پارس ناز پورتال

قاصدک 24

گزارش تصویری مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر +اسامی برگزیدگان

گزارش تصویری مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر +اسامی برگزیدگان

گزارش تصویری مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر +اسامی برگزیدگان,اختتامیه‌ ی سی‌ امین جشنواره‌ی موسیقی فجر با حضور وزیر ارشاد در تالار وحدت برگزار شد.

 

در این مراسم علاوه بر علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، اردوان، هوشنگ و پشنگ کامکار، امیراشرف آریان‌پور، نادر مشایخی، صدیق تعریف، وارطان ساهاکیان، رشید وطن‌دوست، میلاد کیایی، مهدی آذرسینا و حمیدرضا نوربخش نیز حضور داشتند.

 

در ابتدا، سرود ملی ایران نیز به‌صورت «پلی‌بک» و بدون اجرای ارکستر سمفونیک در این مراسم پخش شد. اجرای این مراسم برعهده‌ی سیدعباس سجادی بوده است. او در سخنانی به این موضوع اشاره کرد که لوح تقدیر همه‌ی گروه‌های خارجی، به سفارتخانه‌های کشورشان تقدیم خواهد شد.

گزارش تصویری مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر +اسامی برگزیدگاندبیر این دوره از جشنواره‌ی موسیقی فجر نیز در این مراسم اظهار داشت: اختتامیه‌ی سی‌امین دوره‌ی جشنواره موسیقی فجر در حالی برگزار می‌شود که بیش از هر زمان دیگری، هنرمندان برجسته‌ی موسیقی را در کنار خود داشتیم.

 

به همین دلیل، پیام مهمی را به سازندگان فردای فرهنگ کشور پیشکش می‌کنم. دوستان شکوفه‌های نوپای شما بر درختی کهن‌سال روییده است. نخستین و مهم‌ترین مأموریت شما، شناسایی هویت افتخارآفرین این شجره است.

 

حسن ریاحی همچنین از وزیر ارشاد تشکر کرد و در این‌باره توضیح داد: این تشکر به‌دلیل پذیرش درخواستی می باشد مبنی بر ایجاد تسهیلات لازم برای مبادله‌ی فرهنگی برگزیدگان فجر با کشورهای دوست و همسایه.

 

به‌علاوه، آقای وزیر با تشکیل کانون موسیقیدانان جوان نیز موافقت کرده، تا تجربه بیشتری در این راستا ایجاد شود. او همچنین از هنرمندان و دست‌اندرکاران این دوره از جشنواره‌ی موسیقی فجر قدردانی کرد. 

 

وزير ارشاد در اين مراسم تصریح کرد:متأسفانه برخی گروه‌های سیاسی که با دولت «تدبیر و امید» مشکل دارند تلاش می‌کنند از احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده کنند و با طرح مسائل تحریف‌شده، دروغی و جعلی، احساسات مردم متدین را تحریک کنند.

 

علي جنتي ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استفاده از ادیبان و هنرمندان در این زمینه تلاش کرده است قانون، شرع و موازین دینی را کاملا رعایت کند و همه‌ی آنچه به‌عنوان موسیقی امروزه به آن مجوز داده می‌شود،

 

ابتدا در شورای شعر و ترانه وزارت ارشاد، اشعارش بررسی می‌شود تا از نظر محتوا، مضمون و قافیه، فاخر باشد. سپس آهنگ و اجرای آن بررسی و بعد مجوز داده می‌شود.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: ما به رعایت موازین و قانون در حوزه‌ی موسیقی موظف هستیم، ولی تسلیم برخی گروه‌های خودسر نمی‌شویم، زیرا اکثر این افراد، عناصر نو رسیده‌ای هستند که اطلاعات ما نسبت به آن‌ها در بسیاری از زمینه‌ها از جمله مذهب، هنر و موسیقی، بیشتر است.

