پارس ناز پورتال

ترفندهای خانه تکانی عید نوروز 1403 به صورت حرفه ای

ترفندهای خانه تکانی عید نوروز 1403 به صورت حرفه ای

ترفندهای خانه تکانی عید 

در این مطلب، ترفندهای خانه تکانی عید را به شما خواهیم گفت. خانه تکانی یکی از رسوم قدیمیان پارسی زبانان برای ورود به سال نو می باشد. تقریبا یک ماه پیش از شروع سال نو، مردم شروع به خانه تکانی و تمیز کردن خانه خود می کنند. اینکار برای نو شدن و همچنین میزبانی از میهمانان نوروزی است تا در خانه ای تمیز و زیبا از آنها پذیرایی شود.

 

شاید شما هم جزو افرادی باشید که نمی‌دانند از کجا باید خانه تکانی عید را آغاز کرد. نگران نباشید، شما تنها نیستید. تعداد کسانی که به خاطر این موضوع، عطای نظافت منزل را به لقایش می‌بخشند، کم نیست. اینکه نقاط مختلف منزل را مرتب کرده و بعد شروع به نظافت کنید، چندان سخت نیست؛ اما اینکه بدانید دقیقا باید از کجا این کار را شروع کنید، کمی دشوار است.

 

خانه تکانی عید را چگونه شروع کنیم؟

برای خانه تکانی سریع و بی‌دردسر کافی است یک بخش‌بندی ساده انجام دهید و سپس نقطه به نقطه منزل را خانه تکانی کنید. کافی است به این فهرست ایمان بیاورید و بعد از نظافت کامل یک بخش از منزل به سراغ قسمت بعدی بروید. وقتی بخشی از خانه را شبیه دسته‌گل می‌بینید، انگیزه‌تان برای ادامه کار بیشتر می‌شود. یکی از ترفندهای خانه تکانی این است که قبل از شروع به چند جعبه مجهز باشید.

ترفندهای خانه تکانی عید 

برای چیزهایی که قرار است بخشیده یا دور انداخته شوند، جعبه‌ای تهیه کنید. اگر اشیا و اجسامی که در نظر دارید مثل یک مبل بزرگ هستند، قطعا جعبه‌ای متناسب پیدا نخواهید کرد. پس بهتر است از فهرست بخشش-دور انداختن کمک بگیرید. هنگام خانه تکانی و جمع‌وجور کردن نقاط مختلف خانه با اشیایی برخورد خواهید کرد که نیاز به تعمیر و رسیدگی دارند.

 

بهتر است برای آنها هم جعبه‌ای در نظر داشته باشید. با این کار در حین تمیز کردن، حواس‌تان به اشیا و وسایل خرابی که نیاز به تعمیر دارند، پرت نخواهد شد و سر فرصت به آنها رسیدگی می‌کنید. بهتر است یک جعبه اشیا موقتی داشته باشید و وقتی به اشیا و وسایل بی‌ربط برخورد کردید، آنها را در جعبه موقتی‌ها قرار داده تا بعد از نظافت هر بخش، اشیای داخل آن را سر جای خود بگذارید.

 

بیشتر بخوانید: راه های خانه تکانی سریع برای عید نوروز | خانه تکانی را از کجا شروع کنیم؟

 

ابزار لازم برای خانه تکانی عید

احتمالا خودتان می‌دانید چه چیزهایی لازم است ولی بهتر است فهرستی تهیه کنید و از وجود همه اقلام موردنیاز در خانه مطمئن شوید. رایج‌ترین موارد و لوازم موردنیاز عبارت‌اند از مواردی که در زیر لیست کرده ایم. همچنین، برای تمیزکردن شیشه می‌توانید از انواع پارچه بدون پرز استفاده کنید. اما از قدیم استفاده از روزنامه روشی کاربردی و آسان بوده است.

 

1. شوینده سطوح

2. شوینده کف

3. کف ‌شوی مناسب مانند تی

4. دستمال گردگیری

5. دستمال مخصوص خشک کردن

6. کیسه زباله

7. چهارپایه یا نردبان

8. جاروی دستی و برقی

 

خانه تکانی را از کجا شروع کنیم؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. بهتر است بخش‌هایی از خانه را که برایتان مهم‌ترند زودتر تمیز کنید. چون انرژی بیشتری دارید و احتمال اینکه گوشه‌ای را از قلم بیندازید کمتر است. بعضی هم معتقدند یکی از ترفند های خانه تکانی این است که تمیزکردن آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی را در مرحله آخر انجام دهید.

