جستجو در پارس ناز

دلایل ورم کردن انگشتان دست ها نشانه چیست؟

دلایل ورم کردن انگشتان دست ها نشانه چیست؟

ورم کردن انگشتان دست ها نشانه چیست؟,به عقیده ی متخصصان در اکثر موارد این مشکل ناشی از مسئله ی احتباس (تجمع) آب در بدن است. البته پف کردن انگشت ها با توجه به سن و وضعیت سلامتی فرد، می تواند ناشی از بیماری های مفصلی نیز باشد.

 

در این صورت پف کردن انگشت ها همراه با درد مفاصل و تب خواهد بود که نیاز به بررسی پزشکی دارد.

 

-احتباس آب در بدن و بیماری های مفاصلی از مهم ترین علل ورم انگشتان دست هستند

 

اگر چند وقتی است که نمی توانید حلقه ی ازدواج یا انگشترتان را دست کنید باید بدانید که دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد.

 

کرم مرطوب کننده تان را در یخچال بگذارید

با وجود اینکه هیچ نوع پماد یا کرم خاصی برای پف دست ها و انگشت ها وجود ندارد، اما شما می توانید همان کرم مرطوب کننده معمولی را به دست هایتان بمالید.

 

برای این کار لازم است که قسمت های پف کرده را با حرکات دورانی ماساژ دهید. این کار باعث می شود که خون در این مناطق به جریان بیافتد و حالت پف کردگی کاهش پیدا کند.

 

توصیه می کنیم کرم مرطوب کننده خود را در یخچال قرار دهید تا خنک شود. به خاطر اینکه سرما تاثیر ماساژ را برای تحریک جریان خون بیشتر می کند.

 

همچنین می توانید از کرم های مخصوص ضد واریس استفاده کنید که بطور موضعی باعث بهبود جریان خون می شوند.

 

توجه داشته باشید که نمی توان صرفا با ماساژ، مشکل احتباس آب را حل کرد، یعنی اگر ماساژ باعث خوابیدن پف انگشتان تان شود، باید به فکر مقابله با اصل مشکل احتباس آب در بدن باشید.

 

برخی متخصصان توصیه می کنند که دست ها را زیر آب سرد (نه یخ) بگیرید تا ورم انگشتان کم شود

 

دست کش های فشاری را امتحان کنید

برای افزایش روند بهبودی پف انگشت ها می توانید از دستکش های فشاری خاصی استفاده کنید که در داروخانه ها به فروش می رسند. این دستکش ها مانند جوراب های فشاری هستند که برای مقابله با مشکل واریس پاها استفاده می شوند.

 

کارکرد این دستکش ها به این صورت است که فشاری جزیی به انگشت ها وارد می کند تا احتباس مایعات که باعث پف کردگی شده است کاهش پیدا کند.

 

به عقیده متخصصان این دستکش ها همچنین برای مقابله با ورم لنف نیز کارایی دارد. این تورم ناشی از تجمع مایع لنفی است که قادر نیست از بافت ها خارج شود.

 

دست ها را زیر آب خنک بگیرید

برخی از متخصصان به افرادی که دچار پف دست و انگشتان شده اند توصیه می کنند که دست هایشان را زیر آب سرد بگیرند. این کار باعث بهبود حالت پف کردگی می شود.

 

البته آب باید خنک باشد نه یخ، زیرا دمای خیلی پایین نیز می تواند به خودی خود باعث بروز پف کردگی شود.

 

در عین حال باید از قرار گرفتن در معرض هر نوع منبع گرمایشی نیز اجتناب کرد. بنابراین لازم است که بخاری یا شوفاژ محل زندگی یا کارتان را کم کنید. اگر دمای محیط اطراف تان معتدل باشد، جریان خون تان در وضعیت مطلوبی خواهد بود.

 

حواستان باشد که باید از تغییر ناگهانی دما نیز بپرهیزید، یعنی نباید به طور ناگهانی از محل خیلی گرم وارد جای خیلی خنکی شوید و بالعکس.

 

دست هایتان را تکان دهید

زمانی که انگشت ها پف می کنند، افراد اغلب به طور ناخودآگاه دست ها را تکان می دهند. این کار برای مقابله با مشکل ورم موثر است. هر حرکت و تکانی که به انگشت ها داده شود باعث تحریک جریان خون خواهد شد.

 

این کار همچنین باعث پس فرستادن مایعات اضافی به سمت بدن شده و حالت پف کردگی را کاهش می دهد.

 

برای این کار دست ها را باز و بسته کنید. انگشت ها را از هم باز کرده و بکشید و رها کنید.

 

مچ دست ها را بچرخانید. خلاصه اینکه دست ها را بی حرکت نگه ندارید.

 

پروتئین بیشتری مصرف کنید

برای مقابله با مشکل احتباس آب و پف کردن انگشت های دست به فکر اصلاح تغذیه خود نیز باشید. لازم است که مصرف نمک را تا حد امکان کاهش دهید. البته نیازی به حذف کامل آن نیست.

 

توجه داشته باشید که موادغذایی آماده و کنسرو شده سرشار از نمک هستند که باید از مصرف آنها خودداری کنید. در مصرف مواد غذایی حاوی قندهای زودجذب نیز احتیاط کنید.

 

در عوض مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند ماهی یا مرغ را وارد برنامه ی غذایی تان کنید. این مواد غذایی آب مازاد بدن را جذب می کنند و شما را از شر انگشت های پف کرده نجات می دهند.

 

اگر با رعایت این توصیه مشکل تان حل نشود، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 

منبع:تبیان