جستجو در پارس ناز

رضا ضراب: در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودم! +عکس

رضا ضراب: در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودم! +عکس

رضا ضراب: در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودم! +عکس.آخرین روز از یک سفر چند روزه به استانبول قرار بود دیداری باشد با رضا ضراب، بازرگان و فعال اقتصادی که مدت ها بود به واسطه خبرها و البته شایعات مختلف، اسم و تصویرش در بسیاری از جراید نقش بسته بود.

 

با این همه عود کردن کیسه صفرا و ورود عفونت به خون، بیماری که احتمالا از قبل با ضراب بود و طی دوران بازداشت و بعد از آن وخیم تر شده بود، ضراب را راهی بیمارستان کرد تا گفتگوی حضوری به صحبتی تلفنی با رضا ضراب تبدیل شود؛ آن هم سرم به دست و روی تخت بیمارستان.

 

ضراب به وضوح از آن چهره ای که از او در ایران ساخته شده گلایه مند و ناراحت است. این را می شود از صدایش که هر لحظه بیشتر اوج می گیرد و شاید چندان بی ربط به درد بیماری اش هم نباشد، فهمید.ضراب اعتقاد دارد در دوران تحریم، به کشور خدمت کرده و با کمترین هزینه ممکن نسبت به سایر رقبا، توانسته نقل و انتقال پول برای ایران تحریم شده را به طور قانونی انجام دهد و داشتن ارتباط نسالم اقتصادی با کسی چون بابک زنجانی به او نمی چسبد.

 

ضرابا به «اقتصادنیوز» می گوید در مورد زنجانی هشدار داده و برای تمام آنچه کرده و گفته، سند ومدرک متقن دارد. متن کامل این گفتگو را می خوانید:

 

در حال حاضر از رضا ضراب دو چهره ساخته شده است.

 

چهره اول که پررنگ تر هم هست، نشان دهنده فردی است که از رانت دولتی استفاده کرده، از تحریم های بین المللی و ناتوانی نهادهای دولتی برای خودش کیسه ای دوخته و کار نقل و انتقال پول و ارز را برای دولت انجام داده و سود خوبی هم برده است.

 

چهره دوم هم ضراب را فردی نشان می دهد که در موقعی بحرانی به کمک کشور آمده و در حالی که دولت از انتقال ارز به داخل ناتوان بوده، او با استفاده از نفوذ و شبکه شرکت های تجاری که داشته، توانسته به کشورش خدمت کند و پول را به داخل انتقال دهد.

 

حتما از این کار سودی هم برده که طبیعی است اما وجه اصلی، خدمت بزرگ اوست. صادقانه بگویید چهره واقعی ضراب کدام است؟

 

– من بیشتر دوست دارم بدانم افرادی که آن چهره اول را از من ساخته اند چه مدارک و مستنداتی دارند. خیلی دوست دارم آنهایی که من را به رانت خواری و دزدی بیت المال متهم کردند بیایند و لااقل یکی دو مدرک رو کنند و بگویند

 

براساس این مدرک و براساس این مستندات، رضا ضراب پول بیت المال را خورده یا از مال مردم دزدی کرده است. برای من خیلی عجیب و مضحک است که اینطور در مورد من در داخل کشورم فضاسازی شده و نسبت هایی به من داده شده که واقعا نمی دانم ریشه اش کجاست؟ مگر من چه کاری کرده ام؟

 

چرا هیچ کس از این افرادی که این حرف ها را در مورد من زده اند سند و مدرکی رو نمی کنند؟

 

من اصلا این فضا را نمی فهمم. واقعا برایم عجیب و غیرقابل قبول است که افرادی در ایران که ممکن است کلا دو سه بار بیشتر اسم مرا نشنیده باشند، حرف هایی در مورد من می زنند یا مطالبی در مورد من انتشار می دهند که کاملا غیرواقعی است.

 

نمی دانم آنجا چرا همه به خودشان حق می دهند هر حرفی را در مورد هر کسی بزنند و هیچ کس هم از آنها مدرک نمی خواهد. خب اگر من آنقدر جرم کرده ام چرا نمی آیند مرا بگیرند؟ من که جای دوری نیستم.

