پارس ناز پورتال

قاصدک 24

برای عید نوروز مو فرفری شوید!

برای عید نوروز مو فرفری شوید!

برای عید نوروز مو فرفری شوید!,اين روزها به هر سالن زيبايي در سطح شهر سر بزنيد انواع و اقسام راه‌حل‌ها را براي حالت دادن به موهاي‌تان پيش‌روي شما قرار مي‌دهند. فر كردن هم مانند ديگر خدمات سالن‌هاي زيبايي بهداشتي پروسه خود را دارد

 

اما اگر براي انتخابي درست و بالا بردن اطلاعات خود نياز به جزئيات بيشتري داريد، اين پرونده فر كردن را با توصيه‌هاي دكتر پروين منصوري متخصص پوست و مو و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران و شعله‌کلاهدوز كارشناس آرايشگري ما بخوانيد. 

 

از هر خانمي كه موهاي فر و خوش حالتي دارد بپرسيد، مي‌گويد آدم‌ها به دو دسته تقسيم مي‌شوند:

 

دسته اول فرفري‌ها و دسته‌اي ديگر كساني كه آرزوي داشتن اين موهاي فر را دارند. روي صحبت ما هم با همان دسته دوم است كه به هر نحوی شده مي‌خواهند موهايي پيچ و تاب خورده و زيبا داشته باشند. مطمئن باشيد هيچ كاري نشد ندارد.

کار را به دست کاردان بسپارید
همه ما زماني تصميم مي‏گيريم ظاهرمان را عوض کنیم كه ديگر از رنگ و مدلي كه داريم، خسته شده باشیم.

 

هوس يك تغيير درست و حسابي به سرمان مي‌زند اما مثل هر كار مهم بهداشتي و آرايشي ديگر فر كردن موها هم استادكار خودش را مي‌خواهد چون كوچك‌ترين خطا ممكن است آسيبي جبران‌ناپذير به موها بزند. پس اولين قدم براي فر كردن سپردن كار به كاردان است.

 

براي اين كار مي‏توانيد روش‌هايي مثل پرس‌وجو از خانم‌هايي كه تجربه اين كار را داشته‌اند و مشورت با آرايشگرهاي ماهر سالن‌هاي زيبايي شهرتان را امتحان كنيد.

 
دكتر منصوري، متخصص پوست و مو مي‌گويد: از آنجايي كه فر كردن از نوع مدت‌دار آن‌كه گاه اسم سه ماهه يا شش ماهه روي آن مي‏گذارند با انواع مواد شيميايي سر و كار دارد بايد مقاومت و آمادگي تار موهاي‌تان را هم پيش از هر اقدامي يا از طريق متخصص پوست و مو يا از كارشناس آرايشگري بررسي شود.
 
 
مثلا موهاي نازك با هر بار پيچ خوردن ساختمان سالم و طبيعي خود را از دست مي‌دهند و وز و شكننده مي‌شوند
 
 
چون اين مواد با تركيباتي كه دارند بزرگ‌ترين آسيب را به پياز و ساقه مو مي‌زنند تا جايي که شايد بعد از مدتي از فر كردن مجبور باشيد قيد موهاي‌تان را بزنيد و آنها را تا جايي كه آسيب ديده ، كوتاه كنيد. پس همين ابتداي كار از تصميمي كه گرفته‌ايد مطمئن شويد.

پيشنهاد ما فر موقت است
در ميان انواع و اقسام خدمات سالن‌هاي زيبايي كه با مواد آرايشی و شيميايي مختلف ارائه مي‌شود، فر كردن قوي‌ترين مواد را دارد.

 

قوي از اين جهت كه خانه كردن اين مواد در لابه‌لاي پيچ‌وتاب موهاي شما به بافت آنها آسيب مي‌زند؛ آسيبي كه تنها راه پيشگيري از آن رسيدگي به آنهاست. پس اگر سرتان شلوغ است و فكر مي‌كنيد وقت رسيدگي به موهاي‌تان را نداريد فر كردن را فراموش كنيد.

