جستجو در پارس ناز

کشف ایرانیان به دانش تلسکوپ مینیاتوری چشم

کشف ایرانیان به دانش  تلسکوپ مینیاتوری چشم

دکتر ایمانیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره موفقیت محققان این دانشگاه گفت: برای نخستین بار در خاورمیانه، عمل جراحی کاشت تلسکوپ مینیاتوری در چشم بیمار در شیراز با موفقیت انجام شد.

این روش نوین راهی برای درمان بیماری دژنراسیون ماکولار یا تحلیل وابسته به سن لکه زرد شبکیه است که شایع ترین علت نابینایی سالمندان در جهان به شمار می رود.

دکتر علی توللی ، فوق تخصص جراحی و بیماری های شبکیه و یکی از اعضای تیم جراحی نیز گفت : این شیوه جراحی چشم، حدود دو سال است که در کشورهای آمریکا و انگلیس اجرا می شود.

به گفت وی، تا کنون 200 مورد کاشت تلسکوپ مینیاتوری در دنیا ثبت شده که چهار مورد آن در انگلیس و بقیه در آمریکا بوده است.

دکتر ساسان نیکنام، فوق تخصص قرنیه و یکی دیگر از اعضای تیم جراحی نیز گفت: دژنراسیون ماکولار بیماری است که در آن لکه زرد که قسمت حساس به نور شبکیه است، دچار آسیب می‌شود و بیمار درمرکز دید خود چیزی جز لکه‌ای سیاه نمی‌بیند.

وی افزود : با کاشت تلسکوپ مینیاتوری، میدان دید بیمار که در حالت عادی 15 درجه است به 55 درجه افزایش می یابد و بدین ترتیب بیمار می‌تواند از قسمت‌های سالم شبکیه خود برای دید کافی استفاده کند.

دکتر نیکنام اضافه کرد: ضخامت تلسکوپ کاشته شده، 4 و 4 دهم میلیمتر است که حدود 13 برابر ضخامت لنزهای معمولی است و در عمل‌های رایج آب مروارید در چشم کاشته می‌شود.

عبدالرحیم زیانی، پیرمرد 87 ساله‌ای که پیش از این بینایی چشم راست خود را از داده بود، اولین بیمار ایرانی است که با کاشت تلسکوپ مینیاتوری در چشمش، بینایی خود را به دست آورده است.

دژنراسیون ماکولار در افراد بالای ۷۵ سال شایع است.