پارس ناز پورتال

تفاوت فیلر لب، تزریق ژل لب و پروتز لب چیست | مزایا، هزینه و ماندگاری

تفاوت فیلر لب، تزریق ژل لب و پروتز لب چیست | مزایا، هزینه و ماندگاری

فیلر لب، ژل لب و پروتز لب جزو محبوب‌ترین روش‌های زیباسازی لب در سال‌های اخیر هستند که برای فرم‌دهی به لب، حجیم کردن لب‌ها و رفع نواقص لب‌ها انجام می‌شود. اما تفاوت فیلر لب با ژل لب و پروتز لب چیست؟ قیمت فیلر لب و ژل لب چقدر است؟

 

قیمت و ماندگاری پروتز لب چقدر است؟ فیلر لب بهتر است یا ژل لب و پروتز لب؟ در این مقاله به بررسی روش‌های تزریق ژل و فیلر لب و پروتز لب می‌پردازیم و در مورد تفاوت‌ها، شباهت‌ها، مزایا، ماندگاری و قیمت این روش‌های زیباسازی لب می‌پردازیم تا به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

 

فیلر لب چیست؟

به هر ماده‌ای که لب را پر و حجیم کند «فیلر» می‌گویند. در حقیقت انواع فیلر لب مواد پر کننده‌ای هستند لب‌ها را حجیم کرده، فرم لب را اصلاح کرده و پوست لب را جوانسازی می‌کنند.

 

محبوب‌ترین ماده به‌عنوان فیلر لب محلول «هیالورونیک اسید» است. این ماده به طور طبیعی در بافت‌های پوست بدن وجود دارد و به همین دلیل هم تزریق برندهای معتبر ژل هیالورونیک اسید عوارض جانبی اندکی دارد و ریسک واکنش‌های آلرژیک در اثر تزریق آن بسیار کم است، اما غیرممکن نیست. معمولا برای کنترل بیشتر نتیجه تزریق، فیلر لب در چند مرحله انجام می‌شود.

 

ژل لب چیست؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم به هر ماده‌ای که لب‌ها را پر و حجیم می‌کند «فیلر» یا «پرکننده» می‌گویند. به این ترتیب تزریق ژل لب و تزریق چربی به لب هم یکی از انواع فیلر لب محسوب می‌شود.

تکنیک‌های مختلف تزریق ژل لب (فیلر لب)

تکنیک‌های مختلف تزریق ژل لب (فیلر لب)

 

برای تزریق فیلر یا همان ژل لب تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

  • مدل ژل لب نچرال یا کلاسیک

فیلر لب به روش طبیعی و نچرال (کلاسیک) پرطرفدارترین روش تزریق فیلر لب محسوب می‌شود. عوارض تزریق ژل لب نچرال جزئی است. در این تکنیک ماده فیلر معمولا به‌صورت افقی در لب‌ها تزریق می‌شود و حجم یکنواخت و حالت طبیعی‌تری برای لب‌ها ایجاد می‌کند. تزریق ژل لب نچرال از نیم سی سی تا حجم بیشتر با توجه به تشخیص پزشک انجام می‌شود.

 

  • تزریق ژل لب مدل روسی (ژل لب عروسکی)

در تکنیک تزریق ژل لب روسی یا عروسکی، فیلر (ژل لب) به‌صورت عمودی به وسط لب‌ها تزریق می‌شود و تمرکز در تزریق بیشتر در قسمت مرکز لب‌هاست. در مدل روسی فرم قوس لب شبیه قلب می‌شود و کناره‌های لب به طور طبیعی در یک راستا با صورت قرار می‌گیرند. در تکنیک تزریق لب عروسکی لب‌ها پرتر از تزریق لب به روش طبیعی و نچرال می‌شوند.

 

  • تکنیک پروتز لب خط‌دار تا حدود زیادی شبیه به پروتز لب روسی است. در این روش برای حجم دهی به لب‌ها ژل یا پروتز به جای این که از بیرون به داخل انجام شود، از داخل به سمت بیرون انجام می‌شود. در این روش از مرکز لب‌ها (اگر از فیلر ژل لب استفاده شود) به سمت خط لب تزریق انجام می‌شود و برای این کار توجه بیشتر بر روی خط لب است تا برجستگی لب‌ها در مرکز لب بیشتر خودش را نشان دهد.

