پارس ناز پورتال

قاصدک 24

دلایلی که موجب کلافگی زنان در دوران باردار می شود

دلایلی که موجب کلافگی زنان در دوران باردار می شود

دلایلی که موجب کلافگی زنان در دوران باردار می شود,اصغر کیهان‌نیا با اشاره به تغییرات جسمانی و روانی زنان باردار ، اظهار داشت: زنان در دوره بارداری دچار دگرگونی‌های جسمانی و روانی بسیاری می‌شوند.

 

*زنان باردار زودرنج می‌شوند

وی افزود: تغییرات روانی زنان در دوران بارداری با تغییر اخلاق و رفتار خود را نشان می‌دهد، زودرنجی، احساس کلافگی، سردرد و تهوع جزء این تغییرات است. کیهان‌نیا گفت: ‌معمولاً زنان باردار به علت تغییرات هورمونی و شرایط جدیدی که برایشان اتفاق می‌افتد زود از کوره در می‌روند و حالت‌ تکانشی پیدا می‌کنند.

 

این متخصص حوزه بهداشت و روان، اظهار داشت: زنان در دوران بارداری جسم سنگین و شکننده‌ای را حمل می‌کنند که این موضوع می‌تواند موجب خستگی و عصبی شدن آنها شود.

 

* به همسر خود محبت کنید

این روانشناس با تاکید بر اهمیت توجه همسر در این دوران، گفت:‌ طی این مدت با ظرافت و محبت با همسر خود رفتار کنید چرا که او به محبت شما احتیاج دارد، همچنین به همسرتان بگویید که وضعیتش را درک می‌کنید و مراقب او خواهید بود.

 

اطمینان خاطری که به همسرتان می‌دهید، موجب می‌شود که او با وضعیتی که برایش پیش آمده، راحت‌تر کنار بیاید و این دوره را با تحمل بیشتری سپری کند.

 

* فهرستی از نگرانی‌های زنان باردار در دوران حاملگی

 

کیهان‌نیا تصریح کرد: زنان باردار در دوران بارداری از موضوعات مختلفی نگران هستند که یکی از آنها زایمان و هراس از آن است، برخی زنان از زایمان طبیعی و برخی از سزارین می‌ترسند، همچنین نگرانی درباره ناقص بودن جنین در زنان باردار به چشم می‌خورد.

 

*عواملی که موجب کلافگی زنان باردار می شود

این متخصص حوزه بهداشت و روان توجه به تغییر وضعیت فیزیکی و تغییر آن را یکی از نگرانی‌های زنان باردار در دوران حاملگی عنوان کرد و ادامه داد:

 

 

احساس بدقواره‌ بودن و از دست دادن چابکی موجب می شود تا زنان باردار کلافه شوند، از سوی دیگر افزایش میزان خواب به ویژه برای زنان شاغل می‌تواند موجب عصبی شدن آنها شود.

 

کیهان‌نیا گفت: زنان باردار دوست دارند، پس از احساس اولین تکان جنین خود آن را با همسرشان در میان بگذارند، بنابراین نسبت به این حس واکنش نشان دهید و در شادی او سهیم شوید.

 

*‌زنان باردار از نگاه به مناظر زشت بپرهیزند

این متخصص حوزه بهداشت و روان تاکید کرد:‌ در روایات اسلامی آمده است  زنان باردار از نگاه به مناظر زشت پرهیز کنند، علم روانشناسی نیز معتقد است زنان از حضور در موقعیت‌ها و تماشای تصاویری که آنها را ناراحت می‌کند، بپرهیزند.

 

وی خاطرنشان کرد:‌ زنان در دوران بارداری با فشارهای روحی، روانی و جسمی دست و پنجه نرم می‌کنند و نقش همسران در آسان کردن این دوران بسیار حائز اهمیت است.

 

 

 

 

منبع :farsnews.com