید در مورد سایر سوغاتی‌های ایران چیزی نشنیده باشید.

 

در قسمت‌های بعدی این مطلب هدایای سنتی ایرانی و سوغاتی‌های بی‌نظیر برای خرید در ایران را معرفی می‌کنیم. بنابراین، اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی را از شهرهای مختلف ایران به‌عنوان سوغاتی بخرید، ایده‌های زیر را برای سوغات تبریز و شهرهای دیگر از دست ندهید.

 

صنایع‌دستی ایران

ایران به‌عنوان تمدنی کهن و هزاران ساله، سرزمین هنرها و صنایع‌دستی است. صنعتگران و هنرمندان ایرانی نفیس‌ترین هنرهای ایرانی را تولید می‌کنند که در سراسر جهان شهرت زیادی دارد. فرش ایرانی، کفش و لباس دستبافت، حکاکی و میناکاری تنها چند مورد معروف برای خرید در ایران است.

 

در سفر به قم و بسیاری از شهرهای دیگر ایران به‌راحتی امکان تماشا و خرید انواع سوغاتی و صنایع‌دستی خاص آن منطقه را دارید. اگر نمی‌دانید در ایران چه بخرید، با این مطلب کوتاه همراه باشید تا در مورد سوغات تبریز و دیگر سوغاتی‌های ایرانی بیشتر بدانید.

خاتم‌کاری

خاتم‌کاری ایران یکی از سوغاتی‌های معروف ایرانی است. هنگام خرید سوغاتی، اشیای ظریف چوبی یا فلزی را خواهید دید که با قطعات کوچک استخوان (معمولا استخوان شتر)، عاج و چوب تزیین شده‌اند و به شکل‌های مختلف هندسی شکل گرفته‌اند.

 

این نوع از صنایع‌دستی ایرانی یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های ایران است که می‌توانید با خود به خانه ببرید. اگرچه این نوع سوغاتی در اصل سوغات اصفهان است، می‌توانید جاهای جواهر خاتم‌کاری، جا خودکار، جعبه آب‌نبات، صفحه شطرنج، ساعت و… را در شیراز و تهران نیز پیدا کنید.

غذاها و خوراکی‌های سوغات ایران

قلم‌زنی

قلم‌زنی به‌عنوان یکی از نفیس‌ترین صنایع‌دستی ایرانی است و یکی از سوغات اصفهان به شمار می‌رود. این مورد درواقع هنر میل به نقوش و طرح‌های دقیق ایرانی بر روی فلزات مختلف مانند مس، نقره، برنج و طلا است.

 

قلم‌زنی که قدمت آن به دوران ساسانی (۷۰۰ ه.ق) برمی‌گردد، یکی از قدیمی‌ترین صنایع‌دستی ایران است که می‌تواند سوغاتی کاملا ایرانی باشد. با قدم‌‌زدن در بازار سنتی اصفهان، صدای چکش سبک روی فلزات را خواهید شنید که مانند یک قطعه موسیقی دلنشین است. اگر فکر می‌کنید چه چیزی را از ایران به‌عنوان سوغاتی بخرید، جعبه نقره‌ای حکاکی شده یا جام مسی، انتخابی عالی خواهد بود!

 

ترمه و سایر لباس‌های دستبافت

از جمله اجناس خرید در ایران، دست‌بافت‌هایی مانند ترمه، پته و قلمکار ایده‌های مناسبی برای سوغاتی هستند. سوزن‌دوزی در ایران یک سنت قدیمی است که توسط زنان صنعتگر ایرانی که زبردست دوزی می‌کنند انجام می‌شود.

 

ترمه (سوغات اصفهان و یزد) دستبافت فاخری است که از پشم و ابریشم طبیعی یا مصنوعی مرغوب و با نقوش سنتی نفیس طراحی شده است. پته (سوغات کرمان) از صنایع‌دستی سنتی است که با نخ‌های رنگارنگ روی پنبه درست می‌شود.

 

نمونه دیگری از این نوع سوغاتی‌ها قلمکاری است که هنر نقاشی نقش‌های ظریف روی پارچه ابریشمی یا نخی است. قلمکاری در اصل جزء سوغاتی‌های اصفهان و تبریز است. لباس‌های دست‌بافت واقعا هدایای سنتی ایرانی عالی هستند که می‌توانید برای عزیزانتان تهیه کنید.

صنایع دستی ایران

غذاها و خوراکی‌های سوغات ایران

 

نه‌تنها هنرهای لطیف ایرانی، بلکه غذاهای ایرانی نیز از جمله چیزهای معروفی است که می‌توانید در ایران به‌عنوان سوغاتی بخرید. غذاها ارزان‌ترین کالاهای ایران هستند و می‌توانید در روز خرید از ایران به‌راحتی آن‌ها را در انواع فروشگاه‌ها و بازارها ببینید.

 

در سفر به قم یا شهرهای دیگر ایران، بهترین سوغاتی‌های خوراکی ایرانی را پیدا می‌کنید که می‌توانید آن‌ها را به خانه بیاورید و طعم آن‌ها را با عزیزانتان به اشتراک بگذارید. اگر درباره سوغات تبریز یا شهرهای دیگری تحقیق کنید، قطعا گزینه‌های خوشمزه‌ای را به‌عنوان سوغاتی پیدا خواهید کرد که بهتر است حتما کمی از آن‌ها بخرید.

 

زعفران

زعفران (معروف به طلای سرخ) یکی از بهترین سوغاتی‌های ایران است. این ماده چاشنی غالب غذاهای ایرانی است و بین گردشگران خارجی بسیار محبوب است. ایران بیش از 94 درصد زعفران جهان را تولید می‌کند که عمدتا در استان خراسان کشت می‌شود. اگر دنبال سوغاتی‌های منحصر‌به‌فرد ایرانی هستید، زعفران بهترین انتخاب خواهد بود.

 

گز و پولکی

گز به‌عنوان سوغات اصلی اصفهان، یک نوقای جویدنی سفید است که پر از پسته و بادام است. این شیرینی خوش‌طعم نام خود را از درخت گز انگبین، درخت گز وحشی که در رشته‌کوه‌های زاگرس می‌روید، گرفته است. گز به‌دلیل طعم ایرانی که از گلاب و پسته می‌آید، یکی از بهترین سوغاتی‌های خوراکی ایران است.

 

وقتی به خرید سوغاتی در بازار اصفهان می‌روید، طعم پولکی را هم از دست ندهید. پولکی شیرینی خوش‌مزه‌ای است که از شکر ذوب شده در طعم‌های مختلف مانند زعفران، نارگیل، لیمو، عسل و… درست می‌شود.