گزارش تصویری مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر +اسامی برگزیدگانسپس گروه موسیقی «زاگرس» به خوانندگی ایرج رحمان‌پور روی صحنه آمده و به اجرای قطعاتی از موسیقی لری پرداخت.

 

در این مراسم همچنین اعلام شد که علی مرادخانی – معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – در حکمی، حسن ریاحی را برای نهمین‌بار به‌عنوان دبیر جشنواره موسیقی فجر منصوب کرده است.

 

ادامه‌ی این مراسم، به تجلیل از فخرالدین فخرالدینی اختصاص داشت که عکس‌های زیادی از اهالی حوزه‌ی موسیقی ثبت کرده است. فیلم کوتاهی نیز درباره‌ی این هنرمند به‌نمایش درآمد که او در این فیلم، از علاقه‌اش به عکاسی پرتره گفت. همچنین خاطره‌ای از عکاسی از علی تجویدی را تعریف کرد.

 

فیلمی نیز درباره‌ی محمدعلی بهمنی، مرجان قنبری‌ مهر و اردشیر کامکار پخش شد.

 

سپس علی جنتی – وزیر ارشاد، علی مرادخانی- معاون هنری وزیر، حسن ریاحی – دبیر جشنواره ، مصطفی کمال پورتراب – آهنگساز پیشکسوت – و حمیدرضا نوربخش – مدیرعامل خانه موسیقی – روی صحنه آمدند. فخرالدین فخرالدینی اولین هنرمندی بود که برای دریافت تندیس خود آمد و آن را از جنتی گرفت.

 

محمدعلی بهمنی نیز تندیس‌اش را از دستان مرادخانی گرفت. محمدعلی بهمنی توسط به‌عنوان «رییس جدید شورای شعر دفتر موسیقی» معرفی شده است و از این پس، در جایگاه زنده‌یاد مشفق کاشانی قرار خواهد گرفت.

 

مرجان قنبری‌مهر نیز پس از دریافت تندیسش از حسن ریاحی، جایزه‌اش را به پدر و مادرش تقدیم کرد. اردشیر کامکار نیز از دست مرادخانی تندیس گرفت، این در حالی بود که هوشنگ کامکار، به‌عنوان بزرگ خاندان کامکارها، او را همراهی کرد.

گزارش تصویری مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر +اسامی برگزیدگانبرگزیدگان بخش‌های مختلف رقابتی به شرح ذیل، اعلام شدند:

 

بخش آهنگسازی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی

*جایزه این بخش به طور مشترک به هومن رف رف از تهران و محمد هادی عیان بد از اصفهان اهدا شد

 

آهنگسازی موسیقی ایرانی

*محمدرضا عموجوادی از چالوس برگزیده بخش آهنگسازی موسیقی ایرانی شد

 

بخش پایان نامه

*امیر حسین رمضانی و مریم شریف زاده به طور مشترک از تهران جایزه این بخش را دریافت کردند.

 

بخش گروه نوازی کلاسیک ایرانی

*رتبه اول: گروه هموازان به سرپرستی کاوه جهان از شیراز

*رتبه دوم: گروه دلشدگان به سرپرستی رامین میلانی از مشهد

*رتبه سوم: گروه سایه سار به سرپرستی حسین سلیمانی از تهران

 

گروه نوازی کلاسیک غیرایرانی

*رتبه اول: ارکستر پاسارگاد به سرپرستی امین غفاری

*رتبه دوم: ارکستر مجلسی به سرپرستی مظفر نبلی از کرج

*رتبه سوم: گروه هرمس به سرپرستی مهسا قربانی از تهران

 

بخش آواز جمعی

*رتبه اول: گروه آوای ماهان به سرپرستی نیما فاتحی از تهران

*رتبه دوم: آنسامبل سازی همگام به سرپرستی فرزین عابدین از تهران

*رتبه سوم: مشترکا به گروه کر آداک به سرپرستی ابوذر اسماعیلی از گرگان و گروه آوازی پاسارگاد به سرپرستی حامد فقیهی از شیراز

 

 

منبع:بهار نیوز