پارس ناز پورتال

قاصدک 24

بلیط لحظه آخری

چطور دختر شایسته جهان اسلام شویم؟ +عکس

چطور دختر شایسته جهان اسلام شویم؟ +عکس

چطور دختر شایسته جهان اسلام شویم؟ +عکس,در این مقاله با روش های رسیدن به عنوان دختر شایست ی جهان اسلام آشنا خواهید شد.

 

هر مسلمانی کنجکاو است تا بداند در اندونزی چه می‌گذرد و انتخاب‌ها دختر شایسته جهان اسلام براساس چه اصول و ضوابطی صورت می‌گیرد؟

 

متولی کیست؟

مادر دختر شایسته جهان اسلام، انجمن مسلمانان جهان است که در اندونزی واقع شده.

 

انجمنی که به‌گفته خودشان برای وحدت بیشتر مسلمانان جهان با هم تلاش می‌کنند. این انجمن در اول آگوست سال 2011، فراخوان اولین دوره دختر شایسته جهان اسلام را صادر و یک ماه بعد مراسم نهایی آن را برگزار کرد.

 

البته دور اول این مسابقات در سطح ملی بود و فقط دختران اندونزی در این رقابت شرکت کردند. از سال 2012 مسابقه بین‌المللی شد و دختران مسلمان سراسر دنیا به رقابت دعوت شدند.

 

مراحل این رقابت چیست؟

رقابت برای رسیدن به عنوان دختر شایسته جهان اسلام در سه مرحله انجام می‌شود. مرحله اولیه با ثبت نام دختران مسلمان از سراسر دنیا شروع می‌شود.

 

شرکت‌کنندگان باید در سایت این رقابت پروفایلی از مشخصات فردی خود تشکیل دهند و متنی کوتاه درباره حجاب و فعالیت‌های اجتماعی خود بنویسند.

 

این اطلاعات و نوشته‌های فردی آنها در دنیای مجازی به رای‌گیری گذاشته می‌شود. برگزیدگان مرحله اول از رای‌گیری آنلاین مشخص می‌شوند.

 

راه‌یافتگان به مرحله دوم باید ویدئویی از فعالیت‌های روزمره خود تهیه کنند که در آن دقایقی به خواندن قرآن اختصاص داده شده باشد و در ضمن توانایی‌های فردی و اجتماعی آنها را نشان دهد.

 

رای‌گیری آنلاین و نظر داوران، تعیین‌کننده برگزیدگان این مرحله است. در پایان این مرحله، حدود 20 دختر مسلمان، مسافر اندونزی می‌شوند تا در رقابت دو هفته‌ای دختر شایسته جهان اسلام را معرفی کنند.

 

دو گروه داور بر عملکرد دو هفته‌ای این زنان نظارت دارند، نظر 100 کودک یتیم که در این مدت با آنها در تماس هستند، پرسیده می‌شود و درمجموع برگزیده سال این مراسم انتخاب می‌شود.

 

دختر شایسته 2014

دختر شایسته امسال که مراسم آن در آذرماه برگزار شد، فاطمه بن گوفرچ، دختری از تونس بود.

 

او مسلط به سه زبان فرانسه، انگلیسی و عربی است و در کشور فرانسه درس می خواند. دختر شایسته این مراسم برنده یک سفر حج، بورسیه تحصیلی و جایزه نقدی می‌شود که از سوی بانک اسلامی اندونزی به او تعلق می‌گیرد.

 

معیار چیست؟

مدیران انجمن مسلمانان جهان و متولیان جشنواره دختر شایسته جهان اسلام می‌گویند هدف‌شان از طراحی چنین رقابتی، توانمندسازی زنان مسلمان است تا حضوری جدی‌تر و موثرتر در فضاهای اجتماعی داشته باشند.

 

دخترانی که در این رقابت شرکت می‌کنند، باید سه ویژگی را در خود پرورانده باشند؛ شوله‌ها، هوش و آراستگی. هرکدام از این کلمات، نمادی برای مجموعه محاسنی است که باید در زن مسلمان وجود داشته باشد.

 

عجیب‌ترین و نامانوس‌ترین کلمه « شوله‌ها» است. (sholeha) شوله‌ها مخفف هفت ویژگی است که برای زن مسلمان تبیین شده است.

 

باوقار (sincere)، صادق (honest)، مدیر (organize)، دوست‌داشتنی (lovable)، قابل اعتماد (emphatic)، فروتن (humble) و مثبت (affirmative) محاسنی هستند که در کلمه شوله‌ها گنجانده شده است و شرکت‌کنندگان در رقابت دختر شایسته جهان باید نمونه این صفات باشند.

 

از دیدگاه برگزارکنندگان این رقابت، زن باهوش مسلمان فردی نیست که معادلات پیچیده ریاضی را به راحتی حل می‌کند؛

 

کسی است که نماز، زکات و صبر گرایش‌های اصلی زندگی او هستند، حضرت محمد(ص) الگوی اصلی زندگی اوست، قرآن منبع اصلی دانش اوست، با ریا و ربا دشمن است و اعتقاد به توحید به او اعتمادبه‌نفس می‌دهد.

 

اما زن آراسته مسلمان کیست و آراستگی یک زن مسلمان با رعایت چه اصولی تعیین می‌شود؟پوشش به شیوه اسلامی، خرج و دخل به روش‌های حلال و تایید شده در اسلام، تحصیلات، غذای حلال، تمایل به کار خیر و سفر و دنیاگردی نشان‌دهنده آراستگی یک زن مسلمان است.

 

 

منبع:مجله زندگی ایده آل