 

چون برای تمیزکاری بخش‌های دیگر خانه لازم است مدام به این قسمت‌ها رفت‌و‌آمد کنید (برای شست‌وشو، برداشتن مواد شوینده و …). برای خانه تکانی سریع و آسان چندتایی کار اساسی لازم است. خیلی از این کارها مثل گردگیری مربوط به همه خانه است، بعضی‌های دیگر مثل تمیزکردن کابینت‌ها مخصوص یک قسمت خاص. بهترین راه، تمیزکاری بخش‌ها به طور جداگانه است.

 

1. نحوه خانه تکانی هال و پذیرایی

کار را با گردگیری اولیه شروع کنید. یک عدد جاروی بلند بردارید و با آن گوشه‌های سقف را برای زدودن تار عنکبوت‌های احتمالی تمیز کنید. سپس باقی جاها را گردگیری کنید. گردگیری این موارد را فراموش نکنید: اشیا و کتاب‌های موجود در کتابخانه؛ ظروف و زیورآلات نقره یا هر وسیله‌ای را که غبار گرفته و تار شده. اکنون با جاروی عادی یا برقی، محیط را جارو بزنید.

 

پرده‌ها را بررسی کنید اگر به‌تازگی آنها را شسته‌اید احتمالا یک گردگیری ساده با گردگیر جاروبرقی کافی است. اگر پرده‌ها نیاز به شست‌وشو دارند و امکان شست‌وشوی پرده در منزل را ندارید، از خشک‌شویی کمک بگیرید. بهتر است تکلیف شستنی‌ها دیگر را هم در این مرحله مشخص کنید، از جمله: روکش مبل‌ها، روبالشی‌ها و پارچه ‌هایی را که برای حفاظت از وسایل خانه استفاده می‌شوند.

 

آینه‌ها و شیشه‌های نشیمن و ورودی‌های منزل را تمیز کنید. برای تمیز کردن پنجره‌ها، یا خودتان دست به کار شوید یا از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید. توری پنجره‌ها را کنار بگذارید و با جاروبرقی گردگیری کنید. بعد با صابون و کف، آنها را شست‌وشو داده و آب‌کشی کنید. برای شستن و نظافت پنجره‌ها از مایع شوینده رقیق‌شده با آب و ابرهای پاک‌کننده استفاده کنید.

 

2. نحوه خانه تکانی اتا‌ق ها

اتاق‌ها را مانند حال و پذیرایی گردگیری کنید و جارو بزنید. سپس آینه‌ها و شیشه‌های اتاق‌ها را تمیز کنید. اگر پرده‌ها نیاز به شست‌وشو دارند آنها را بشویید. می‌توانید پرده‌ها را به خشک‌شویی بدهید. به سراغ کمد‌ها و کشوهای لباس بروید: لباس‌ها و وسایل مربوط به هر فصل را بر اساس استفاده‌شان مرتب کنید؛ لباس‌های زمستانی را جمع‌وجور کنید و لباس‌های بهاری‌ را دمِ دست بگذارید.

ترفندهای خانه تکانی عید نوروز

لباس‌هایی را که بیش از یک سال نپوشیده‌اید و برنامه‌ای برای استفاده مجدد از آنها ندارید، جدا کرده و در کارتن بخشیدنی‌ها بگذارید. کف کمدها را تمیز کنید؛ کفش و چکمه‌ها و وسایل مختلف را تمیز و مرتب کرده و چیزهایی که استفاده نمی‌کنید، دور بریزید؛ کفش‌ها و چکمه‌های خراب را هم به کفاش بسپارید؛ لباس‌های نیازمند تعمیر را به خیاط بسپارید.

 

جوراب‌های کهنه را دور بیندازید یا به‌عنوان پارچه و ابزاری برای نظافت استفاده کنید. کمد رخت‌خواب را فراموش نکنید. چیزهایی بی‌استفاده را از کمد بیرون بیاورید و به کارتن اشیای بخشیدنی و دورریختنی منتقل کنید. بهتر است مواد آرایشی مایع را که بیش از سه ماه از عمرشان می‌گذرد، دور بریزید. همچنین، مواد آرایشی پودری را که بیش از یک سال عمر کرده‌اند، دور بریزید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ترفندهای خانه تکانی + فواید خانه تکانی برای بدن

 

3. نحوه خانه تکانی اتاق خواب

دیوارهای اتاق‌ها را هم به همان روشی که دیوارهای نشیمن را تمیز کردید، نظافت کنید. وسایل و لباس‌هایی که دیگر استفاده نمی‌کردید و از آنها فهرستی درست کرده بودید، برای فروش در وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های فروش اجناس کارکرده بگذارید یا آنها را به دیگران ببخشید. سپس آشپزخانه اجاق گاز را تمیز کنید و سطوح آشپزخانه را گردگیری کنید.