 

اين مواد بعد از صاف كردن روي لايه‌هاي موي‌تان زده مي‌شود تا براي پيچاندن آماده شده و در مقابل دستگاه فر داغ يا بيگودي‌هاي الكتريكي خشك شوند و حالت فر خورده‌شان را از دست ندهند.

 

پس اگر با آبرساني و مرطوب كردن اين مدت را طي نكنيد حتما از تصميمي كه گرفته‌ايد پشيمان خواهيد شد.

شعله كلاهدوز، كارشناس آرايشگري يكي از سالن‌هاي مطرح پايتخت، با سال‌ها تجربه در زمينه فر كردن مدت‌دار موها به «سيب سبز» مي‌گويد:

 

«راستش را بخواهيد ما به بیشتر مشترياني كه براي اين كار به سالن مراجعه مي‌كنند از جزئيات صدمات مواد به موها و تغيير حالت طبيعي آنها هشدار مي‌دهيم و تقريبا به بیشتر آنها روش‌هاي مرسوم موقتي و كم‌آسيب‌تر را پيشنهاد مي‌كنيم

 

اما نظر برخي را نمي‌شود تغيير داد. البته ما براي اين كار از موادي استفاده مي‌كنيم كه امتحان خود را پس داده‌اند و كمترين آسيب را به موها مي‌زنند.»

 

قیمت بسته به اندازه مو: 60 تا 85 هزارتومان
فرهاي ريز و درشت مدت‌دار
اگر انتخاب شما فر دايم يا همان شش ماهه است بايد بدانيد براي اين كار ابتدا موها را با نرم‌کننده و ماسك تقويت‌كننده آماده فر مي‌كنيم، سپس فرق سر را به قسمت‌هاي مختلف تقسيم كرده و بعد از آغشته كردن بيگودي‌هاي الكتريكي به مواد فر،

 

آنها را در اندازه‌هاي دلخواه مشتري مرحله به مرحله مي‌پيچيم (محلول فر به‌دليل حساسيت‌زا بودن به هيچ‌عنوان نبايد با پوست سر تماس پيدا كند). بعد از پيچيده شدن موها از نوع فر ريز يا درشت محلول فر بايد به‌طور تقريبي 15 تا 20 دقيقه روي مو باقي بماند.

 

اين مقدار زمان با درنظر گرفتن قدرت و نوع محلول فر، جنس و شرايط موهاي شما و درجه حرارت و تعداد بيگودي‌هاي فر كه روي سر قرار داده شده، متغير است.

 

در مرحله آخر بعد از اطمينان از خشك شدن و نفوذ و حالت گرفتن موها هر بيگودي را با دقت به محلول خنثي ‌كننده (محلول تثبيت كننده فر موها) آغشته مي‌‌كنيم. بعد از چند دقيقه موها را با آب ولرم آب‌‌كشي مي‌كنيم و بيگودي‌ها را برمي‌داريم.

 

بعد از اين كار موهاي شما تا مدتي حالت مجعد و فر خورده به خود مي‌گيرند كه مراقبت‌هاي شما مي‌تواند آنها را به مرور زمان زيباتر و خوش‌حالت كند.

 

این فر در انواع ریز و درشت با هزینه های مختلفی در سالن های زیبایی ارائه می شود اما میانگین هزینه فرهای موقت سه و شش ماهه بسته به اندازه مو شما 200 تا 600 هزار تومان متغیر است.

 

عربي فرفري شويد
اين نوع فر كه سال‌هاي زيادي نيست از مرسوم شدن آن مي‌گذرد با نوعي بابليس كه دو سر موازي و طولي دارد، انجام مي‌گيرد. به اين فر، فر عربي مي‌گويند كه شباهت زيادي هم به موهاي مواج با همان ويو كردن دارد.

 

اما براي اينكه بتوانيد منظور خود را از اين نوع فر بهتر به آرايشگر برسانيد توصيه مي‌كنيم عكسي از اين نوع فر به او نشان دهيد. خانم كلاهدوز در باره فر كردن به سبك عربي اين‌گونه توضيح مي‌دهد: «اين روش فر بابليس و روش مخصوص خود را دارد. موها بايد تميز و صاف باشد.

