پارس ناز پورتال

چرا باید ساختمان ها را مقاوم سازی کنیم؟ – آشیان پی

مجموعه : مجله خبری روز
چرا باید ساختمان ها را مقاوم سازی کنیم؟ – آشیان پی

مقاوم سازی در ساخت و ساز ساختمان مفهوم افزایش مقاومت سازه (ساختمان) در برابر نیروهای وارده است. امروزه این اصطلاح عمدتاً برای نیروی زلزله استفاده می شود. به گزارش شرکت مقاوم سازی آشیان پی، یکی از موضوعات مهم و اساسی استراتژی کاهش آسیب پذیری زلزله،

 

مقاوم سازی ساختمان های موجود به صورت مقرون به صرفه، سریع و آسان است تا دست کم جان شهروندان در زلزله ای متوسط به بالا حفظ شود و در حقیقت آستانه ریزش ساختمان ها بهبود یابد.

 

ساختمان ها را به دلایلی مانند ضعف طراحی و محاسبات طراحی ساختمان، خطا در ساخت و اجرای ساختمان، افزایش تعداد طبقات و تغییر کاربری ساختمان، فرسودگی و نیاز ساختمان به بازسازی، بهسازی لرزه ای ساختمان و… مقاوم سازی می کنند. در ادامه با آشیان پی همراه باشید تا به ابعاد دیگر مقاوم سازی ساختمان بپردازیم.

 

مقاوم سازی ساختمان چیست؟

مقاوم سازی مختص یک فرآیند خاص نیست. برای تقویت و افزایش ایمنی قسمت های مختلف ساختمان های موجود از روش های مختلف مقاوم سازی استفاده می شود. بنابراین، عملکرد هر بخش از سازه برای تحمل نیروها و بارهای دیگر بهبود می یابد.

 

از آنجایی که عناصر مختلف سازه بارهای متفاوتی تحمل می کنند، فرآیند مقاوم سازی باید برای تمامی این عناصر اعمال شود. همچنین حذف کامل یا جزئی عناصر و یا تقویت و بازسازی آنها می تواند تاثیر زیادی در روند مقاوم سازی ساختمان داشته باشد.

 

بر همین اساس چنان چه در روند مقاوم سازی، تشخیص المان های معیوب و یا المان هایی که تحت تنش اضافی قرار می گیرند به درستی انجام نشود فرایند مقاوم سازی با مشکل رو به رو خواهد شد.

 

اهداف تقویت و مقاوم سازی ساختمان

 

ایمنی ساکنان مهمترین هدف در مقاوم سازی و تقویت ساختمان ها در برابر زلزله است. روش های انتخاب شده برای بهسازی انواع سازه ها باید متناسب با نوع سازه ساختمان و کاربری آن باشد. براین اساس می توان 4رویکرد اساسی به شرح زیر معرفی نمود:

 

 • افزایش مقاومت سازه های صلب
 • افزایش استحکام و شکل پذیری، سختی جانبی سازه های انعطاف پذیر و ضعیف
 • استهلاک انرژی منتقل شده به سازه
 • جداسازی سازه از فونداسیون آن

اهداف تقویت و مقاوم سازی ساختمان

امروزه استفاده از متریال کامپوزیتی برای افزایش بهسازی و مقاوم سازی زیرساخت ها و سازه های اساسی در دنیا پذیرفته شده است. روش های سنتی و قدیمی تقویت سازه های فولادی پرهزینه و زمان بر هستند. روش های مرسوم و قدیمی شامل روش هایی مانند جوش دادن و پرچ کردن صفحات فولادی در سازه های فولادی می باشد.

 

یکی از تکنیک های جدید مقاوم سازی که امروزه مورد توجه قرار گرفته استفاده استفاده از متریالی مانند frp است که دارای مزایایی از جمله سبکی، استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی و… می باشد. FRP از الیافی مانند کربن، شیشه، آرامید و بازالت و اپوکسی، وینیل استر، پلی استر و غیره ساخته شده است.

