جستجو در پارس ناز

آنچه لازم است درباره دستگاه کلایمر بدانید

آنچه لازم است درباره دستگاه کلایمر بدانید

یکی از مشکلات رایج در هنگام نظافت یا تعمیر سازه‌های مرتفع دسترسی به ارتفاع بالا است که درحال‌حاضر با استفاده از کلایمر (Climber) یا بالابر ساختمانی انجام چنین فرایندی راحت‌تر می‌شود.

 

این تجهیزات به جایگزینی مناسب برای داربست‌ها تبدیل شده‌اند که نیازی به مراحل نصب پیچیده و وقت‌گیر ندارند، ازطرفی ایمنی بیشتری را در مقایسه با سازه‌های فولادی ارائه می‌دهند.

 

اطلاعاتی درباره بالابر ساختمانی

ساختار این نوع بالابر از یک سبد با طول متغیر تشکیل شده که به نمای ساختمان متصل می‌شود و این امکان را فراهم می‌کند تا کاربران خیلی راحت‌تر به نقاط مرتفع سازه دسترسی داشته باشند.

 

هر سال فرایندهای ساخت‌وساز پل‌های مرتفع، آسمان‌خراش‌ها، سدها و مخازن نفتی افزایش پیدا می‌کند که درصورت استفاده از داربست‌های فولادی باید هزینه و وقت زیادی را جهت نصب آن‌ها صرف کرد.

 

این درحالی است که کلایمر به‌عنوان یک وسیله کاربردی در انواع مختلفی ساخته می‌شود که مراحل نصب و استفاده از آن‌ها خیلی ساده‌تر است و به‌خوبی نیاز کارفرمایان را برطرف می‌کند.

 

بدون شک نصب داربست‌های فولادی که از گذشته تاکنون برای دسترسی به ساختمان‌های بلند کاربرد دارند، علاوه‌بر اینکه هزینه‌های شما را افزایش می‌دهد فضای زیادی را اشغال می‌کند.

 

ازطرفی این کار دامنه حرکتی افراد را نیز کمی دشوارتر می‌کند، اما درصورت نصب بالابر ساختمانی می‌توان انتظار داشت که مراحل نصب خیلی سریع‌تر و راحت‌تر باشد که مزایای زیر را به همراه دارد:

 

 • هزینه به‌صرفه
 • افزایش ایمنی
 • اشغال فضای کم‌تر

 

معرفی انواع مختلف بالابر ساختمانی

 

نوع طراحی و عملکرد دستگاه‌های بالابر مهم‌ترین عاملی است که در زمان تقسیم‌بندی این تجهیزات مورد توجه قرار می‌گیرد و شما می‌توانید با توجه به نوع نیاز خود نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید.

 

بالابر مکانیکی

این نوع از بالابر با استفاده از نیروی دست عمل می‌کند و کاربران قادر هستند تا به‌وسیله چرخاندن وینچ، کلایمر را در یک مسیر مسیر عمودی به سمت بالا یا پایین جابه‌جا کنند. معمولا مدل مکانیکی امکان حرکت در مسیر افقی را ندارد و برای ساختمان‌های خیلی بلند نیز مناسب نیست.

 

در مواردی که قرار باشد کارگران تا چند طبقه جابه‌جا شوند، به‌کارگیری بالابرهای دستی بزرگ ازنظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است اما سرعت کم‌تری در هنگام حرکت دارد.

 

بالابر برقی

نوعی دیگر از بالابرها به‌صورت برقی ساخته می‌شوند که به‌منظور تامین انرژی مورد نیاز برای شروع‌به‌کار یک الکتروموتور روی آن‌ها نصب می‌کنند و بیشترین کاربرد را در نگهداری از نمای ساختمان‌های بلند دارند.

 

موتور برقی تعبیه‌شده روی بالابر باعث می‌شود تا سبد حامل کارگران و مصالح، در جهت عمودی حرکت کند و برای اینکه اپراتور تسلط بیشتری روی دستگاه داشته باشد یک جعبه فرمان در بخشی خاصی قرار می‌گیرد.

