پارس ناز پورتال

دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش

دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش

در این مطلب، دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش را بیان کرده ایم. پوستی صاف، شفاف و یک دست تاثیر زیادی در جذابیت و زیبایی فرد دارد و پروسه میکاپ را تسریع می بخشد. البته برخی از افراد با مشکلات پوستی همچون جوش و جای آن دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین قبل از میکاپ باید با دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش آشنا شوند.

 

پس به روتین پوست چرب نیاز داشته تا علاوه بر حفظ زیبایی، سلامتی این نوع پوست را نیز تضمین نمایند. همچنین پوست در حالت نرمال جهت محافظت از خود و آبرسانی، چربی تولید می کند که برای پوست ضروری می باشد. ولی اگر این چربی از حد طبیعی تجاوز کند باعث بروز جوش روی پوست صورت می شود که در چنین شرایطی برای اجرای میکاپ باید از دستورالعمل های مختلفی پیروی کرد.

 

مراحل روتین آرایشی برای پوست مستعد جوش

 

همانگونه که قبلا اشاره شد روتین در دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش به منظور ایجاد احساس سلامت و زیبایی در این نوع پوست انجام می شود. همچنین برخی افراد دارای پوست چربی بوده و اکثر آدم ها در بازه زمانی نامشخص با پوست چرب دست و پنجه نرم می کنند. مقداری از چربی تولید شده برای پوست ضروری بوده و اگر از حد نرمال تجاوز کند باعث ایجاد جوش و آکنه روی صورت می شود.

 

زیرا چربی اضافه منافذ پوست را مسدود نموده که علاوه بر ظاهر چرب پوست، جوش و آکنه را به دنبال دارد. البته پوست چرب اکثرا در نواحی T شکل صورت مشاهده می شود که پیشانی، چانه و بینی را در بر می گیرد. بنابراین جهت کنترل چربی پوست صورت برای آرایش باید از دستورالعمل های زیر پیروی کرد.

 

بیشتر بخوانید: مهمترین نکات قبل از آرایش چیست؟ که باعث میشه زیبایی چند برابر شود

 

شست و شو در صبح و عصر

نخستین دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش در روتین این است که باید صورت شست و شو و تمیز شود. حال اگر پوست چرب اهمیت این مرحله مسلما بیشتر خواهد بود. پس افرادی با پوست چرب نیاز است که در طول روز، یک بار در صبح زود و یک بار در آخر شب صورت خود را بشویند.

دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش

البته شست و شوی اول صبح بایستی به همراه شوینده مناسب انجام شود با وجود اینکه شب قبل صورت از هرگونه آلودگی و چربی تمیز شده باشد. زیرا پوست در طول شب در حال تکثیر سلول می باشد که مقدار زیادی چربی نیز تولید می کند. در نهایت شوینده ای را به کار ببرید که علاوه بر حذف چربی های اضافه بتوانید از شر سلول های مرده روی پوست خلاص شوید.

 

بهترین شوینده در دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش باید ملایم و از بافت فوم یا ژل برخوردار باشد. همچنین پاک کننده هایی که بر اساس اسید سالیسیلیک تولید و به بازار عرضه می شوند عملکرد عالی روی پوست های مستعد آکنه و جوش را دارند. زیرا این پاک کننده ها به منافذ پوست نفوذ کرده و همه سبوم و چرک های اضافی مسدود شده را از بین می برند.

 

ناگفته نماند که:

استفاده از پاک کننده های پوست در طول روز بیشتر از دو بار توصیه نمی شود.

 

لایه برداری پوست

مرحله دوم از دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش به لایه برداری اختصاص دارد. زیرا هنگامی که غدد فرد بیش از حد سبوم تولید می کند باعث ایجاد چربی در بافت پوست صورت می شود. سپس سطح پوست کره ای یا چرب به نظر رسیده و با مسدود شدن منافذ، بروز آکنه و جوش را به دنبال دارد. بنابراین پوست در چنین شرایطی با بازه های زمانی مشخص به لایه برداری نیاز پیدا می کند.

 

چون این امر علاوه بر حذف چربی های اضافه و سلول های مرده، ویروس ها و باکتری های موجود در منافذ پوست را نیز از بین می برد. پس زیباجو در طول هفته یک الی دو بار می توان پوست خود را لایه برداری کند. لایه برداری با استفاده از محصولات خشن و قوی شیمیایی پس از مدتی پوست را آسیب پذیر و پیرتر می کند.

 

پس بهترین کار بهره وری از محصولات ملایم و طبیعی است که علاوه بر رفع ضایعات روی پوست از پیری زودرس پیشگیری می کند. روغن رزهیپ یکی از این لایه بردارهای طبیعی بوده و سرشار از آنتوسیانین، پلی فنول، ویتامین E، ویتامین C و ویتامین A است. بنابراین همه ترکیبات موجود در این روغن یک لایه برداری بدون آسیب و ملایم روی پوست ایجاد می کنند و در بازسازی سلول ها نقش مهمی دارند.

