جستجو در پارس ناز

همسری که هیچ وقت درست نمیشود

همسری که هیچ وقت درست نمیشود

درست است كه آدم‌ها با ازدواج بیشتر عادت‌هایشان تغییر می‌كند و اصلا شیوه زندگی و علایق‌شان هم با قبل تفاوت پیدا می‌كند، اما باز هم عادت‌هایی وجود دارد كه نه تنها با گذشت زمان درست نمی‌شود بلكه ممكن است روز به روز شدید‌تر هم شود. در این مقاله با فهرست كوچكی از این ویژگی‌های تغییرناپذیر آشنا شوید.

 

اوضاع هر روز برای‌تان سخت و سخت‌تر می‌شود اما منتظر می‌مانید. منتظر روزی كه او به تصویر ایده‌آل شما تبدیل شود و همه این ویژگی‌هایی كه آزار‌تان می‌دهد را تغییر دهد. شما او را همانطور كه هست، نمی‌بینید و نمی‌خواهید و تنها در انتظار این تغییرات به این رابطه ادامه می‌دهید. درست است كه آدم‌ها با ازدواج بیشتر عادت‌هایشان تغییر می‌كند و اصلا شیوه زندگی و علایق‌شان هم با قبل تفاوت پیدا می‌كند، اما باز هم عادت‌هایی وجود دارد كه نه تنها با گذشت زمان درست نمی‌شود بلكه ممكن است روز به روز شدید‌تر هم شود. این را باید بدانید و دست از خیالپردازی بکشید. در این مقاله با فهرست كوچكی از این ویژگی‌های تغییرناپذیر آشنا شوید.

 

از در و دیوار شاكی است؟

فكر نكنید آدم‌های ناامید با حضور فرشته نجاتی چون شما اصلاح می‌شوند. اگر نامزد‌تان به زمین و زمان بدبین است و فكر می‌كند همیشه در حقش ظلم شده، كمی بیشتر به دلایل‌تان برای ازدواج فكر كنید، چراكه چنین فردی با تلاش‌ها و فداكاری‌های شما هم درست نمی‌شود و نگاهش به زندگی هم تغییر نمی‌كند. شاید او در آغاز شما را ستایش كند و ناجی خود بنامد اما بعد از مدتی شما هم برایش رنگ آدم‌های دیگر را می‌گیرید و به یكی دیگر از دلایل ناكامی و شكایتش تبدیل می‌شوید. آدم‌هایی كه حاضر نیستند مسئولیت زندگی‌شان را بپذیرند و برای هر شكستی دیگران را مقصر می‌دانند، حتی با وجود محبت‌های بی‌دریغ شما هم اصلاح نخواهند شد.

 

اعتیاد دارد؟

بهانه این موضوع هم معلوم است. «شرایطم خوب نبوده و اگر در كنارم باشی و حمایتم كنی تغییر می‌كنم!» افرادی كه به مخدر و هر چیز دیگری اعتیاد دارند، ادعا می‌كنند كه شرایط نامساعد زندگی آنها را به دامان چنین مشكلی انداخته است. آنها حتی خودشان هم نسبت به شخصیت‌شان آگاهی لازم را ندارند و درون خودشان هم فكر می‌كنند اگر یك فرشته فداكار در كنار‌شان باشد، اوضاع درست می‌شود و دست از این عادت‌های اعتیادگونه


برمی‌دارند. اما واقعیت این است كه حتی اگر برای یك مدت كوتاه اعتیاد‌شان را كنار بگذارند، باز هم با كوچك‌ترین بهانه یا احساس خلأیی دوباره سراغ عادت قدیمی‌شان می‌روند. نمی‌گوییم تمامی این افراد دوباره به عادت مخرب‌شان برمی‌گردند اما باید بدانید كه این موضوع به آن سادگی كه شما و او فكر می‌كنید هم نیست.

 

خسیس است؟

زمانی‌كه بدون اطلاع قبلی، جنسی از پشت ویترین چشم‌تان را می‌گیرد و برای خریدش اقدام می‌كنید، سعی می‌كند شما را منصرف كند؟ در این مدت نامزدی یك‌بار هم به یك رستوران خوب نرفته‌اید و هیچ میلی به خریدن كادوهای كوچك برای‌تان ندارد؟ شاید فكر كنید دستش فعلا تنگ است و برای خرید وسایل خانه یا تدارك دیدن جشن عروسی، به همین پول‌های اندك نیاز دارد. اما اگر بخواهید به این قضاوت‌تان اعتماد كنید، باید باقی رفتار‌های


او را هم بررسی كنید و مطمئن شوید. زندگی با آدم‌های خسیس آسان نیست و آنها هم راحت عوض نمی‌شوند. شاید با گذشت زمان، فرد خسیس پول‌هایش را هم در اختیار شما بگذارد اما او از این موضوع عذاب خواهد كشید و از خرج كردن یك ریال از آن پول‌ها هم لذت نخواهد برد.

 

اعتماد به نفس ندارد؟

منزوی و گوشه‌گیر است و آنقدر اعتماد به نفس ندارد كه بتواند خودش را در جمع نشان دهد؟ برای او مهمانی رفتن و حضور در مقابل دیگران سخت‌ترین كار است و به‌دلیل گوشه‌گیری‌اش در محیط كار هم نتوانسته تاكنون آن‌طور كه باید پیشرفت كند؟ یادتان نرود كه زندگی كردن با چنین فردی آسان نیست. آدم‌هایی كه اعتماد به نفس پایینی دارند نه تنها در این موقعیت‌ها بلكه در تك‌تك لحظات زندگی از دیگران فاصله می‌گیرند و جا می‌مانند و نمی‌توانندهمسری توانمند و موفق برای‌تان باشند. البته تغییر دادن این آدم‌ها محال نیست اما از آنجا كه این مسئله ریشه در شخصیت و اوضاع روانی‌شان دارد، تنها یك درمان طولانی مدت است كه می‌تواند این ترس از ابراز وجود را از آنها بگیرد، پس اگر نمی‌خواهید مثل یك پرستار چنین فردی را تا بهبود یافتن همراهی كنید، درباره انتخاب‌تان تجدیدنظر كنید.