 

جایم نامعلوم و نامشخص هم نیست. به راحتی می شود رضا ضراب را پیدا کرد. بیایند مدارک و اسنادشان را هم بیاورند و من را بگیرند.
رضا ضراب: در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودم! +عکسپس شما قائل هستید که به مملکت خدمت کردید؟
– ببینید من اصلا نمی خواهم منتی روی سر کشورم و مردمم بگذارم. خیر. من کار خاصی نکردم ولی وقتی چنین اتفاقی می افتد و کشور تحریم می شود، هر فرد ایرانی فکر می کند که باید هر کاری که می تواند انجام دهد.

 

من هم در واقع کار خاصی نکردم. همان کار خودم را انجام دادم. کار همیشگی ام را کردم و البته از این بابت خوشحال بودم که می توانم کار هر چند کوچکی در آن شرایط سخت برای کشورم انجام دهم. ما همیشه سعی کردیم تجارتمان با ایران برای مردم نفع داشته باشد.

 

همیشه چه در ایران و چه در امارات، پدرم و من سعی کردیم به بازرگانان ایرانی کمک کنیم که بتوانند راحت تر و ارزان تر کالا به ایران ببرند.

 

مسئله همین جاست. شما پول های کلانی را جابجا کردید و از این رهگذر سود خوبی هم بردید. می گویند این رانتی است که در اختیار شما بوده است وگرنه چرا دولت باید سراغ رضا ضراب برود؟

 

– کجایش رانت است؟ مگر نسبت و رابطه ای با کسی داشتم؟ من یک کارگزارم و صرافی دارم. کارگزاران زیاد دیگری هم مثل من بودند و هستند.

 

من دنبال این نرفتم که بگویم بیایید من می توانم این کار را انجام دهم یا بروم به دولت ایران یا هر نهاد دیگری پیشنهاد دهم که بیایید با من کار کنید.

 

رانتی هم در کار نبوده چون انحصاری در کار نبوده است. اینطور نبوده که مشتریان من حالاچه نهادهای دولتی چه بانک های دولتی مجبور باشند با رضا ضراب کار کنند و من هم قیمت بالایی برای این کار بخواهم که بعد بگوییم ضراب رانت خواری کرده است.

 

کسانی که آمدند خودشان ما را انتخاب کردند چون در بازار رقابتی ما قیمت پایین ترین داشتیم.

 

ما را انتخاب کردند نه اینکه از روی اجبار بیایند سراغ ما. ما کار بهتر و قیمت پایین تر داشتیم. همین. همه مشتریانی که آمدند از هر جایی که بودند خودشان بدون هیچ اجباری ما را انتخاب کردند و ما هم برایشان کار کردیم و به آنها خدمت دادیم چون کارمان همین است.

 

بعد آنها برای ما مشتریان دیگری آوردند و ما هم سعی کردیم با توجه به مسائلی که کشور داشت، بهترین خدمت را با تمام وجود ارائه دهیم.

 

به هر حال می گویند شما با دولت دهم رابطه داشتید و برای آنها کار کردید.

 

– من با دولت آقای احمدی نژاد هیچ رابطه ای نداشتم و اصلا برای دولت آقای احمدی نژاد هیچ کاری نکرده ام.

 

یعنی برای بانک مرکزی پول جابجا نکردید؟
– من یک ریال هم برای بانک مرکزی پول تبدیل نکردم و انتقال ندادم.
رضا ضراب: در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودم! +عکسبرای وزارت نفت که این کار را انجام دادید؟
– بله. البته اینطور نبوده که خود وزارت نفت بیاید. شرکت ها و بانک ها بودند که مشتری ما بودند. ما کارمان تبدیل و انتقال پول است. برای همه مشتریان همین کار را می کنیم. برای پول نفت هم کارهایی می خواستیم بکنیم و طرحی داشتیم که نشد.

 

به هر حال در شرایط تحریم این کار سخت بوده و انجام دادن آن از طریق قانونی احتمالا امکانپذیر نبوده است.

 

– من هیچ کار غیرقانونی انجام ندادم. مجموعه ما برابر قوانین عمل کرده است. پول وگرفته ایم، پول هم پس داده ایم. نه قوانین را دور زدیم و نه خلاف آن عمل کردیم. هر کس هر سند و مدرکی دارد که خلاف قانون کاری انجام داده ایم بیاید و رو کند.

 

از زمانی که بابک زنجانی دستگیر و بازداشت شد، اسم شما بیشتر مطرح شد و به عنوان یکی از افرادی مطرح شدید که برای او کار کرده اید.

 

– نمی دانم چطور این داستان درست شده که بابک زنجانی رییس یا همکار یا شریک من است.

