جستجو در پارس ناز

پنج مورد از مهم‌ترین تجهیزات کنترل تردد سازمان‌ها

پنج مورد از مهم‌ترین تجهیزات کنترل تردد سازمان‌ها

چکیده : در این مطلب به بررسی پنج مورد از مهم‌ترین انواع تجهیزات کنترل تردد پرداخته و به کاربردهای هر یک اشاره کردیم. هر یک از این دستگاه‌های کنترل تردد کاربردهای خاصی دارند و با توجه به ویژگی‌ها و فناوری‌های به کار رفته در آنها استفاده می‌شوند.

 

تجهیزات کنترل تردد برای نظارت بر تردد و ورود و خروج افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدیران با نصب این تجهیزات ضمن تامین امنیت محیط بر عبور و مرور پرسنل به سازمان و شرکت‌های دولتی و خصوصی نظارت لازم را دارند.

 

با استفاده از سیستم‌های کنترل تردد می توان از تحت کنترل بودن همه موارد اطمینان داشت و افراد را به رعایت نظم در تردد تشویق کرد. در این مقاله به معرفی 5 مورد از مهم‌ترین تجهیزات کنترل تردد مورد استفاده در سازمان‌ها پرداخته‌ایم، برای آشنایی با این سیستم‌های کنترل تردد وتکنولوژی‌های به کار رفته در آن تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

 

انواع تجهیزات کنترل تردد

در ادامه قصد داریم انواع تجهیزات کنترل تردد را معرفی کرده و با کاربرد هر یک از آنها آشنا شویم. بررسی عملکرد و کارایی این سیستم ها به درک بهتر از آنها و انتخاب بهترین گزینه برای سازمان کمک می‌کند.

 

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یکی از مهم ترین سیستم‌های امنیتی است که به عنوان یک وسیله الکترونیکی با ضبط تصاویر و نظارت بر رخدادهای مکان همه اتفاقات را رصد و ذخیره می‌کند. انواع دوربین مداربسته با اتصال به سیستم ضبط تصویر امکان دسترسی به تصاویر ضبط شده را نیز فراهم می‌کند و به این صورت نظارت و تامین امنیت مکان‌های عمومی، تجاری و اداری آسان‌تر می‌شود.

 

امروزه انواع مختلفی از سیستم‌های دوربین‌ مداربسته به عنوان تجهیزات کنترل تردد در سازمان براساس نیاز آن سازمان مورد استفاده هستند که در انواع دوربین‌های آنالوگ و تحت شبکه از فناوری‌های مختلفی برای تصویربرداری برخوردار هستند.

 

از جمله شناخته شده‌ترین برندهای سازنده دوربین مداربسته نیز می‌توان به برندهای اکسیس، هایک‌ویژن، داهوا و … اشاره کرد. دوربین‌های مداربسته از نظر شکل ظاهری و طراحی نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که معروف‌ترین آنها شامل دوربین دام، دوربین مداربسته بولت، دوربین مداربسته اسپید دام و دوربین پین‌هول می‌شود.

 

گیت کنترل تردد

گیت کنترل تردد به مانع یا دروازه‌ای اشاره دارد که در ورودی و خروجی مکان‌های مختلف نصب و راه‌اندازی می‌شود تا از ورود افراد غیرمجاز یا متفرقه به سازمان‌ها جلوگیری شود. هدف از استفاده گیت کنترل تردد ایجاد امنیت، جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز، احراز هویت افراد و کنترل تردد آنها است. انواع گیت کنترل تردد براساس نحوه عملکرد، تکنولوژی‌های به کار رفته در آن و … در بازار وجود دارند که عبارتند از:

 

  • گیت کنترل تردد میله‌ای: گیت کنترل تردد میله‌ای شامل دو میله متصل به بدنه اصلی و محور متحرک می‌شود که پس از احراز هویت فرد اجازه ورود او را صادر می‌کند و فرد با آزاد شدن اهرم گیت می‌تواند تردد کند.

 

  • گیت کنترل تردد شیشه‌ای یا پروانه‌ای: این نوع گیت که نام گیت مترویی نیز شناخته می‌شود دارای سنسورهای متعددی است که عملکرد باله‌های گیت را کنترل می‌کند.

 

  • گیت کنترل تردد تمام قد: گیت تمام قد یا گیت قدی نوعی گیت تردد با بده و میله‌های تمام قد از جنس استیل است که برای مکان‌های پرتردد استفاده می‌شود.

 

  • گیت کنترل تردد باشگاهی: گیت تردد باشگاهی همان‌طور که از اسم آن پیداست در ورزشگاه‌ها و باشگاه‌ها کاربرد دارد و با وجود سنسورهای تعبیه شده روی آن احراز هویت افراد را انجام می‌دهد و با تایید گیت مجوز ورود به افراد داده می‌شود.

