پارس ناز پورتال

مجسمه مادر؛ از معروف ترین جاهای دیدنی گرجستان

مجسمه مادر؛ از معروف ترین جاهای دیدنی گرجستان

گرجستان، کشوری با طبیعت زیبا و مناظر خیره‌کننده است که به‌خاطر ترکیب سواحل درخشان، بافت جنگلی و فرهنگ خاص خود، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در منطقه قفقاز به شمار می‌رود. اگر در میان جاذبه‌های گردشگری این کشور جستجو کنید، حتما به نام مجسمه مادر گرجستان برخورد خواهید کرد.

 

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با کارتلیس ددا یا همان مجسمه مادر تفلیس آشنا کنیم. پس اگر قصد خرید تور گرجستان و سفر به سرزمین ایبریا را دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاریخچه این اثر تاریخی ارزشمند، با ما همراه شوید.

 

تاریخچه مجسمه مادر گرجستان در تفلیس 

مجسمه مادر گرجستان که اهالی بومی این کشور، آن را به مادر وطن می‌شناسند، تندیس عظیمی از جنس آلومینیوم است که بر فراز تپه‌های سولولاکی در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان، قرار دارد. این مجسمه به‌عنوان نماد ملی گرجستان شناخته می‌شود و یکی از مهمترین جاهای دیدنی تفلیس گرجستان است.

 

نام این مجسمه به زبان گرجی، کارتلیس ددا است که به مادر وطن معنا می‌شود. این مجسمه بزرگ، از تمام نقاط شهر تفلیس قابل مشاهده است؛ احتمالا اگر کمی با برزیل آشنایی داشته باشید، با خواندن این جمله یاد مجسمه مسیح ریودوژانیرو می‌افتید. 

 

کارتلیس ددا برای اهالی گرجستان، دقیقا همان جایگاهی را دارد که مجسمه مسیح برای اهالی برزیل؛ پس اگر به گرجستان سر زدید، حتما بازدید از آن را در برنامه خود قرار دهید. ساخت این مجسمه از سال 1958، به مناسبت هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس آغاز شد.

 

قرار بر این بود که این مجسمه، نمادی از صلح و اتحاد مردم گرجستان باشد و به همین دلیل، به شکل زنی با لباس محلی گرجستان، حامل کاسه‌ای در یک دست برای پذیرایی از مهمانان و شمشیری در دست دیگر برای دفاع از کشور طراحی شد.

 

گفته می‌شود کاسه در دست زن، نماد مهمان‌نوازی و صلح‌طلبی مردم گرجستان، شمشیر نمادی از قدرت و آمادگی برای دفاع از کشور و لباس کارتلیس ددا، نماد فرهنگ و سنت مردم گرجستان است.

 

مجسمه مادر گرجستان به‌عنوان نمادی ملی، از جایگاهی رفیع در نزد مردم گرجستان برخوردار است. این مجسمه برای اهالی این کشور، یادآوری از تاریخ و فرهنگ غنی گرجستان و همچنین نماد صلح، اتحاد و قدرت مردم محسوب می‌شود.

 

موقعیت مکانی و نمادین مجسمه مادر گرجستان، آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب در شهر تفلیس تبدیل کرده است. گردشگران بسیاری برای دیدن این مجسمه و تماشای منظره شهر از بالای تپه‌های سولولاکی به این مکان مراجعه می‌کنند. مجسمه کارتلیس ددا در سال 2009، به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه گرجستان انتخاب شد.

 

 معماری مجسمه مادر گرجستان 

مجسمه مادر گرجستان (کارتلیس دِدا) در تفلیس، از نظر معماری، نمونه‌ای از سبک رئالیسم سوسیالیستی است. این سبک هنری در دوران اتحاد جماهیر شوروی رواج داشت و بر واقع‌گرایی و ایده‌آل‌سازی سوسیالیسم تأکید می‌کرد.

 

این سازه آلومینیومی به ارتفاع بیست متر ساخته شده است و پایه آن به طول 80 متر می‌رسد. جنس پایه این سازه از بتن است و آن را به شکلی ساده، صرفا برای افزایش ارتفاع مجسمه ساخته‌اند.

 

تناسب بین مجسمه و پایه به شکلی است که کارتلیس ددا باوجود عظمت، سنگین به نظر نمی‌رسد. همچنین، جزئیات لباس و چهره زن به دقت در مجسمه‌سازی لحاظ شده است و به لحاظ زیبایی‌شناختی هم ارزش هنری قابل قبولی دارد. الگوجا آماشوکلی نام معمار مجسمه کارتلیس ددا است که از اهالی گرجستان بود. 

 

آدرس مجسمه مادر گرجستان 

همانطور که اشاره کردیم، این مجسمه که از جاهای دیدنی گرجستان است، در تپه‌های سولولاکی در تفلیس قرار دارد. برای تماشای این جاذبه گردشگری باید خودتان را به تفلیس، میدان کارتلیس ددا برسانید. در ادامه، راه‌های دسترسی به مجسمه مادر گرجستان را با شما بررسی خواهیم کرد:

 

  • تله کابین: آسان‌ترین راه برای رسیدن به مجسمه مادر گرجستان، استفاده از تله کابین است که از میدان آزادی تفلیس شروع می‌شود.

 

  • پیاده: اگر به پیاده‌روی علاقه دارید، می‌توانید از طریق پله‌هایی که در کنار تله کابین قرار دارند به بالای تپه بروید.

 

  • اتوبوس: اتوبوس‌های خطوط 124 و 125 شما را به نزدیکی مجسمه مادر گرجستان می‌برند.

 

در اطراف مجسمه کارتلیس ددا جاذبه‌هایی همچون میدان بازار نیز وجود دارد. شما می‌توانید در مغازه‌های این بازار هم سوغات گرجستان را خریداری کنید و هم با قدم زدن در آن، با فرهنگ بومی مردم این کشور آشنا شوید.

 

زمان بازدید از مجسمه مادر گرجستان 

بهترین زمان برای بازدید از مجسمه مادر گرجستان، صبح زود یا عصر و در زمان خنکی هوا است. اگر می‌خواهید از مناظر شهر لذت ببرید، طلوع یا غروب خورشید، زمان‌های ایده‌آلی برای بازدید هستند که منظره‌ای بسیار زیبا برای عکاسی و تماشا می‌سازند.

 

  همچنین لازم به ذکر است که می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز که دوست داشتید به تماشای این مجسمه بروید. درواقع این جاذبه گردشگری تفلیس، به‌صورت 24 ساعته باز است.

زمان بازدید از مجسمه مادر گرجستان 

سفر به گرجستان با آژانس گردشگری سپهران سیر باستان

 

حال که با یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های گردشگری تفلیس گرجستان آشنا شدید، وقت آن است که بار سفر ببندید و راهی سرزمینی از جنس ایران شوید. برای این کار، می‌توانید تور تفلیس را از آژانس مسافرتی سپهران خریداری کنید که شما را به تماشای زیبایی‌های تاریخی و طبیعی پایتخت گرجستان خواهد برد.

 

آژانس گردشگری سپهران سیر باستان برگزارکننده تورهای متنوع آسیایی به کشورهای مختلف این قاره است و تلاش می‌کند تا گردشگران عزیز ایرانی را با نقطه‌نقطه این قسمت از کره زمین آشنا کند.

 

شما می‌توانید برای مشاهده تاریخ و برنامه هر تور و یا رزرو هتل در کشورهای آسیایی به وبسایت ما به آدرس www.sepehrantour.com مراجعه کنید. منتظر دیدار شما در تفلیس زیبا هستیم.