 

بدون شک کارکردن با بالابرهای برقی در مقایسه با مدل‌های مکانیکی خیلی راحت‌تر است و اجازه هدایت سبد در مسیرهای مختلف را به کاربران می‌دهد تا عملکرد خود را ارتقا دهند.

اجرای کلایمر - قیمت کلایمر - اجاره کلایمر

بالابر متحرک و ثابت

در روش دیگری برای دسته‌بندی انواع مختلف Climber با توجه به نحوه نصب آن‌ها در محیط مورد نظر مدل‌هایی مانند ثابت و متحرک عرضه می‌شود که هرکدام نحوه عملکرد متفاوتی دارند.

 

بالابر پرتابل یا متحرک برای استفاده موقت روی ساختمان نصب می‌شود تا کاربران بتوانند اقدام‌های مورد نیاز خود را در مدت‌زمان کوتاهی انجام دهند و بعداز آن اجزای مختلف دستگاه را جمع‌آوری کنند.

 

ازسوی‌دیگر کلایمر ثابت به‌صورت دائمی روی ساختمان نصب می‌شود که با درنظرگرفتن نوع اتصال آن و عملکردی که ارائه می‌دهد دارای مدل‌های مختلفی شامل موارد زیر است:

 

 • مونوریل: در طراحی این سیستم، ریل‌هایی در اطراف ساختمان قرار می‌گیرد که دستگاه به‌صورت افقی روی آن‌ها حرکت می‌کند.

 

 • ماشین روف: در سیستم بالابرهای ثابت که به‌صورت ماشین روف طراحی می‌شوند، یک ماشین چرخ‌دار روی پشت‌بام قرار می‌گیرد تا سبد در سطح مورد نظر آویزان شود.

 

 • ماشین روف ریلی: ترکیبی از دو سیستم ریلی و ماشین روف برای این نوع از بالابرهای ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد که قابلیت‌های بهتری دارد.

 

 • تلسکوپیک: نحوه نصب بالابرهای تلسکوپیک به این صورت است که در بخش مرکزی ساختمان قرار می‌گیرد و امکان حرکت به سمت بالا، پایین، چپ و راست را دارد.

 

اجزای تشکیل‌دهنده بالابرهای ساختمانی

 

برای استفاده از این دستگاه باید در ابتدا تمامی قطعات به‌درستی در کنار هم قرار بگیرند که هرکدام از آن‌ها در ارائه بهترین عملکرد توسط بالابر وظیفه خاصی را بر عهده دارند که شامل موارد زیر هستند:

 

 • پایه‌های نگهدارنده: برای نگهداری وینچ، سبد و سیم بکسل معمولا این پایه‌ها را به‌صورت پیچ‌ومهره‌ای یا با جوشکاری در سقف ساختمان‌ها ثابت می‌کنند.

 

 • سبد: سبد بخشی است که برای قرارگیری افراد به‌کار می‌رود و با توجه به ظرفیت در اندازه‌های 2 تا 6 متری ساخته می‌شود.

 

 • وزنه‌های تعادل: برای مهارکردن سبد کلایمر چندین وزنه از جنس چدن یا فولاد سنگین روی پایه‌ها سوار می‌شوند.

 

 • سیم بکسل: برای حرکت در مسیرهای مختلف از سیم بکسل با جنس گالوانیزه استفاده می‌شود.

 

 • الکتروموتور: موتورهایی که روی بالابر تعبیه می‌شوند از نوع 2 یا 3 فاز هستند که توانی بین 1.5 تا 1.8 اسب بخار دارند.

 

 • سیستم ترمز: از مهم‌ترین قطعاتی که در افزایش ایمنی کاربران نقش مهمی دارد، سیستم ترمز است که در 2 طرف سبد نصب می‌شود و در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 • تابلو برق: از این قسمت می‌توان برای تنظیم ارتفاع و ظرفیت، در مسیرهای عمودی و افقی استفاده کرد.