 

این را ابتدا یکی از روزنامه های ترکیه با هدف خاص سیاسی مطرح کرد و بعد هم در ایران منعکس شد. زنجانی هیچ وقت رییس من نبوده است.

 

آقایان خودشان یک اشتباه مرتکب شدند و حالا هم نمی دانند باید چه بکنند، دنبال مقصر و شریک جرم می گردند که بار خودشان را سبک تر کنند. ببینید من یک تاجرم، کارم مشخص است، دفتر ودستک دارم، پیشینه و خانواده ام معلوم است و کارم را هم شفاف انجام می دهم.

 

اگر هم خلاف یا خطایی بکنم بسیار زود مشخص می شود و تاوانش را باید پس بدهم اما آقایان به فردی که نه مشخص بود خودش چه کاره است و چه تخصصی دارد،

 

نه معلوم بود که خانواده اش که هستند و کسی نمی دانست اصلا از کجا پیدایش شده میلیاردها یورو پول دادند و حالا هم نمی توانند پس بگیرند در حالی که من از دو سال قبل به آنها هشدار داده بودم که این فرد، آدم درستی نیست و سر شما کلاه می گذارد.
رضا ضراب: در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودم! +عکسشما در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودید؟
– بله. از دوسال قبل هم هشدار داده بودم نه حالا که او را دستگیر کرده اند. مدارکش را هم دارم.

 

الان که می گویم من گفته بودم این آقا سرتان کلاه می گذارد می توانم با سند و مدرک به شما نشان دهم که در چه روزی و به چه کسانی گفته ام. من هشدار دادم اما نمی خواستند بپذیرند.

 

خب به چه کسانی هشدار داده بودید؟ می شود نام ببرید و اسم بگویید.
– افراد زیادی بودند. به تمامی مسئولان و کسانی که در این رابطه دست در کار بودند هشدار داده بودم. حالا نمی خواهم اسم ببرم اما اگر زمانی لازم باشد اسم هایشان را با سند و مدرک می گویم تا مردم بدانند که رضا ضراب با سند حرف می زند.

 

سند می آورم که چه زمانی و به چه افرادی در مورد بابک زنجانی هشدار داده ام.

 

حالا شما که می گویید سند دارید، نام ببرید که مثلا به چه کسی در مورد بابک زنجانی هشدار داده اید؟
– به همان کسانی که او را گرفتند هشدار دادم. دو سال پیش هشدار دادم. به همان کسانی که اکنون بابک زنجانی را دستگیر کرده اند.

 

به هر حال الان اسم شما هم زیاد شنیده می شود.
– ببینید من واقعا نمی دانم افرادی که این حرف ها را می زنند چه چیزی در ذهن دارند.

 

گاهی فکر می کنم چون می خواهند خودی نشان بدهند و دیده شوند می گویند

 

در مورد این پرونده مهم حرف بزنیم، بعد هم بدون اینکه اطلاعاتی داشته باشند یا سندی داشته باشند حرف می زنند و اسم افراد را می آورند. جالب است که حتی کسی که از نمایندگان مجلس هم هست حرف از رضا ضراب و سرنخ و اینها زده بود.

 

خب رضا ضراب که جایی نرفته است. همین جاست. تشریف بیاورید، اسناد ومدارکتان را رو کنید. من خودم به شما می گویم و اعلام هم می کنم.

 

حاضرم این افراد که نماینده مجلس و وکیل مردم هستند تشریف بیاورند اینجا و هر موردی که هست را بررسی کنند. قدم شان روی چشم، من خودم میزبانشان هستم ولی لطفا سند و مدرک داشته باشند و حرف شان مستند باشد؛ بعد ببینیم رضا ضراب چه کرده و کجا رانت داشته و حق مردم را خورده است.
رضا ضراب: در مورد بابک زنجانی هشدار داده بودم! +عکسمشخص است که از بابت این وقایع فشار زیادی را تحمل می کنید. مشکلی هم بابت کیسه صفرا داشتید.

 

– اینها درد نیست. کیسه صفرا را آدم درمی آورد می اندازد دور. خدا باید از آدم راضی باشد. این دردها درمان دارد. می روی جراحی می کنی و کیسه صفرا را درمی آوری. باید دعا کنیم چوب خدا ما را نزند که نه صدا دارد و نه درمان.

 

 

 

منبع:مجله امید جوان