 

اشیای مختلف مانند قابلمه‌ها، ظروف و… را بشویید و قسمت‌های مختلف و ابزارهای‌ جانبی‌شان را تمیز کنید. داروهایی را که تاریخ انقاضایشان گذشته، کنار بگذارید. یادتان باشد که داروهای تاریخ‌مصرف‌گذشته را درون ظرف‌شویی نریزید و آنها را بین زباله‌ها قرار بدهید و در سطل زباله بریزید. به یخچال و کابینت‌ها رسیدگی و آنها را به طور عمیق تمیز کنید.

 

حال، همه طبقه‌ها را خارج کنید و اشیا و ظروف داخل آنها را بشویید؛ مواد غذایی بی‌مصرف و کهنه را دور بریزید؛ حواس‌تان به شست‌وشوی سینی جایخی باشد. همچنین؛ همه قسمت‌های یخچال را پاک و تمیز کنید و بعد همه‌چیز را دوباره سر جای خود بگذارید؛ اگر از فاسد و خراب شدن مواد غذایی در حین نظافت یخچال نگران هستید، بهتر است از یک یخدان یا سردکننده برای حفظ مواد استفاده کنید.

 

4. نحوه تمیز کردن حمام در خانه تکانی عید

آینه‌ها و شیشه‌های حمام و دست‌شویی را تمیز کنید. کابینت‌ها، کشوها و طبقه‌هایی که در حمام و دست‌شویی هستند نیاز به مرتب شدن و نظافت دارند. شمع‌های عطری و صابون‌ها را متناسب با عطر و رایحه فصل انتخاب کنید. با عطرهای خوشایند بهاری به این فصل تروتازهِ سبز سلام کنید. لوله‌ها و چاه‌ها را مانند لوله‌ها و چاه آشپزخانه نظافت کنید.

 

سپس کاسه دست‌شویی و توالت یا توالت‌فرنگی را بشویید. در پایان کف را بشویید. قالیچه‌ها و پاگردهای دست‌شویی و حمام را بشویید. حوله‌های حمام، روبدوشامبر حمام و دم‌پایی‌ها هم نیاز به نظافت دارند. با مسواک‌های قدیمی هم خداحافظی کنید که دیگر وقت عوض کردن آن رسیده است. پرده قدیمی حمام را هم عوض کنید.

 

5. خرده ‌کاری ‌های خانه تکانی

وسایل کمک‌های اولیه را بررسی کنید و اگر کم‌وکسری در آن وجود دارد، حتما به فکر تهیه موارد لازم باشید. سنجاق قفلی، لوازم لکه‌گیری و وسایلی از این دست را هم مرتب و در صورت نیاز تهیه کنید و در انباری یا جایی که در نظر دارید، قرار دهید. مجلات قدیمی، کاغذها و روزنامه‌ها را بازیافت کنید.

روش های خانه تکانی عید

یادتان باشد، اگر روزنامه‌ای را بیش از یک ماه نخوانده‌اید دیگر به سراغ آن نخواهید رفت؛ پس به حجم اشیا و وسایل بی‌کاربرد اضافه نکنید و آن را دور بیندازید. منطور از دور انداختن کاغذهای باطله، مجله و روزنامه این نیست که آنها را روانه سطل زباله کنید، بلکه باید آنها را برای بازیافت کنار بگذارید و زباله‌های خشک و تر را همیشه جدا کنید.

 

کشو و کمدی که در آن وسایل غیرضروری و اصطلاحا خرت و پرت‌هایتان را نگهداری می‌کنید هم باید تمیز و مرتب شوند. لوازم تحریرهایی را که خراب و بی‌استفاده هستند، دور بریزید. مثلا اتودهای خراب، خودکارهای نیمه‌جانی که دیگر نمی‌نویسند یا پِنس‌ها و سنجاق‌های خراب را جدا کرده و دور بیندازید. پول خُرد و سکه را در قلک جمع یا پول خردها را به اسکناس بدل کنید.

 

بیشتر بخوانید: ساده ترین ترفندها برای تمیزکاری منزل در خانه تکانی عید نوروز +عکس

 

مزیت های خانه تکانی که تاکنون نمی دانستید!

 

اگرچه دشواری های خانه تکانی های عید، شیرینی فرا رسیدن سال نو را تحت تأثیر قرار می دهد اما این کار مزیت هایی دارد که تمیز شدن خانه تنها یکی از آن ها است. مثلا، بی نظمی و آشفتگی بیشتر به معنای اضطراب بیشتر است. بنابراین تعجبی ندارد که طبق تحقیقات انجام کارهای خانه اضطراب و نگرانی را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد.

 

با این حال، شما برای رسیدن به نتیجه ی نهایی باید زمانی را صرف انجام این کارها کنید. استفاده از محصولات پاک کننده با رایحه ی لیمو می تواند روند کاهش اضطراب را سرعت بخشد. در حقیقت پژوهش ها نشان می دهد این رایحه ی شادی بخش اضطراب را کم می کند و تأثیری مثبت از خود بر جای می گذارد.