 

مهمترین روش های مقاوم سازی ساختمان کدامند؟

 

به طور کلی راه های مختلفی برای افزایش پایداری و مقاوم سازی ساختمان وجود دارد که هر کدام با توجه به شرایط مختلف انتخاب و اجرا می شوند. در واقع روش های مقاوم سازی در ساختمان به نوع سکلت و نوع کاربری آن وابسته است.

 

علاوه بر این، پارامترهایی مانند وضعیت اقتصادی، میزان مقاومت مورد نیاز سازه، زمان در دسترس برای مرمت و تعمیر ساختمان و یا سن ساختمان از جمله شرایطی هستند که در انتخاب روش مقاوم سازی دخیل هستند. همه این عوامل منجر به روش های مختلفی برای این کار می شود تا بتوان بهترین گزینه را متناسب با پارامترهای عنوان شده انتخاب کرد.

 

1. روش کامپوزیت frp

الیاف FRP اغلب برای تقویت و اصلاح سازه های بتنی استفاده می شود. این الیاف در قسمت های سازه ای مانند دال، تیرها، ستون ها یا دیوارها قرار می گیرند و با تقویت آنها به افزایش استحکام ساختمان کمک می کنند.

 

2. روش کامپوزیت FRCM

کامپوزیت FRCM یک ماتریس سیمانی تقویت شده است که با فیبر کربن یا الیاف شیشه تهیه شده و به صورت لایه‌ای با ضخامت نازک استفاده می شود.

 

3. روش ژاکت فولادی

در روش ژاکت فولادی ورق‌های فولادی به وسیله بولت به عضو آسیب دیده سازه اعمال می‌شوند و به افزایش مقاومت آن کمک می‌کنند.

 

4. روش ژاکت بتنی

این روش برای افزایش مقاومت ساختمان ها در ساختمان هایی مانند ستون ها، پی ها و یا دیوارهای برشی مورد استفاده قرار می گیرد.

منظور از مقاوم سازی با frp چیه؟

استفاده از مقاوم سازی با FRP، افزایش مقاومت خمشی مثبت و منفی، افزایش مقاومت برشی، تقویت اتصالات سازه و کنترل ترک ها در ساختمان را به دنبال دارد. هنگامی که مقاوت کلیه ی اتصالات یک سازه بهبود یابند، مقاومت بخش های اصلی سازه نیز افزایش می یابد. از آن جایی که مصالح FRP، مقاومت کششی بالایی دارد، موجب افزایش چندین برابری مقاومت سقف می گردد.

 

مزایای مقاوم سازی با FRP چیست؟

 

به طور کلی، مزایای مقاوم سازی با مواد FRP عبارتند از:

 • ترمیم ناشی از خوردگی
 • هزینه کمتر نسبت به سایر روش های سنتی
 • سهولت اجرا
 • کنترل عرض ترک
 • افزایش استقامت و عمر
 • افزایش مقاومت در برابر خوردگی
 • استحکام کششی بالا الیاف FRP
 • عدم توقف کاربری در طول اجرای مقاوم سازی با FRP
 • و…

 

بهترین شرکت در حوزه مقاوم سازی ساختمان- آشیان پی

 

شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. یک شرکت مقاوم سازی باید قبل از هر چیز خدمات حرفه ای را به مشتری ارائه دهد. دوما مورد اطمینان باشد و ثالثا پشتیبانی و مشاوره خوبی به مشتری ها ارئه بدهد.

 

همان طور که در مطالب قبلی هم گفته شد واضح است که روش های مختلفی برای مقاوم سازی ساختمان ها وجود دارد. انتخاب بهینه هر روش به نوع سازه و سایر پارامترهای متغیر بستگی دارد.

 

لذا با توجه به اهمیت زیادی که به مقاوم سازی به ویژه در مناطق زلزله خیز و با بارهای جانبی مختلف داده می شود، این پروژه باید توسط تیمی متخصص و مجرب انجام شود. جهت مشاوره در زمینه برنامه ریزی و اجرای مقاوم سازی ساختمان می توانید با کارشناسان و طراحان شرکت مقاوم سازی آشیان پی حاصل فرمایید.