پارس ناز پورتال

قاصدک 24

زندگینامه ی کامل مرتضی احمدی +عکس

زندگینامه ی کامل مرتضی احمدی +عکس

زندگینامه ی کامل مرتضی احمدی,

بیوگرافی، زندگینامه ی کامل و عکس هایی از مرتضی احمدی

 

مرتضی احمدی 10 آبان 1303 در حنوب تهران متولد شد.

زندگینامه ی کامل مرتضی احمدی +عکساو برای تحصیل ابتدا به مکتب و سپس به دبستان منوچهری در میدان گمرک رفت و بعد از آن به دبیرستان شرف و دبیرستان روشن رفت.

 

در شانزده‌ سالگی ورزش باستانی و فوتبال را شروع کرد و به همراه تیم فوتبال دبیرستانش در مسابقات آموزشگاه‌های تهران رتبه‌هایی به دست‌آورد.

 

بعدها در تیم فوتبال راه‌آهن تهران و پس از آن در باشگاه راه‌آهن بازیکن و مربی شد.

 

پس از چند تلاش آماتوری در تئاتر در 1321 با کمک عده‌ای از دوستانش تماشاخانه ماه را رو به‌ روی باغ فردوس دایر کرد، ولی پس از چند هفته مجبور به ترک آنجا شد.

 

در اوایل پاییز 1322 در تئاتر فرهنگ برای اولین بار پیش پرده‌ خوانی کرد و در نتیجه آن بازیگر تئاتر هم شد.

زندگینامه ی کامل مرتضی احمدی +عکسمدتی بعد پدرش از فعالیت او در تئاتر مطلع شد و او را از خانه بیرون کرد. مرتضی احمدی پس از مدتی هم‌زمان با هنرپیشگی در راه‌آهن تهران به‌عنوان تعمیرکار استخدام شد.

 

مرتضی احمـدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده‌ها آواز خواند و نیز اولین بار در سال 1322 ترانه ی گلپری جون را اجرا کرد، که بسیار محبوب شد و به خاطر آن برای کار در رادیو تهران دعوت شد.

 

در یکی از پیش پرده‌ ها ترانه‌ ای دیگری به نام کارگرم من را اجرا کرد که به استقبال کارگران راه‌آهن و پس از آن منجر به اعتصاب کارگران راه آهن گردید

 

که در نتیجه، مرتضی احمدی به بخش حسابداری راه‌آهن منتقل شد و پس از پایان اعتصاب دستگیر شد و در کلانتری تعهد کرد از آن به بعد ازاجرای آن پیش پرده خوداری کند.

 

پیش‌پردهٔ دیگری نیز با اجرای احمدی به نام قدس شاهین درباره ماجرای تجاوز جنسی عده‌ای از سربازان آمریکایی به یک زن ایرانی توقیف شد.

 

ولی پس از اجرای مجدد آن در پاییز 1323 در جمعی خصوصی، محکوم شد شش ماه به کرمان تبعید شود که با پیگیری محمد مسعود، مدیر روزنامه مرد امروز که تصادفا به تئاتر فرهنگ آمده بود ملغی شد.

 

احمدی در 1323 به رادیو تهران به کار کردن اشتغال گزید، تا برنامه‌ های کمدی اجرا کند.

 

در دوره‌ های مختلفی در رادیو کار کرد و از جمله تیپی به نام بابا جاهل گریان اجرا کرد و به سبک‌ های مختلف ترانه و آواز خواند.

زندگینامه ی کامل مرتضی احمدی +عکسدر فروردین 1353 نقش اول سریال پربیننده هردمبیل را بازی کرد در نظرخواهی‌ از مردم در سال 1356 به‌ عنوان محبوب‌ ترین هنرپیشه رادیو انتخاب شد.

 

وی در 1326 گوینده فیلم‌ های خارجی شد و از اعضای اولیه انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم بود.

 

سلطان صاحبقران، هفت شهر عشق، آئینه و زیر بازارچه از جمله سریال های او هستند.

 

مرتضی احمدی در 9 مرداد 1334 با یکی از همکارانش در راه‌آهن به نام زهرا جوانشیر ازدواج کرد که در 25 اردیبهشت 1350 بر اثر سرطان درگذشت.

 

احمدی از این ازدواج یک فرزند دختر به نام آزیتا متولد 1337 و یک فرزند پسر به نام مازیار متولد 1340 دارد.

 

مرتضی احمدی به دلیل مشکلات ریوی در 30 آذر 1393 در خانه اش در تهران درگذشت.

 

دانستنی هایی درباره ی مرتضی احمدی:

او از موسسان باشگاه ورزشی راه آهن و مولف کتاب کهنه های همیشه نو می باشد.

از طرفداران تیم فوتبال پرسپولیس بود.

مرتضی احمدی دو آلبوم موسیقی به نام صدای تهران دارد.