پارس ناز پورتال

قاصدک 24

ساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعی..(تصاویر)

ساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعی..(تصاویر)
ساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعی..(تصاویر)
 

دانشمندان ژاپنی دست به ساخت یك كپی روباتیك لب و حنجره زده‌اند كه می‌تواند مانند انسان آواز بخواند.

به گزارش ایسنا اختراع پروفسور هیدیوكی ساوادا از دانشگاه كاگاوای ژاپن، از لبهای پلاستیك بیرون‌زده‌ای برخوردار است كه برای خواندن یك آواز كودكانه ژاپنی طراحی شده و در حال حاضر بیشتر صدایی شبیه ماشین چمن‌زنی دارد! اما با وجود این صدای ناهنجار، این روبات نشانگر دستاوردی بزرگ در حوزه فناوری است.

روبات كه به تقلید از بیولوژی انسانی ساخته شده، از شباهت شگفت‌انگیزی با سیستم صوتی انسان برخوردار است. این فناوری می‌تواند با یك میكروفون به صدای خود گوش داده و سپس لحن صدای خود را در تلاش برای شبیه‌تر كردن آن به صدای طبیعی انسان تغییر دهد. یعنی این فناوری از اشتباهات خود درس گرفته و بطور مداوم در تلاش برای شبیه‌تر كردن صدا با منبع صوتی است.

این دستگاه از دو حفره رزونانس منقبض بینی به همراه هشت پرده صوتی ساختگی برای تولید صدا برخوردار است. لبها و دهان برای كمك به شكل دادن به صدای منتشر شده حركت می‌كنند.

در حال حاضر، از این اندام برای آموزشهای صوتی به افراد فاقد شنوایی استفاده می‌شود، اما این فناوری همچنین می‌تواند به ساخت صدای مصنوعی برای افرادی كه به جهت آسیب یا بیماری صدای خود را از دست داده‌اند بینجامد.

از دیگر كاربردهای احتمالی این دستگاه، در صداهای خودكار برای مثال در سرویسهای تلفنی است كه می‌تواند به آنها صحت بیشتری ببخشد.


ساخت روبات آوازخوان با لبهای مصنوعی..(تصاویر)