جستجو در پارس ناز

کامل ترین راهنمای خرید میلگرد در سال 1403

کامل ترین راهنمای خرید میلگرد در سال 1403

همانطور که می دانید، میلگرد یکی از مهم ترین مقاطع فولادی در صنعت ساخت و ساز است. در نتیجه اطلاع از قیمت میلگرد امروز و روش های خرید آن می تواند در انتخاب بهترین و با کیفیت ترین میلگرد به شما کمک زیادی کند.

 

به گزارش شرکت فولاد رامیار صنعت، راهنمای خرید میلگرد به سه بخش قبل، حین و بعد از خرید تقسیم می شود. در ادامه همراه ما باشید تا کاملترین راهنمای خرید میلگرد در سال 1403 را در اختیار شما قرار دهیم.

 

نکات مهمی که قبل از خرید میلگرد باید بدانید!

 

قبل از آنکه برای خرید هر نوع میلگردی اقدام کنید، لازم است اطلاعاتی در مورد، نوع، سایز، برند تولید کننده، وزن و قیمت میلگرد داشته باشید. دانستن این اطلاعات به خرید مطمئن تر و یا قیمت مناسب کمک زیادی خواهد کرد. در ادامه به توضیح این مراحل می پردازیم:

 

مشخص کردن اطلاعات محصول

پیش از آنکه برای خرید اقدام کنید، باید موارد زیر را به صورت کامل و بر اساس نیاز پروژه مشخص کنید:

 

 • نوع و سایز میلگرد: میلگرد ها در 4 نوع A1، A2، A3، A4 و در سایزهای 8 الی 50 تولید و به بازار عرضه می شوند. 

 

 • برند میلگرد: برند تولید کننده ارتباط مستقیم با کیفیت و وزن میلگرد دارد. علاوه بر این فاصله کارخانه تا محل تخلیه بر هزینه حمل و نقل نیز تاثیر می گذارد. پس به این نکته توجه کافی داشته باشید.

 

 • وزن میلگرد: قیمت میلگرد بر اساس وزن آن مشخص می شود. از طرفی برای افزایش استحکام و مقاومت یک سازه، باید میلگردی با وزن مناسب خریداری شود.

 

 • قیمت میلگرد: قیمت میلگرد به صورت مستقیم بر هزینه نهایی ساختمان تاثیر گذار است. در نتیجه اطلاع از قیمت میلگرد امروز به شما کمک می کند تا در زمان درست برای خرید اقدام کنید. 

 

تعیین نحوه خرید میلگرد

انتخاب روش خرید میلگرد، بر اساس برند، قیمت و وزن مورد نیاز پروژه مشخص می شود. شما می توانید به 3 طریق برای خرید آرماتور اقدام کنید:

 

 • خرید از بورس کالا: برخی از کارخانه ها نظیر جهان فولاد سیرجان، ذوب آهن اصفهان و … میلگردهای خود را تنها در بورس عرضه می کنند و برای خرید آنها حتما باید به بورس کالا مراجعه کنید.

 

 • خرید مستقیم از کارخانه: این روش برای خریدارانی مناسب است که میلگرد در تناژ بالا نیاز دارند. چرا که شما می توانید حداقل یک ظرفیت (22 تا 25 تن ) به بالا از کارخانه خرید کنید.

 

 • خرید از شرکت بازرگانی: یکی دیگر از روش های خرید میلگرد، مراجعه به شرکت های بازرگانی معتبر است. 

 

تعیین محل تخلیه و تحویل بار

یکی دیگر از نکات مهم در زمان خرید میلگرد، تعیین محل تخلیه و زمان تحویل بار است. فاصله محل بارگیری تا تخلیه بر قیمت حمل و نقل تاثیر می گذارد. از طرفی برخی از کارخانه تحویل های طولانی مدت دارند که باید آن را در نظر داشته باشید.

نکات مهم در زمان خرید میلگرد

نکات مهم در زمان خرید میلگرد آجدار

 

در ابتدا نکات مهمی که پیش از خرید آرماتور باید بدانید را گفتیم. اما در زمان خرید نیز باید نکاتی را در نظر بگیرید تا خرید آسانی را داشته باشید.

