پارس ناز پورتال

قاصدک 24

اشنایی بیشتر با بیماری سازنده اپل

اشنایی بیشتر با بیماری سازنده اپل

علت مرگ او سرطان پانكراس بود؛ بیماری‌ای كه پس از مرگ او بسیار مورد توجه قرار گرفت و حالا بسیاری از افراد در سراسر جهان از خودشان می‌پرسند: «سرطان پانكراس چیست؟ چه علائمی دارد؟ چطور می‌توان از آن در امان ماند؟

می‌گویند این بیماری موذی است، زیرا عموما زمانی تشخیص داده می‌شود كه خیلی دیر شده است، برای همین است كه باید علائم زودرس آن را شناخت و درصورت بروز مشكل بلافاصله اقدامات تشخیصی لازم را انجام داد.

اصلا پانكراس چیست؟

به طور معمول، افراد كمی در مورد سرطان پانكراس اطلاعات كافی دارند، برای دانستن در مورد این سرطان بهتر است اول غده پانكراس و عملكرد آن را بشناسید.


غده پانكراس در عمق شكم، در پشت امعا و احشا قرار دارد. این غده تنها بین 10 تا 15 سانتی‌متر طول دارد و شكل آن شبیه یك برگ كشیده است. در قسمت دوم پانكراس سلول‌هایی جا گرفته‌اند كه هورمون انسولین را می‌سازند. تومور در این بخش جزء تومورهای غدد درون ریز محسوب می‌شود. این تومورها ساده‌تر كشف می‌شوند اما ناشایع‌تر هم هستند. از طرف دیگر، در قسمت «سر» پانكراس سلول‌هایی هستند كه آنزیم‌های گوارشی و هضم‌‌كننده را ترشح می‌كنند ولی تومورهای این بخش كه شایع‌ترند به سختی قابل شناسایی هستند و این كار تشخیص آنها را مشكل می‌كند.

اما به هر حال سرطان‌های پانكراس علائمی دارند كه باید آنها را بدانید و بشناسید، اگر این علائم را (حداقل 2 یا 3 علامت) داشته باشید حتما از پزشك‌تان بخواهید كه برای شما اسكن و ام.‌آر.ای بنویسد تا شما بتوانید تمام احتمالات را در نظر بگیرید.

مرض قند بی‌سابقه

1- دیابت، به خصوص اگر ناگهانی ایجاد شده باشد:

به‌تازگی نتایج تحقیقی كه در مایوكلینیك منتشر شده، نشان می‌دهد كه 40 درصد از افرادی كه سرطان پانكراس برای آنها تشخیص داده می‌شود یك تا 2 سال قبل از تشخیص سرطان، برای آنها تشخیص بیماری دیابت گزارش شده است. در واقع دیابت توسط سلول‌های تومور كه هنوز كشف نشده‌اند، ایجاد می‌شود. اما خب مشكل این است كه بیماری دیابت بیماری بسیار شایعی است و در واقع اكثریت قریب به یقین بیماران دیابتی، سرطان پانكراس ندارند. حالا پژوهشگران بر این نكته متمركز شده‌اند تا بتوانند وسایل یا آزمایش‌هایی برای تشخیص افتراقی این دو بیماری بسازند.

اما نكته مهمی كه باید به آن توجه كنید سابقه خانوادگی است. افرادی كه ناگهان به بیماری دیابت دچار می‌شوند و هیچ شخصی در خانواده آنها سابقه ابتلا به این بیماری را نداشته است، حتما باید به احتمال ابتلا به بیماری سرطان پانكراس فكر كنند.

یك احساس ناخوشایند

2- پوست ملتهب و با حس خارش درناحیه دست‌ها و كف پا:

اكثریت افرادی كه دچار یرقان می‌شوند احساس خارش در پوست كف دست، پا، آرنج‌ها و بازوهای خود می‌كنند، اما برخی مبتلایان به تومور بدون آنكه دچار یرقان شوند، احساس خارش در پوست خود دارند كه این خارش ناشی از واكنش پوست نسبت به بیلی روبین است.