 

عاشق سینه‌چاك است؟

هیچ‌كس از اینكه مورد عشق دیگری قرار بگیرد، بدش نمی‌آید. ما آدم‌ها محتاج توجه و محبتیم و وقتی كسی با تمام وجود چنین هدیه‌هایی را نثارمان می‌كند، نه تنها احساس آرامش می‌كنیم بلكه حس غرور هم سراغ‌مان می‌آید و در مقابل دیگرانی كه در معرض چنین عشقی قرار نگرفته‌اند، احساس پیروزی می‌كنیم، اما عشق همه آدم‌ها از این جنس نیست. شما نمی‌توانید از رفتارهای افراطی‌ای كه به نام عشق انجام می‌شوند، آرامش بگیرید. كسانی كه برای پر كردن خلأهای وجودی‌شان، محبت غیرقابل جبرانی را نثارتان می‌كنند، هرگز قابل اعتماد نیستند و بدانید كه اگر او در مقابل شما از تحقیر شدن نمی‌ترسد و اگر برای اثبات عشقش به شما می‌چسبد و یك جای تنفس هم در زندگی‌تان نمی‌گذارد، باید در مورد آینده این رابطه، بیشتر فكر كنید.

 

بددهن است؟

خیلی راحت از آدم‌های دور و برش می‌رنجد و انتقاد‌های مداومش به زمین و زمان با تندی و بد دهنی همراه است؟ او حتی اگر پایش به یك سنگ بخورد تا ساعت‌ها عصبی می‌ماند و از بد و بیراه گفتن دست برنمی‌دارد؟ همیشه به‌دنبال بهانه‌ای است تا عصبانیتش را ابراز كند و در بحث‌های دونفره‌تان، حرمت هیچ‌چیز را نگه نمی‌دارد؟ او حاضر است دیوار‌های میان‌تان را با چند كلمه نادرست و آزار‌دهنده از میان ببرد و به راحتی آب خوردن دل‌تان را می‌شكند؟


چنین فردی حتی اگر هزار و یك ویژگی مثبت داشته باشد، نمی‌تواند همسر شایسته‌ای برای شما باشد. درست است كه بسیاری از این آدم‌ها بعد از انجام كارهایشان پشیمان می‌شوند و محبت زیادی را نثار‌تان می‌كنند اما آنها در لحظات عصبانیت، نه عشق را می‌شناسند و نه احترام را. زندگی با كسی كه چنین حرمت‌هایی برایش بی‌معناست اصلا خوشایند نیست و این آدم‌ها هم به سادگی تغییر نمی‌كنند.

 

پلیس بازی در می‌آورد؟

آدم‌های كنترل‌گر به این سادگی‌ها كه فكر می‌كنید تغییر نمی‌كنند. اگر نامزدتان مدام به‌دنبال جنگ قدرت است و از اینكه با كنترل كردن شما این جنگ را ببرد لذت می‌برد، در مورد انتخابش تجدید نظر كنید. شاید اسم این عادت را عشق بگذارد و شاید با ترس از به هم ریختن اوضاع توجیهش كند. چنین آدم‌هایی سرشار از ترس هستند و در بیشتر موارد نه تنها با كوتاه آمدن‌های شما بهتر نمی‌شوند بلكه میدان را برای شك كردن‌ها و كنترل‌گری‌هایشان


هم بازتر می‌بینند، اما بهانه او هرچه كه باشد باید بدانید كه تغییر دادن چنین آدمی اگر به‌طور كامل ناممكن نباشد، لااقل تنها با كمك شما و آدم‌های عادی دور و برتان ناممكن است. چنین آدم‌هایی از دردی درونی رنج می‌برند و تنها درمان‌های طولانی‌مدت روانشناختی است كه می‌تواند آنها را آرام‌ كرده و این عادت را از سرشان بیرون كند. اما یادتان نرود كه این آدم‌ها عاشق قدرت ساختگی‌شان هستند و به راحتی حاضر نمی‌شوند تحت درمان قرار گیرند.

 

می‌گوید همینم كه هستم؟

تغییر دادن آدم‌ها كار سختی است اما غیرممكن نیست. این موضوع زمانی ناممكن می‌شود كه فرد مقابل شما خودش میلی به تغییر نداشته باشد و بدتر اینكه هر زمان نام تغییر كردن به میان می‌آید، ‌یك سپر آهنی دستش بگیرد و از ویژگی‌های فعلی‌اش دفاع كند. افرادی كه صراحتا می‌گویند خودشان را همین‌طور كه هستند دوست


دارند و حاضر نیستند هیچ كدام از ویژگی‌هایشان را تغییر دهند، نمی‌توانند گزینه مناسبی برای زندگی مشترك‌تان باشند. البته اگر شما آنها را دقیقا همان‌طور كه هستند دوست دارید و می‌پذیرید، اوضاع كمی فرق می‌كند؛ اما اگر شما هم از آنها گلایه‌هایی دارید و منتظر تغییر كردن‌شان هستید، بهتر است این امید بیهوده را از سر‌تان بیرون كنید.