 

بیشتر بخوانید: نکات آرایشی دخترانه سبک میکاپ مناسب و دلخواه خود را یاد بگیرید

 

آبرسانی پوست

برخلاف تصور برخی از افراد جامعه یکی دیگر از دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش، استفاده از آبرسان است. زیرا برخی بر این باور بوده که پوست چرب به آبرسان نیازی ندارد و این عقیده کاملا اشتباه است. پس انواع پوست ها اعم از خشک، چرب، معمولی و مختلط به آبرسان و مرطوب کننده نیاز دارند تا رطوبت خود را در طول روز حفظ نمایند.

 

ولی افرادی که پوست چربی دارند بایستی در انتخاب و خرید آبرسان خود نهایت دقت را به خرج دهند. چون آبرسان مختص پوست چرب باید به اصطلاح سبک و بر پایه آب باشد. محصولاتی حاوی گلیسیرین و هیالورونیک اسید برای پوست مختلط، چرب و مستعد آکنه و جوش گزینه مناسبی هستند. زیرا این مرطوب کننده ها بدون اینکه پوست را سنگین کنند پروسه آبرسانی را انجام می دهند.

 

همچنین روغن آرگان یکی دیگر از آبرسان های مناسب پوست چرب می باشد. البته این محصول برخلاف ظاهرش، روی پوست هیچ گونه چربی اضافی ایجاد نکرده و چربی پوست را تنظیم می نماید. بنابراین در طول روز یک بار در عصر و یک بار در صبح مورد استفاده قرار گیرد تا پوست چرب را به بهترین شکل ممکن آبرسانی کند.

 

درمان پوست مستعد جوش

یکی دیگر از دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش همان درمان است. پس وجود یک روتین مناسب برای این نوع پوست می تواند مشکلاتی از جمله جوش و آکنه را برطرف نماید. البته بهترین گزینه برای درمان چنین مشکلی، استفاده از روغن درخت چای است. زیرا این روغن سرشار از خواص آنتی اکسیدانی، ضدالتهابی و ضدعفونی و ترکیباتی همچون ترپینن می باشد.

نکات آرایشی برای پوست مستعد جوش

سپس با از بین بردن قارچ ها، ویروس ها و باکتری ها می تواند فرد را از شر جوش و آکنه خلاص کند. همچنین پوست را از هر نوع باکتری تجمع یافته، سبوم اضافه و سموم نجات می دهد. این روغن علاوه بر موارد ذکر شده برای نواحی دیگر از بدن که دچار جوش و آکنه هستند گزینه مناسبی است.

 

سرم درمانی

تغذیه پوست با کمک سرم یکی از مراحل مهم در روتین و دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش است. زیرا سرم درمانی با تقویت سلول های پوستی می تواند نقاط ضعف را نیز از بین ببرد. سپس پوست صورت را هیدراته نموده و آبرسانی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. البته سرم انتخابی باید کاملا با مشکلات پوست چرب از جمله جوش و آکنه هماهنگ باشد تا زیباجو به نتیجه مطلوب دست یابد.

 

ناگفته نماند که این محصول حساسیت به اشعه های مضر نور خورشید را افزایش می دهد. بنابراین اگر از خانه بیرون می روید بعد از سرم بهتر است از ضد آفتاب مناسب پوست استفاده کنید. افرادی که نیز لایه برداری انجام می دهند به مدت چند روز پروسه سرم درمانی را متوقف نمایند. درنهایت بهترین زمان برای استفاده از سرم در طول هفته دو بار است که یکی در اول صبح و دیگری در طول شب می باشد.

 

بیشتر بخوانید: نکات آرایشی برای زیباتر شدن به ویژه برای دختران جوان

 

کرم ضدآفتاب

ضدآفتاب همانند سایر محصولات مراقبتی در دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش جایگاه ویژه ای دارد. همچنین استفاده از این محصول فقط برای بیرون از خانه و فضای باز نیست و می توان از آن در مکان سربسته نیز استفاده کرد. پس جهت پیشگیری از آسیب های جبران ناپذیر نور خورشید باید مصرف کرم ضدآفتاب را در روتین روزانه و دستورالعمل های آرایشی قرار داد.

 

پیدا کردن ترکیبات مناسب

از جمله دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش، تهیه ترکیبات مناسب است که در اکثر داروخانه ها یافت می شود. پس از مهم ترین این ترکیبات می توان به سالیسیلیک اسید اشاره کرد که با باز کردن منافذ مسدود شده پوست از التهابات می کاهد. همچنین گزینه مناسبی برای از بین بردن جوش های سرسیاه و سرسفید بوده و به رفع پاسچول نیز کمک می کند.

 

بنزوئیل پروکساید نیز یکی از ترکیبات مناسب پوست مستعد آکنه و جوش می باشد. سپس با از بین بردن باکتری های به وجود آورنده جوش به عنوان بهترین محصول برای جوش های التهابی معرفی شده است. رتینوئیدها هم با لایه برداری سطح پوست تمام سلول های مرده مسدود کننده منافذ را از بین می برند. در نهایت التهاب را متوقف می نمایند.