 

  • گیت کنترل تردد کشویی: گیت تردد کشویی نوع دیگری از گیت‌های مترویی و تمام قد و گزینه‌ای مناسب برای مکان‌های پرتردد مانند ایستگاه‌های مترو است. این نوع گیت تردد با داشتن بدنه مقاوم در برابر فشار و ضربه مقاومت زیادی دارد.

 

  • گیت کنترل تردد اهرمی: این گیت تردد به منظور سهولت ورود و خروج پرسنل در ادارات و سازمان‌ها استفاده می‌شود که با عملکرد سریع و دقیق کمک زیادی به تامین امنیت و نظم در سازمان‌ها می‌کند.

 

  • گیت کنترل تردد سوئینگ: گیت تردد سوئینگ با داشتن حرکت چرخشی و شناور بودن از طریق ثبت اثر انگشت یا بارکد خوان اقدام به احراز هویت افراد کرده و باله‌های گیت برای ورود فرد آزاد می‌شود. پس از عبور فرد بلافاصله باله‌ها بسته می‌شود.

 

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره برای کنترل تردد

 

یکی از بهترین انواع تجهیزات کنترل تردد، دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره است با شناسایی چهره افراد حین ورود مجوز تردد آنها را صادر و اطلاعات تردد را در سیستم ثبت می‌کند. این دستگاه کنترل تردد با برخورداری از سرعت و دقت بالا عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته و یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های کنترل تردد در سازمان‌ها به شمار می‌رود.

 

در این سیستم نیازی به لمس دستگاه نیست و دستگاه با استفاده از دوربین تعبیه شده در آن و داده ذخیره شده از اطلاعات چهره پرسنل، تصویر افراد را با داده‌های موجود در حافظه خود تطبیق می‌دهد تا هویت آنها را تایید کند.

 

در این سیستم کنترل تردد به دلیل استفاده از الگوریتم تشخیص چهره امکان تقلب و جعل چهره وجود ندارد از این رو یکی از کاربردی‌ترین دستگاه‌ها برای نظارت و مدیریت تردد افراد در سازمان‌های مختلف محسوب می‌شود.

 

گیت‌های خودرویی برای کنترل تردد خودرو 

گیت خودرویی یکی دیگر از انواع گیت‌های مورد استفاده برای کنترل تردد خودروها در سازمان‌ها و محیط‌های مختلف است که ضمن افزایش امنیت در سازمان‌ها از ورود افراد غیرمجاز نیز جلوگیری می‌کند.

 

در واقع گیت خودرویی ابزاری است که به منظور کنترل تردد خودروها در ورودی ساختمان نصب می‌شود و ضمن کنترل تردد از ایجاد ازدحام در ورودی پارکینگ نیز جلوگیری می‌کند. گیت‌های خودرویی را به طور کلی می‌توان به دو دسته راهبند خودرویی و گیت ضد تروریستی تقسیم کرد.

گیت‌های خودرویی برای کنترل تردد خودرو 

دستگاه ایکس‌ری

دستگاه ایکس‌ری نیز یکی دیگر از تجهیزات کنترل تردد پرکاربرد در سازمان‌هایی از جمله فرودگاه‌ها، پلیس‌راه، گمرک و … است که برای شناسایی افراد و محموله‌های مشکوک و غیرقانونی استفاده می‌شود.

 

به طور کلی دستگاه ایکس‌ری توانایی شناسایی مواردی همچون مواد مخدر (دستگاه ایکس ری مواد مخدر)، انواع سلاح سرد و گرم و مهمات را دارد. از این دستگاه کنترل تردد علاوه بر نظارت امنیتی در صنعت و پزشکی نیز استفاده می‌شود که شامل اسکن داخل بدن انسان و کمک به تسهیل روند درمان می‌شود.

 

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی پنج مورد از مهم‌ترین انواع تجهیزات کنترل تردد پرداخته و به کاربردهای هر یک اشاره کردیم. هر یک از این دستگاه‌های کنترل تردد کاربردهای خاصی دارند و با توجه به ویژگی‌ها و فناوری‌های به کار رفته در آنها استفاده می‌شوند.

 

شرکت مهندسی مکسا ارائه‌دهنده انواع دستگاه‌های کنترل تردد(ایکس‌ری، دستگاه حضور و غیاب، دوربین مداربسته، راهبند خودرویی و … ) است و شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت مکسا به آدرس www.maxasecurity.com یا برقراری تماس با شماره تلفن 02178756000 سوالات خود را در این خصوص با کارشناسان پشتیبانی ما مطرح و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.