 

همچنین تکنیک لب قلوه‌ای، لیپ فلیپ و تکنیک جوانسازی لب هم از جمله روش‌های تزریق ژل (فیلر) به لب محسوب می‌شوند.

 

علاوه بر این تزریق چربی به لب هم یک روش دیگر فیلر لب است که سبب پر شدن و خوش فرم شدن لب‌ها می‌شود. در روش تزریق چربی از چربی ناحیه شکم برای برجسته کردن لب استفاده می‌کنند.

 

ماندگاری فیلر لب (ژل لب) چقدر است؟

ماندگاری فیلر لب کوتاه‌مدت (به‌طور میانگین ۴ ماه تا ۱ سال است) اما باز هم ماندگاری ژل لب به مواردی مثل رژیم غذایی، شرایط فیزیولوژی بدن، برند فیلر و مواردی از این دست بستگی دارد.

 

هزینه فیلر لب چقدر است؟

قیمت ژل و فیلر لب به موارد متعددی از جمله برند فیلر، تجربه و مهارت پزشک متخصص شما، لوکیشن مطب پزشک یا کلینیک زیبایی و تعداد دفعات تزریق ژل بستگی دارد.

 

پروتز لب چیست؟

یکی دیگر از روش‌های حجم‌دهی به لب‌ها و رفع نواقص آن‌ها «پروتز لب» یا «ایمپلنت لب» است. ماده مورد استفاده برای ایمپلنت لب از سیلیکون نرم ساخته شده است. جنس این ایمپلنت لب به گونه‌ای است که پاره نمی‌شود.

 

چند سایز و شکل مختلف ایمپلنت برای پروتز لب وجود دارد. در روش کاشت لب یا همان ایمپلنت لب نتیجه نهایی لب‌های برجسته و خوش فرم و یک لب پروتزی زیبا است. تفاوت پروتز لب با فیلر لب و تزریق ژل به لب این است که پروتز لب برخلاف فیلر لب دائمی است و نیاز به تمدید کردن آن نیست.

 

پروتز لب چگونه انجام می‌شود؟

ظاهر پروتز لب طبیعی است و برخلاف تصور حرکت لب‌ها را محدود نمی‌کند. همچنین ایمپلنت لب یک روش نیمه تهاجمی رفع نواقص و زیباسازی لب است که به روش بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و نیاز به بیهوشی کامل نیست.

 

انواع پروتز لب کدامند؟

برای داشتن یک لب پروتزی زیبا افرادی که لب‌های نازک و خیلی باریکی دارند کاندیدای مناسبی نیستند چون در لب این افراد بافت کافی برای جاگیری و قرار دادن ایمپلنت لب وجود ندارد. انواع پروتز لب عبارتند از:

 

  • پروتز پرمالیپ
  • پلی تترا فلورو اتیلن منبسط شده

 

همچنین روش موقتی پروتز لب با نخ یکی دیگر از روش‌های حجیم کردن لب‌ها به روش پروتز است. در این روش برای بالاکشیدن لب‌ها از نخ‌های قابل‌جذب اطراف لب استفاده می‌شود که با بالا کشیدن لب‌ها حجم و فرم لب‌ها را اصلاح می‌کند.

 

در این روش نخ‌های مورد‌استفاده در پروتز لب، هم خطوط و چین و چروک ریز اطراف دهان را از بین برده و هم سبب تحریک تولید کلاژن می‌شوند.

 

هزینه پروتز لب چقدر است؟

قیمت پروتز لب به نسبت دیگر روش‌های تزریق ژل و تزریق چربی به لب بیشتر است. پروتز لب یک روش جراحی است که هزینه آن را مثل فیلر لب و ژل لب، بیمه تقبل نمی‌کند.

 

قیمت پروتز لب با توجه به ایمپلنت استفاده شده در این روش متفاوت است و مواردی مثل لوکیشن کلینیک یا مطب پزشک، هزینه بی‌حسی موضعی، تجهیزات مطب پزشک یا کلینیکی که پروتز لب در آن انجام می‌شود، دستمزد پزشک، برند پروتز و … در تعیین قیمت نهایی پروتز لب دخیل هستند.