 

رعایت اصول تغذیه و سبک زندگی

رعایت اصول تغذیه و سبک زندگی در دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش نقش خاصی ایفا می کند. زیرا مواد غذایی که زیباجو مصرف می کند تاثیر زیادی بر سلامت و کیفیت پوست او می گذارد. پس رعایت نکات زیر در پوست های مستعد آکنه و جوش برای یک آرایش زیبا و ماندگار ضروری است.

ترفندهای آرایشی برای پوست مستعد جوش

• با مصرف مداوم آب، پوست و بدن خود را هیدراته نگه دارید

 

• مصرف غذاهایی با شاخص گلیسمیک بالا از جمله لبنیات، شکر، غذاهای فرآوری شده، فست فودها، چربی های ترانس، غذاهای سرخ شده و چربی های اشباع را محدود نمایید.

 

• برنامه غذایی را با مصرف غذاهای حاوی زینک، عوامل آنتی باکتریال، آنتی اکسیدان، ویتامین A، ویتامین E، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 بهبود ببخشید.

 

• همچنین تخم کدو، انواع بری ها، گوجه، هویج، نخود، لوبیا، غلات کامل، برنج قهوه ای، غذاهای دریایی، ماهی ها، مغزیجات و سبزیجات برگ سبز از جمله خوراکی مفید برای درمان جوش هستند.

 

• پس از انجام فعالیت های سنگین و عرق کردن، صورت را با آب و شوینده مناسب بشویید.

 

• انجام حرکات ورزشی همچون حرکت کششی ساده می تواند بر سلامت پوست بفزاید. زیرا این عمل جریان خون را تقویت نموده و به طور یکنواخت به تمام نقاط بدن می رسد. پس جریان خون در سلول های پوستی یعنی دسترس آسان و بیشتر به مواد غذایی است که سلامت بدن را ارتقا می دهد.

 

بیشتر بخوانید: معرفی ابزار لوازم آرایشی چشم و ابرو که بسیار کاربردی هستند !

 

مراقبت های روزانه برای پوست مستعد جوش

 

جوش و آکنه از جمله عواملی بوده که زیبایی و جذابیت صورت را به خطر می اندازند. البته برای رفع این مشکل روش های درمانی مختلف در دسترس است. ولی راه حل مناسب و کم هزینه همان مراقبت های روزانه در دستورالعمل های آرایشی برای پوست مستعد جوش بوده که به شرح زیر هستند. پس از انجام کلیه تمرینات ورزشی و فعالیت هایی که با عرق کردن همراه هستند به شست و شوی پوست نیاز است.

 

زیرا این کار از تجمع عرق، میکروب، چربی و … در منافذ باز پوست جلوگیری کرده و دیگر روی پوست صورت جوش یا آکنه به وجود نمی آید. زمان انتخاب و خرید محصولات پوستی نهایت دقت را به خرج دهید. برای مثال محصولات مراقبتی که دارای الکل هستند گزینه مناسبی برای پوست چرب نمی باشند. آکنه و جوش هایی که روی پوست چرب ظاهر می شوند نباید دستکاری گردند.

 

زیرا این عمل منجر به پخش باکتری روی پوست شده و جوش و آکنه گسترش می یابد. پس از اتمام روز ضروری است که آرایش روی پوست به کمک شوینده های مناسب پاک شود. همچنین روتین پوست چرب در طول شب به اندازه روتین صبح ضروری است. پس اگر فرد آرایش دارد بایستی قبل از روتین به کمک یک پاک کننده، میکاپ خود را پاک کند.

 

پوست بایستی به آرامی و بدون هیچ آسیبی پاک شود

 

تمیز کردن پوست چرب باید کاملا عمیق انجام شود تا هرگونه جرم، چربی و کثیفی از بین برود. ناگفته نماند که این امر به آرامی و لطافت خاصی نیاز دارد تا پوست تحریک نشود. زیرا در غیر این صورت التهابات و قرمزی پوست را به دنبال دارد. ماسک های طبیعی به آسانی روغن و جرم روی پوست چرب را از بین می برند و به طور عمقی منافذ را تمیز می نمایند.

روش مراقبت از پوست مستعد جوش

پس بهترین ماسک برای پوست چرب همان ماسک زغال است که منافذ باز را سم زدایی می کند. وجود یک برنامه دقیق جهت مراقبت از پوست مستعد آکنه و جوش شامل پاکسازی، آبرسانی و تونر می باشد که کلیدی جهت کنترل چربی پوست شما محسوب می شود. دلیل اصلی ایجاد چربی، جوش و آکنه روی پوست صورت همان سن، لایه برداری بیش از حد یا ژنتیک است.

 

البته دست زدن یا لمس جوش ها، تحریک و تولید بیشتر روغن و چربی را به دنبال دارد. در نهایت اقدامات پیش پا افتاده ای همچون پاک کردن میکاپ در پایان روز، استفاده از ماسک های صورت جهت تمیز نمودن عمقی پوست و استفاده از محصولات مراقبتی غیر کومدوژنیک در طول روز می تواند سطح چربی در پوست را کاهش دهد.