 

1. به بهبود تنفس کمک می کند

اگر با شروع فصل بهار دچار آلرژی یا آسم می شوید، باید بدانید که دانه های گرده تنها علت این مشکلات تنفسی نیستند. گرد و غبار و پرزهای بدن حیوانات خانگی هم از عوامل مهم بروز آسم، به ویژه در کودکان است. نظافت کامل خانه و حفظ تمیزی آن یکی از راه های تقویت روحیه است که می تواند به عادتی پسندیده تبدیل شود.

فواید خانه تکانی عید چیست

در تحقیقی معلوم شد زنانی که خانه ی خود را اضطراب آور توصیف می کردند، احتمال دچار شدن به حالت افسردگی در طول روز در آن ها به طور فزاینده ای بیشتر بود. این وضعیت به خستگی بیشتر بعد از کار منجر می شد. در مقابل، زنانی که خانه ی خود را آرامش بخش (و کمتر به هم ریخته) توصیف می کردند، در طول روز کمتر دچار حالت افسردگی می شدند.

 

2. باعث تحرک فیزیکی می شود

در پژوهشی رابطه ی میان تحرک فیزیکی و تمیزی بررسی شد و نتیجه آن بود که هر چه افراد یک خانه تمیزتر باشند، تحرک بدنی آن ها بیشتر است. سوزاندن کالری در حین تمیز کردن خانه یکی از توضیحات مطرح شده برای این نتیجه گیری است. اما این رابطه می تواند با مهارت خود تنظیمی در پیوند باشد.

 

این مهارت به فرد کمک می کند:

خود را در جهت اهدافش به پیش ببرد. اگر افراد انگیزه ی کنترل نظافت خانه ی خود را داشته باشند، احتمالا توانایی آن را دارند که در رابطه با دیگر بخش های زندگی مثل سلامتی جسمی هم به خود انگیزه دهند.

 

3. به داشتن خوابی مناسب کمک می کند

اگر نمی توانید خواب راحتی داشته باشید، قرص های خواب آور را کنار بگذارید و اتاق خواب تان را مرتب کنید. افرادی که همیشه تختخواب خود را مرتب می کنند ۱۹ درصد بیشتر همواره خوابی راحت دارند. در تحقیقی، ۷۵ درصد شرکت کنندگان با وجود وسایل خوابی تمیز، خواب بهتری داشتند چون احساس راحتی بیشتری در آن ها می کردند.

 

به علاوه، جالب است بدانید که:

داشتن یک خانه ی تمیز کمک می کند غذاهای سالم تری بخورید. محققان می گویند احتمال انتخاب های غذایی سالم تر در افرادی که در خانه های تمیز و مرتب زندگی می کنند بیشتر از کسانی است که در خانه های آشفته زندگی می کنند.

 

بیشتر بخوانید: ترفندهای خانه داری و خانه تکانی | ترفندهای مفید و کاربردی

 

4. از صدمات جسمانی جلوگیری می کند

وقتی به فرزندتان گوشزد می کنید اسباب بازی هایش را جمع کند این کار باعث می شود یکباره و بی خبر پایتان را روی یک قطعه اسباب بازی نگذارید. اما خانواده هایی که فرزند کوچک دارند تنها کسانی نیستند که می توانند با تمیز کردن خانه از آسیب های جسمی جلوگیری کنند.

خانه تکانی چه فوایدی دارد

تحقیقات نشان می دهد:

هر ساله به طور تقریبی از هر چهار فرد ۶۵ سال و به بالا یک نفر دچار زمین خوردگی می شود. کارشناسان توصیه می کنند محل رفت و آمد در خانه را مرتب نگه دارید تا به این ترتیب از زمین خوردن افراد خانه جلوگیری شود.

 

5. از بروز بیماری جلوگیری می کند

خانه تکانی های عید فرصتی به وجود می آورد تا آن نقاطی از خانه که معمولا در نظافت های روزانه یا هفتگی مورد غفلت قرار می گیرد هم تمیز شوند. برای مثال، وسایل کوچک آشپزخانه مملوء از خرده های نان و قطرات روغن هستند و ماشین لباسشویی حاوی قارچ ها و باکتری های به جا مانده از لباس های کثیف است.

 

آلودگی های ناشی از مواد غذایی را بشویید و در یکی از چرخه های شست و شوی ماشین لباسشویی از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید تا آلودگی های درون آن از بین برود. به علاوه، پژوهشی که به مدت ۱۵ سال روی ۸۵۱ فرد بزرگسال انجام شد نشان داد اگر افراد روزانه تنها نیم ساعت کمتر بنشینند، خطر ابتلا به بیماری های کشنده ی قلبی-عروقی تا ۲۴ درصد در آن ها کاهش می یابد.