 

پروتز لب عوارض دارد؟

از آن‌جایی که پروتز لب یک روش جراحی برای تغییر فرم لب‌هاست ممکن است عوارض جدی‌تری نسبت به فیلر و تزریق ژل به لب داشته باشد. برخی از عوارض احتمالی پروتز لب عبارتند از:

 

  • خونریزی؛
  • عفونت؛
  • حساسیت به مواد بی‌حسی (لیدوکائین)؛
  • حساسیت به مواد پروتز.

 

در صورتی که بعد از انجام پروتز لب حالت‌هایی از قبیل حالت تهوع بیش از حد و استفراغ، خونریزی شدید، تنگی نفس، تشدید درد در محل برش، تورم در پاها و درد قفسه سینه را داشتید حتما با پزشک خود در اسرع وقت در میان بگذارید.

 

ماندگاری پروتز لب نسبت به تزریق فیلر به لب چقدر است؟

 

پروتز لب روسی (پروتز لب اردکی)، پروتز لب طبیعی، پروتز لب عروسکی و … همگی جزو روش‌های ایمپلنت لب هستند که پزشک با توجه به سایز لب‌های شما، فرم صورت و آناتومی لب نوع آن را برای شما مشخص می‌کند.

 

معمولا برای افرادی که پروتز لب خیلی بزرگ را می‌پسندند پزشک تزریق فیلر یا چربی به لب را توصیه می‌کند تا در صورت پشیمانی با تزریق آنزیم ژل را بتوان تخلیه کرد.

 

در مجموع پروتزهای سیلیکونی دوام بیشتری داشته و معمولا تا چند سال ماندگاری دارند. ماندگاری روش‌های تزریق چربی به لب حدود ۵ سال است. اما تزریق ژل به لب از ۶ ماه تا یک سال، با توجه به برند استفاده شده فیلر، دوام و ماندگاری دارد.

پروتز لب بهتر است یا تزریق فیلر به لب؟

پروتز لب بهتر است یا تزریق فیلر به لب؟

 

تزریق فیلر و ژل به لب و پروتز لب جزو روش‌های زیباسازی لب، حجیم کردن و رفع نواقص لب هستند. اینکه تزریق ژل به لب بهتر است یا پروتز لب به عوامل مختلفی از جمله آناتومی لب، سبک زندگی، سلیقه، ترجیحات فرد و هزینه‌ای که برای این کار در نظر گرفته و البته تشخیص پزشک، بستگی دارد. مثلا افرادی که لب‌های نازکی دارند برای پروتز لب کاندیدای مناسبی نیستند و بهتر است با تزریق ژل به لب حجم و فرم لب‌های خود را تغییر دهند.

 

این در حالی است که پروتز لب یک روش تقریبا دائمی است و نیاز نیست سالانه تمدید شود به همین خاطر در درازمدت هزینه پروتز لب از تزریق ژل و چربی به لب کمتر است اما در کوتاه‌مدت هزینه فیلر لب برای هر بار تزریق ژل کمتر است.

 

در روش پروتز لب ممکن است برای فرد عوارضی رخ دهد و بهبودی بعد از عمل تا چند هفته طول می‌کشد، اما فیلر لب حداقل عوارض را دارد و ظاهر لب سریع بهبود پیدا می‌کند. همچنین برداشتن پروتز لب نیاز به هزینه مجدد دارد.

 

همچنین در صورت انسداد عروق در ناحیه تزریق در صورت نابلد بودن فرد تزریق‌کننده ژل ممکن است عوارضی مثل «نکروز» رخ دهد.

 

سوالات متداول

 

تزریق ژل لب درد داره؟

 

قبل از انجام ژل لب با ماده بی‌حسی لب بی‌حس می‌شود و تزریق ژل به لب درد جزئی و قابل تحملی دارد.

 

تزریق ژل لب در بارداری و شیردهی مجاز است؟

 

تزریق فیلر لب در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.

 

آیا پروتز لب درد دارد؟

 

پروتز لب با بی‌حس کردن موضع جراحی انجام می‌شود و حین انجام عمل فرد دردی را احساس نمی‌کند. اما بعد از عمل و از بین رفتن بی‌حسی ممکن است در ناحیه برش درد احساس شود.