دیگر از غذا لذت نمی‌برید؟

3- تغییر در احساس مزه و چشایی:

جالب است بدانید در نتیجه تحقیق انجام شده در ایتالیا مشخص شد كه بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پانكراس به‌خاطر می‌آورند كه قبل از تشخیص سرطان در آنها، دوره‌هایی از تغییر در حس چشایی خود و از دست دادن طعم و مزه برخی غذاها و نوشیدنی‌هایی مثل قهوه یا سیگار را داشته‌اند. حتی برخی از آنها گزارش كرده‌اند به طور كامل احساس چشایی و طعم و مزه خود را از دست داده‌ بودند.

فكر می‌كنید كم‌اشتهایی به نفع شماست؟

4- كاهش اشتها:

یك مطالعه گسترده كه در ایتالیا انجام شده، نشان می‌دهد تقریبا تمام افراد مبتلا به سرطان پانكراس 6 تا 8 ماه قبل از آنكه تشخیص سرطان برای آنها داده شود كاهش اشتهای ناگهانی و شدید را تجربه كرده‌اند و بیشتر آنها دچار حالت پری زودهنگام پس از خوردن مقدار كمی غذا بوده‌اند و همچنین كاهش وزن هم در این گروه از افراد شاخص بوده است.


پشت‌تان درد نمی‌‌كند؟


5- درد شكم:

افرادی كه دچار سرطان شده‌اند به‌یاد می‌آورند كه قبل از تشخیص دوره‌هایی از دردهای شكمی را تجربه كرده‌اند كه این دردها، دردهای تیز و تندی نیستند بلكه دردهای مبهم و فشاردهنده‌‌ای بوده که اغلب این دردها به پشت هم تیر می‌كشد. نكته مهم در مورد این دردها این است كه با خم شدن فرد به جلو كاهش می‌یابد یا اصلا از بین می‌‌رود.

زردپوست شده‌اید؟

6- زرد شدن چشم‌ها یا پوست:

حتی یك تومور كوچك هم می‌تواند مسیر مجاری صفراوی را ببندد، به خصوص اگر این تومور در ناحیه سر پانكراس باشد. این روند می‌تواند باعث بروز یرقان و زرد شدن رنگ پوست یا چشم‌ها شود.

پزشكان باید این علامت را جدی بگیرند

7- كیسه صفراوی بزرگ شده:

انسداد مجاری صفراوی كه باعث بروز یرقان می‌شود، در عین حال می‌تواند باعث بزرگ شدن كیسه صفرا هم شود.

به طور معمول بزرگی كیسه صفرا كه ناشی از تجمع صفرا در داخل آن است در سونوگرافی‌ها یا عكس‌های معمول قابل‌تشخیص است، حتی اگر پزشكان دقت كنند می‌توانند با یك معاینه فیزیكی  این كیسه صفرای بزرگ شده را تشخیص دهند.

 یك نشانه مهم


8- مدفوع كم‌رنگ و بدبو:

اگر توده ایجاد شده در پانكراس مانع از رسیدن آنزیم‌های گوارشی به روده شود این باعث می‌شود غذاهای چرب در روده جذب شود و در نتیجه مدفوع كم‌رنگ و بدبو ایجاد می‌شود، اما متاسفانه این علامت كه شاید جزء اولین علامت‌های مهم بیماری باشد معمولا توسط افراد نادیده گرفته می‌شود.

همه آزمایش‌ها را انجام دهید

اگر بیشتر از یكی از این 8 علامت را داشتید، با پزشك خودتان در مورد نگرانی‌تان صحبت كنید؛ وجود سابقه فامیلی بیماری‌های بدخیم در اعضای خانواده نزدیك شما، كاهش وزن و سایر علامت‌های معمول مثل درد، تهوع، بی‌اشتهایی و…  هم می‌تواند احتمال خطر را در شما بیشتر كند. مراحل تشخیص عبارتند از: معاینه فیزیكی،


درخواست سونوگرافی، انجام آزمایش‌های خونی،‌ سی.‌تی‌اسكن و آندوسكوپی همراه با بیوپسی كه ممكن است طی كردن این مراحل سخت به نظر برسد، اما بدانید كه تشخیص زودرس این بیماری می‌تواند جان شما را نجات دهد. به‌تازگی آزمایش‌ خونی انجام می‌شود به نام 9- 19- CA كه می‌تواند تا حدودی در تشخیص این سرطان كمك كند اما هنوز باید این شیوه تشخیص تكمیل‌تر و دقیق‌تر شود.