پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

چرا مهدکودک؟

چرا مهدکودک؟

مهدکودک خوب و مناسب، یکی از مهمترین عوامل در شکل‌گیری شخصیت و تربیت کودکان است.یک مهد کودک خوب باید محیطی امن و آرام و همینطور فعال و خلاق برای کودکان باشد. اگر در حال تصمیم گیری به فرستادن کودک خود به مهد کودک هستید، دانستن معیارهای انتخاب مهد کودک می‌تواند کمک بزرگی به شما در داشتن یک انتخاب درست کند.

 

مهدکودک زمینه ساز اولین تجربه کودک از بودن در محلی غیر از خانه است. به همین خاطر بسیار مهم است کودک را به دست چه کسانی و چه مرکزی می‌سپارید. در این مقاله به 4 مورد از مهم‌ترین فاکتورهایی که حین انتخاب یک مهد کودک باید در نظر داشته باشید، اشاره کرده‌ایم تا روند تصمیم گیری را برایتان ساده‌تر کند.

 

انتخاب مهدکودک مناسب برای کودک

 

مهدکودک می‌تواند فواید بسیار زیادی برای کودکان داشته باشد؛ اما اگر سوال شما این است که مهدکودک قبل از مدرسه خوب است یا خیر، لازم است بدانید پاسخ این پرسش ارتباط بسیار زیادی با مهدکودکی که برای فرزندتان انتخاب می‌کنید، دارد. در جست‌وجوی مهدکودک، به نکات زیر برای انتخاب مهدکودک فرزندتان و طراحی مهدکودک توجه کنید.

 

انجام ارزیابی در کلاس برای نظارت بر پیشرفت کودکان

سطح تحصیلات و میزان تجربه مربیان

میزان تغییر کارکنان مهدکودک

جایی که مربیان در آن آموزش دیده‌اند

 

مهمترین اهداف مهدکودک، رشد عزت نفس در کودکان است. این فرایندی است که در آن به کودک شما کمک میشود تا در نسبت به خود احساس بهتری داشته باشد و نسبت به توانایی‌هایش در مواجهه شدن با چالش‌ها اعتماد به نفس داشته باشد.

 

در این یکسالی که کودک شما در مهد به سر خواهد برد، یاد میگیرد که صبور باشد، در فعالیتهای گروهی شرکت کند و به صحبت‌های دیگران گوش دهد که تمام این مهارت‌ها جزو موارد ضروری برای ورود به دنیای مدرسه خواهد بود.

 

مهدکودک دوره ویژه‌ای برای کودک است که معمولاً اولین مقطع آموزشی او محسوب می‌شود. کودک در این دوره با مهارت‌های جدید آشنا می‌شود، تفریحات مختلف را تجربه می‌کند و پیش‌نیازهای دروس مدرسه را می‌آموزد.

 

بیشتر کودکان رفتن به مهدکودک را از سن سه تا شش سالگی آغاز می‌کنند. هر چند مهدکودک دوره‌ای رسمی مانند مدرسه محسوب نمی‌شود، اما بیشتر والدین برای رشد و پیشرفت فرزندان‌شان، آن‌ها را به مهدکودک می‌فرستند.

 

با توجه به ضرورت و اهمیت آموزش دوران کودکی، بیشتر خانواده‌ها کودکان خود را به مهد کودک می‌فرستند. مهدکودک محلی است که در آن به کودکان نحوه برقراری ارتباط با دیگران و جامعه، اصول اولیه زندگی و تحصیلی را آموزش می‌دهند و برای کودکان، مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

 

افزایش اعتماد به‌نفس

یادگیری مطالب و فعالیت در کارهای گروهی و کلاسی، باعث شده تا کودکان به خودباوری برسند و اعتماد به‌نفس‌شان افزایش یابد. کودکی که اعتماد به نفس دارد، می‌تواند با دیگران ارتباط مناسبی داشته باشد و خود را ارزشمند بشمارد. مربیان مهدکودک با شناسایی نقاط قوت کودکان و یادآوری آن‌ها به آنان، باعث می‌شوند تا اعتماد به‌نفس بچه‌ها بهبود یابد و از پس مشکلات‌شان برآیند.

 

تقویت روابط اجتماعی

بهبود روابط اجتماعی در سن کودکی از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ چراکه هر چه کودکان برقرار ارتباط با دیگران را بهتر بیاموزند در جامعه با مشکلات کم‌تری برخورد خواهند داشت. معمولاً پس از خانواده، مهد کودک و پیش‌دبستانی اولین نهاد آموزشی است که کودکان در آن حضور می‌یابند و در آن می‌آموزند تا چگونه با دیگر هم‌سن‌وسالان و مربیان خود ارتباط برقرار کنند.

 

کاهش ترس و اضطراب

ترس و استرس کودکان، یکی از نگرانی خانواده‌ها در زمان حضور کودکان در مدرسه شناخته می‌شود؛ چراکه اضطراب نه تنها در میزان یادگیری آن‌ها تأثیر دارد بلکه باعث می‌شود تا کودکان از نظر سلامت جسمانی نیز آسیب ببینند.

 

تحقیقات نشان داده کودکانی که پیش از مدرسه، دوره مهدکودک را گذرانده‌اند، نسبت به کسانی که مدرسه اولین مکان آموزشی محسوب می‌شود، کم‌تر دچار ترس و استرس تحصیلی می‌شوند و با محیط مدرسه می‌توانند به خوبی ارتباط برقرار کنند.

 

یادگیری نظم و انضباط

یکی دیگر از فواید مهد کودک و پیش‌دبستانی برای کودکان، یادگیری نظم و انضباط است. کودکان در مهدکودک می‌آموزند تا چگونه وسایل خود را مرتب کنند و در جای خود قرار دهند؛ همین‌طور طرز صحیح نشستن، برخاستن، بلند شدن و صحبت کردن را نیز می‌آموزند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وبسایت مجموعه پرچین و یا با شماره 22405100 تماس حاصل فرمایید.