 

مثل روش‌هاي ديگر اينجا هم بايد موها را به چند قسمت تقسيم كنيم و بعد از زدن مقداري موس يا ژل به لايه‌ها هر بخش را به شكل 8 انگليسي دور تا دور بابليس مي‌پيچيم. براي هر كدام بسته به حالت‌پذيري حدود 10دقيقه مكث مي‌كنيم.

 

به همين ترتيب لايه‌هاي ديگر مو را هم حالت مي‌دهيم. در اين نوع فر، موها ظاهري زيبا و مرتب‌تري خواهند داشت و اگر شسته و زياد شانه نشوند تا چند روز حالت روز اول خود را حفظ خواهند کرد.

 

این نوع فر هم که طرفداران زیادی در بین خانم های جوان دارد با دستگاه مخصوص که متشکل از دو لوله طولی فلزی است که موها برای حالت گرفتن بین آن ها قرار گرفته و پیچیده می شو د.البته این هزینه بسته  به اندازه و پرپشتی موهای شما متغیر است.

 

اما به توصیه  متخصصان روش های موقتی مانند فر عربی مورد تایید تر است.چون حداقل در این روش با مواد شیمیایی سر و کار نخواهید داشت و موهایتان آسیب چندانی نمی بیند.

 

قیمت بسته به اندازه مو:  حدود 80 تا 100 هزارتومان
فر از نوع دفيوزر
اين روش يكي از پرطرفدارترين و مرسوم‌ترين روش‌هاي حالت دادن به موها يا همان فر كردن است. در اين روش موها را بعد از شسته شدن با حوله كمي آبگيري مي‌كنيم (يعني وضعيتي كه نه از موها آب بچكد و نه خشك شده باشد). سپس موها را موس زده و به دو يا سه بخش تقسيم مي‌كنيم.

 

هر قسمت از مو را از پايين داخل سري ديسپانسر سشوار گذاشته و به حالت دوراني مي‌چرخانيم. به همين ترتيب قسمت‌هاي ديگر را هم حالت مي‌دهيم و در صورت درخواست مشتري در آخر با تافت آن را ماندگارتر مي‌كنيم.

 

اين كار اصلا پيچيدگي ندارد، بنابراين اگر سشوار شما در منزل هم قابليت دفيوزر كردن را داشته باشد اين كار را خودتان هم مي‌توانيد انجام دهيد.

 

قیمت بسته به اندازه مو: 45 تا 60 هزارتومان

خانگي فرفري شويد

بارها براي همه ما پيش آمده كه براي رفتن به جايي وقت رفتن به آرايشگاه را پيدا نكرده‌ايم و با روش‌هاي خانگي خود و موهاي‌مان را آراسته‌ايم.

 

اين روش هم از همان شيوه‌هاست. فر كردن در خانه سال‌ها پيش با بيگودي و دردسرهايش انجام مي‌گرفت اما روش بهتري هم هست.

 

قسمت‌هايي از مو كه قرار است فر شوند را جدا كرده و با سنجاق به بالاي سر وصل كنيد. سپس هر قسمت را كه مي‌خواهيد فر شود كمي ژل بزنيد و به دور انگشت خود چند دور بپيچيد.

 

يكي از فويل بريده شده كه از قبل آماده كرده‌ايد را ‌برداريد و موي پيچيده‌شده‌تان را درون آن بگذاريد و بعد دو سر آن را محكم ببنديد تا موها كاملا در آن قرار گيرد. اتوي مويي را كه از قبل گرم شده برداريد و براي مدت پنج دقيقه روي فويل‌ها قرار دهيد تا گرم شده و حالت بگيرند.

 

بقيه قسمت‌ها را هم به همين ترتيب پيچيده و داخل فويل قرار داده و با اتو مو حرارت دهيد. بعد از تمام شدن پيچيدن كل سر فويل‌ها را به آرامي باز كنيد. با اين روش به سادگي موهايي خوش حالت خواهيد داشت كه مي‌توانيد با سنجاق به آنها شكل بهتري بدهيد. 

 

 

منبع:مجله سیب سبز