پارس ناز پورتال

قاصدک 24

آزاد شدن تجارت ماری‌ جوانا در اروگوئه

مجموعه : مجله خبری روز
آزاد شدن تجارت ماری‌ جوانا در اروگوئه
 
اروگوئه تولید، فروش و مصرف ماری‌ جوانا در این کشور را آزاد کرد. این قانون به تصویب مجلس سنای اروگوئه نیز رسید. دولت این کشور امید دارد که با این اقدام بهتر بتواند با این معضل اجتماعی مقابله کند. اروگوئه به عنوان نخستین کشور در جهان قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن "تولید، فروش و مصرف" ماری‌جوانا آزاد شده است.مجلس سنای اروگوئه روز سه‌شنبه (۱۰ دسامبر) پس از نشستی ۱۲ ساعته موافقت خود با این اقدام بی‌سابقه را اعلام کرد و با ۱۶ رای موافق در مقابل ۱۳ رای مخالف، آن را به تصویب رساند. پیشتر نیز مجلس نمایندگان این کشور با تصویب این قانون موافقت کرده بود.

طبق این قانون جدید، افراد بالای ۱۸ سال تابع اروگوئه که نامشان را در سازمان مربوطه دولتی به ثبت رسانده باشند، مجازند که سالانه تا حداکثر شش گیاه شاه‌دانه را در خانه خود برای مصارف شخصی پرورش دهند یا از داروخانه‌های مجاز تا حداکثر ۴۰ گرم ماری‌جوانا در ماه بخرند.به گزارش پارس ناز افزون بر این، کلوب‌های ویژه ماری‌جوانا که ۱۵ تا ۴۵ عضو دارند، مجازند که تا ۹۹ نهال شاه‌دانه را پرورش دهند. این قانون شامل حال اتباع کشورهای خارجی نمی‌شود.
 
خوزه موخیکا، رئیس‌جمهور اروگوئه این قانون بر اساس ابتکار عمل خوزه موخیکا، رئیس‌جمهور اروگوئه، شکل گرفته است. او روز سه‌شنبه اذعان کرد که شک و تردید‌هایی در ارتباط با این قانون وجود دارد. وی اما تصریح کرد که برای مبارزه با معضل مصرف مواد مخدر باید راه‌های تازه‌ای را تجربه کرد و پیمود.روبرتو کنده (Roberto Conde)، سناتور اروگوئه‌ای نیز گفت، تلاش‌هایی که تا کنون در راه مبارزه با این معضل برداشته شده، بی‌نتیجه بود و قانون "آزاد کردن ماری‌جوانا" گام و پاسخی است اجتناب‌ناپذیر به این روند.

به گزارش پارس ناز هنگامی که این قانون در نشست مجلس سنا در دست بررسی بود، هواداران تصویب آن در اطراف ساختمان سنا دست به تجمع زنده و با نشانه‌ها و بادکنک‌های سبزرنگ و همچنین پرچم این کشور پشتیبانی خود را از تصویب این قانون ابراز داشتند. شماری از تجمع‌کنندگان حتی مشغول کشیدن ماری‌جوانا بودند.

قانونی بحث‌برانگیز در این میان آلفردو سولاری، یکی دیگر از سناتورهای این کشور از جناح اپوزیسیون، تصویب این قانون را مورد انتقاد قرار داد. وی گفت، این آزادی سبب می‌شود که خطرات مصرف ماری‌جوانا، به ویژه برای کودکان و نوجوانان، از کانون توجهات خارج شود.او دولت اروگوئه را متهم کرد که با این اقدام با شهروندان این کشور مانند موش‌های آزمایشگاهی رفتار می‌کند. سخن این سناتور اشاره‌ای است به گفته‌ی رئیس‌جمهور اروگوئه که یک بار این قانون را "آزمایش" خوانده بود.
این قانون جدید در بین مردم اروگوئه نیز مخالفانی دارد. طبق نظرسنجی‌ای که نشریه‌ی "ال پائیس" در این ارتباط انجام داده، تنها ۲۹ درصد پرسش‌شوندگان با "آزاد شدن ماری‌جوانا" موفق بوده‌اند، در حالی که میزان مخالفان بالغ بر ۶۴ درصد بوده است.
 
طبق اعلام شورای ملی مبارزه با مواد مخدر در اروگوئه، ۱۲۰ هزار نفر از جمعیت ۲ / ۳ میلیون نفری این کشور ماری‌جوانا مصرف می‌کنند و میزان مصرف یک ششم این افراد حتی هر روزه است.بر اساس آمار شورای مزبور، سالانه بیش از ۲۰ تن از این ماده‌ی مخدر به ارزش مجموعا ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار در بازار خرید و فروش می‌شود.تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر و همچنین خشونت‌های ناشی از آن، یکی از مهم‌ترین معضلات اجتماعی در آمریکای لاتین محسوب می‌شود.