پارس ناز پورتال

قاصدک 24

تصاویری از برگزاری موسیقی پاپ عربی در اهواز.!

تصاویری از برگزاری موسیقی پاپ عربی در اهواز.!
 
عصر ایران – کنسرت موسیقی پاپ عربی به خوانندگی سعید سیاحی به مدت سه شب در تالار سینما هلال اهواز برگزار شد.

این برای نخستین بار در ایران است که کنسرت مستقل موسیقی پاپ عربی اجرا می شود. این برنامه موسیقی به مدت سه شب در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه گذشته برگزار و مورد استقبال مناسب شهروندان قرار گرفت.

در بین تمامی ترانه هایی که توسط "سعید سیاحی" اجرا شد، قطعه‌های «چوبیه» و «موال» بسیار زیبا اجرا و با استقبال گسترده و ابراز احساسات تماشاگران روبه رو شدند. موال در واقع نوعی شعر دارای وزن و قافیه است که دارای پنج، هفت و یا 9 مصرع است و قافیه هر دو مصراع با هم یکی است و تنها تک مصراع آخر با مصرع اول هم‌قافیه ولی دارای معنای متفاوت است.

از نظر موسیقی نیز موال آهنگی بسیار غمگین و محزون دارد و معمولا بیش از ساز، مبتنی بر صدای خواننده است. در موال عمدتا از ساز نی به‌عربی نای و یا عود استفاده می‌شود. که در این کنسرت از عود استفاده شد.

 


 

 


این کنسرت در 2 بخش اجرا شد که در بخش اول شش ترانه و بخش دوم چهار ترانه اجرا شد.
این کنسرت دو مجری داشت که یکی برنامه ها را به زبان فارسی و دیگری به زبان عربی ارائه می کرد.

برنامه را مجری با زبان فارسی آغاز کرد.او با  پیام خوش آمد گویی و دکلمه شعر و همچنین یادی از شهدای خوزستان منجمله شهید علی هاشمی آغاز کرد. وی ادامه برنامه را در اختیار مجری بخش عربی قرار داد. مجری جوان بخش عربی نیز به رسم تمام مراسم های عربی پیام خوش آمدگویی را با یک قطعه شعر عربی به تماشاچیان خوش آمد گفت.

در آغاز برنامه گروه موسیقی، قطعه معروف خواننده مشهور جهان عرب یعنی عبدالحلیم حافظ با نام "زی الهوى یا حبیبی زی الهوى "را نواخت تا بعد از آن سعید سیاحی روی سن برای اجرا حاضر شود.

 


 

 


سیاحی همزمان با ورودش قطعه «یا قاضی العشاق» را برای حضار اجرا کرد که با تشویق مردم همراه شد. بعد از اجرای آن، به عربی از کلیه تماشاچیان و مهمانان دعوت شده تشکر و شبی خوش را برای آنان آرزو کرد.

در بخش اول، شش ترانه اجرا شد. ترانه پنجم ، "زخ المطر" (نم نم باران) نام داشت که شعر آن از آقای سودانی سروده بود و ترانه ششم با نام "قل یا ملک" معرفی شد.

در میان دو بخش، قنبری مجری فارسی چند قطعه شعر در وصف تماشاچیان را به صورت دکلمه خواند و یک قطعه موسیقی را از طرف گروه موسیقی به تماشاچیان هدیه کرد. گروه موسیقی در میان برنامه، قطعه موسیقی اسپانیایی دسپرادو را با گیتار بیس، اسپانیش و درام اجرا کردند.

 


 

 


سیاحی، بخش دوم کنسرت را با دو اجرای فولکوریک آغاز کرد. ترانه هفتم را با "موال" شروع و آن را به ترانه مشهور ناظم الغزالی یعنی ترانه "فوق النخل فوق"  متصل کرد که با استقبال پر شور تماشاچیان مواجه شد. ترانه هشتم نیز "چوبیه" و ترانه ای محلی بود که با استقبال تماشاگران و همخوانی آنان روبه رو شد. ترانه های نهم و آخر نیز دو ترانه جدید از آلبوم سیاحی بودند.

در همین زمینه علی کارونی یکی از خوانندگان ترانه های عربی در خوزستان درباره این برنامه گفت: کنسرت بسیار عالی بود. این کنسرت زمینه را برای بارور کردن موسیقی اصیل عربی خوزستان در سرتاسر ایران و ناحیه خلیج فارس به ارمغان می آورد. این موسیقی ها برگرفته از اشعار بسیار غنی خوزستان و شاعران اصیل آن بود.

وی اضافه کرد: خوشحالم زیرا این کنسرت زمینه را فعالیت برای تمام فعالان فرهنگی هنری عربی خوزستان هموار کرد. امید که به همت دیگر هنرمندان ارتقاء و استمرار یابد.

احمد بیت سیاح از اعضای گروه برگزاری کنسرت موسیقی نیز درباره برنامه‌های آینده‌ی گروه گفت: در آینده قرار است در چند شهر خوزستان مراسم اجرا کنیم و به احتمال قریب به یقین درتهران و کرج نیز کنسرت اجرا خواهیم کرد.

سعید سیاحی (متولد 1348 سوسنگرد) از دهه 70 موسیقی را به صورت حرفه ای شروع کرد.
 وی برای آموزش عالی موسیقی به دارالفنون ملی لبنان رفت اما پس از تحصیل به ایران بازگشت.
 

سعید سیاحی در حال حاضر یکی از خوانندگان حرفه ای موسیقی پاپ عربی در ایران است و ترانه های مشترکی نیز با بسیاری از خوانندگان پاپ فارسی دارد که از جمله همراه با«رضا حامی» ترانه  خلیج فارس را در جزیره ی کیش اجراء کرده است. وی همچنین چندین ترانه مشترک دیگر با نام آوران موسیقی ایرانی همچون«علیرضا افتخاری» دارد.