 

با کاربردهای دستگاه بالابر ساختمانی بیشتر آشنا شوید

 

کاربردهای مختلفی را می‌توان برای بالابرای ساختمانی در نظر گرفت که در تسریع و ساده‌کردن فرایندها به افراد کمک می‌کند که تعدادی از آن‌ها عبارت است از:

 

 • با استفاده از Climber می‌توان بسیاری از عملیات‌های مربوط به نگهداری از ساختمان‌های بلند را انجام داد.

 

 • برای تعمیر بخش‌هایی که در ارتفاع بالا دچار آسیب شده‌اند امکان به‌کارگیری کلایمر وجود دارد.

 

 • درحال‌حاضر بسیاری از ساختمان‌های بلند دارای نمای شیشه‌ای هستند که تمیزکردن آن‌ها اهمیت زیادی دارد و برای این کار می‌توان از بالابر ساختمانی استفاده کرد.

 

 • نصب پنل‌های کامپوزیتی نیز از دیگر کاربردهای این محصول به‌شمار می‌رود.

 

 • برای نقاشی در ارتفاع بالا نیز می‌توانید یکی از مدل‌های برقی یا مکانیکی بالابرهای ساختمانی را به‌کار ببرید.

 

نکاتی برای خرید و نگهداری بالابرهای ساختمانی

 

در ساختمان‌هایی که باید مراحل تمیزکردن و تعمیر نمای سازه در هر دوره زمانی انجام شود، کاربران به‌منظور دسترسی به نقاط بالا و ارتقای عملکرد خود نیازمند خرید بالابر هستند.

 

مسئله حائز اهمیت برای خرید کلایمر بررسی کیفیت و ایمنی دستگاه است که در جلوگیری از بروز خسارت‌های جانی و مالی تاثیرگذار خواهد بود و باید تا پیش‌از اقدام به خرید بررسی شود.

 

ازطرفی نگهداری اصولی و انجام بررسی‌های دوره‌ای بالابر ساختمانی نیز مسئله‌ای است که باید جدی گرفته شود تا مطمئن شوید که الکتروموتور، تابلو برق و دیگر قطعات به‌درستی کار می‌کنند.

 

معمولا وزنه‌های تعادلی و ریل‌هایی که برای جابه‌جایی بالابر به‌کار می‌روند، بعداز مدتی نیاز به روغن‌کاری دارند تا در مسیر حرکت کاربران اختلالی را ایجاد نکنند و ازطرفی عملکرد دستگاه به‌درستی انجام شود.

 

با اجاره بالابر در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید

 

در مواقعی که هزینه خرید این محصول برای شما به‌صرفه نیست یا اینکه برای چندین پروژه مختلف نیاز به استفاده از بالابر دارید، بدون شک بهترین کار اجاره کلایمر است.

 

معمولا برخی از مراکزی که درحال فروش کلایمر هستند به‌منظور دسترسی راحت‌تر مشتریان خود و جلب رضایت آن‌ها امکان اجاره این دستگاه‌ها را فراهم می‌کنند که شرکت توسعه عمران داتام یکی از آن‌ها به‌شمار می‌رود.

 

در این مجموعه می‌توانید برای تهیه کلایمر ارزان و به‌صرفه یا اجاره یکی از دستگاه‌های موجود، با مشاوران در تماس باشید تا راهنمایی‌های لازم در اختیار شما قرار بگیرد.

کلایمر یا بالابرهای ساختمانی

جمع‌بندی

کلایمر (Climber) یا بالابر ساختمانی از سری وسایلی است که به‌جای داربست‌های فولادی برای جابه‌جایی مصالح، نظافت، رنگ‌کاری و تعمیر نمای ساختمان‌های بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

این دستگاه از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود و مدل‌های متنوعی دارد که شما می‌توانید با مراجعه به شرکت توسعه عمران داتام برای خرید یا اجاره انواعی از بالابرهای ساختمانی اقدام کنید.