 

اعلام مشخصات محصول به فروشنده

شما باید اطلاعاتی شامل نوع میلگرد، سایز، برند، تعداد شاخه، محل تخلیه، زمان تحویل بار و کیفیت مورد نظرتان را با فروشنده در میان بگذارید. به عنوان مثال برخی از کارخانه ها کیفیت و قیمت بالاتری دارند و برخی سبک وزن هستند. فروشندگان بر اساس اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار می دهید، بهترین نوع میلگرد را معرفی خواهند کرد. 

 

دریافت پیش فاکتور از فروشنده و واریز مبلغ

پس از در میان گذاشتن اطلاعات محصول مورد نظرتان، باید پیش فاکتوری را متناسب با آنچه مطرح کرده اید، دریافت کنید. پس از بررسی اطلاعات پیش فاکتور و تطبیق آن با محصول مورد نیاز، برای واریز مبلغ اقدام کنید. لازم به ذکر است که هزینه حمل و نقل از هزینه درج شده در پیش فاکتور مجزا می باشد.

نکات بعد از خرید میلگرد

نکات بعد از خرید میلگرد

پس از تایید پیش فاکتور و واریز مبلغ، باید مراحل نهایی را طی کنید. در ادامه نکات مهم بعد از نهایی شدن خرید را خواهیم گفت:

 

هماهنگی برای دریافت کالا

 • هماهنگی برای تخلیه بار: پس از تایید پیش فاکتور، باید هماهنگی های لازم جهت تحویل بار را انجام دهید. اگر نیاز به جرثقیل برای تخلیه بار دارید، پیش از تحویل آن هماهنگی های لازم را انجام دهید.

 

 • تطابق میلگرد دریافتی با مشخصات کالا: سلامت و کیفیت میلگرد دریافتی را به خوبی بررسی کنید. علاوه بر این مدارکی که همراه بار به شما تحویل می دهند شامل برگه بارنامه، برگه باسکول وزن و برگه کنترل کیفی را چک کنید.

 

جداسازی و نگهداری از میلگردها

پس از تحویل میلگرد باید برای جداسازی و نگهداری از آنها به شکل درست اقدام کنید. برای نگهداری اصولی میلگردها باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 

 • میلگردها را در جایی نگهداری کنید که تمیز و بدون گل و لای باشد.

 

 • در صورت خرید چند نوع سایز میلگرد، هر کدام را به صورت جداگانه در انبار نگهداری کنید.

 

 • میلگردها باید با فاصله از سطح زمین و روی سکو انبار شوند.

 

 • اگر انبار مسقف ندارید، میلگردها را با روکش برزنتی بپوشانید تا در برابر شرایط آب و هوایی و زنگ زدگی محافظت شود.

 

نکات تکمیلی برای خرید میلگرد

خرید میلگرد

نوع فاکتور فروش: از هر شرکتی که قصد خرید دارید، فاکتور رسمی بخواهید. به این ترتیب از نظر قانونی و مالیاتی مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.

 

توانایی تامین کالا توسط فروشنده: پیش از آنکه خرید خود را قطعی کنید، مطمئن شوید که فروشنده توانایی تامین آن را داشته باشد. به ویژه اگر قصد خرید در تناژ بالا را دارید.

 

تفاوت قیمت شاخه و بندیل: قیمت گذاری میلگردها به صورت شاخه و بندیل متفاوت است. در نتیجه در زمان خرید حتما به این نکته توجه کنید که دچار اشتباه نشوید.

 

در آخر

همانطور که گفتیم، برای خرید میلگرد باید نکاتی را از پیش از خرید در نظر داشته باشید. تعیین مشخصات میلگرد، زمان بارگیری و محل تخلیه، روش خرید آرماتور، دریافت پیش فاکتور و بررسی آن، واریز مبلغ و هماهنگی برای تحویل بار از نکاتی است که باید برای خرید باید به آن دقت کافی داشته باشید. پیشنهاد می کنیم پیش از آنکه برای خرید تصمیم بگیرید، از افراد متخصص و فعال در این زمینه کمک بگیرید.