پارس ناز پورتال

روف گاردن

قاصدک 24

دانستنی های مهم درباره قدرت بویایی مورچه

دانستنی های مهم درباره قدرت بویایی مورچه

دانستنی های مهم درباره قدرت بویایی مورچه یافته های جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید نشان می دهد که برخی مورچه ها به Supersniffing ants مشهور هستند که نشانگر قابلیت با کیفیت بالای این حشرات در تشخیص تغییرات شیمیایی کوچک است.

محققان با مطالعه بر روی ارتباطات اجتماعی پیچیده این مورچه ها دریافتند که آن ها قادرند تغییرات اندک در سطح فرومون ها یا ترشحات شیمیایی بدن را شناسایی کنند.

 حشرات اجتماعی مانند مورچه ها، بوی یکدیگر را با استفاده از حسگرهایی در آنتن های خود تشخیص می دهند. در ابتدا تصور می شد که مورچه ها از این رایحه ها برای تمایز قائل شدن بین دوستان و دشمنانشان استفاده می کنند، اما تحقیقات جدید نشان داد که قدرت بویایی حشرات بسیار فراتر از آن است.

 

دانستنی های مهم درباره قدرت بویایی مورچه

دانشمندان پس از انجام آزمایش های گسترده بر روی حس بویایی مورچه ها دریافتند که این جانداران نسبت به تغییرات شیمیایی محیط بسیار حساسند.

در این آزمایشات، محققان الکترودهای شیشه ای بسیار ظریفی بر روی موی حسی روی آنتن های موجود در سر مورچه ها نصب و سپس با ترشح هیدروکربن های مختلف میزان واکنش و پیام عصبی ارسالی را ذخیره کردند. این الکترودها مانند حسگر عمل می کردند و نشان می دادند کدام آنتن در زمان تشخیص بو توسط مورچه، واکنش نشان می داد.

پروفسور آناندا سنکر، متخصص حشره شناسی از دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید اظهار کرد: نقطه عطف این مطالعه، کشف عملکرد شگفت انگیز مورچه ها در شناسایی مواد شیمیایی مختلف است.

وی در ادامه افزود: در آزمایش های انجام شده مشخص شد که مورچه ها قادر به شناسایی انواع مختلف مواد شیمیایی هستند.