جستجو در پارس ناز

بچه ام شربت نمیخوره چیکار کنم؟ 7 راهکار برای دادن دارو!

بچه ام شربت نمیخوره چیکار کنم؟ 7 راهکار برای دادن دارو!

«بچه ام شربت نمیخوره چیکار کنم؟» خوراندن دارو به کودکان، بعد از کار معدن سخت‌ترین کار دنیاست! چگونه به کودکی که درکی از مسائل پزشکی و دارو ندارد، داروی تلخ بدهیم؟

 

برخی از کودکان در مقابل هر نوع دارو یا شربتی (حتی آن‌هایی که مزه آلبالو می‌دهند!) مقاومت می‌کنند و دادن دارو به کودک، یکی از چالش‌های والدین در دوران بیماری فرزندشان است. تعدادی از راهکارهای کمک‌کننده عبارتند از:

 

1ـ به کودک خود نشان دهید که هر دو در یک تیم هستید و از واژه‌ی «ما» استفاده کنید.

 

2ـ او را در آغوش بگیرید و به فرزندتان نشان دهید که متوجه احساسات ناخوشایندش هستید. (معجزه‌ی همدلی را دست کم نگیرید!)

 

3ـ از کودک خود بپرسید که آیا درباره‌ی دلیل خوردن دارو کنجکاو است؟ اگر پاسخ مثبت داد، با داستان و به طور ساده شیوه‌ی عملکرد دارو را توضیح دهید.

 

4ـ می‌توانید او را در پروسه‌ی خوردن دارو دخیل کنید؛ مثلا اجازه دهید خودش دارو را روی دهانش بگذارد یا لیوان آب را بگیرد.

 

5ـ یخ و سردی قدرت چشایی را کاهش می‌دهد. می‌توانید قبل از دادن دارو، یک نوشیدنی سرد خوش‌طعم به فرزندتان بدهید تا کمی چشایی‌اش را از کار بیندازید!

 

6ـ بینی کودک را بگیرید. این کار احساس کردن مزه‌ی تلخ دارو را کاهش می‌دهد.

 

7ـ با پزشک مشورت کنید و اگر این امکان وجود داشت، شربت را با کمی غذا یا نوشیدنی مخلوط کنید.

 

اگر درباره‌ی راهکارهای بیش‌تر کنجکاو هستید، پیشنهاد می‌کنم ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید.

 

بچم شربت نمیخوره چیکار کنم؟

طبق تحقیقات کاترین هامین و همکاران، کودکان آگاهی سطحی و منفی‌ای نسبت به دارو دارند و درک کاملی از اطلاعات پزشکی ندارند. از سن پایین دارو و پزشک برای کودکان تداعی کننده درد و خطر بوده و به همین دلیل کودکان ما به شدت نیاز به آموزش های مناسب دارند تا با دارو خوردن ارتباط برقرار کنند.

 

اما چگونه کودک را در این پروسه با خود همراه کنیم؟ در ادامه به تعدادی از راهکارهای موثر و عملی می‌پردازیم.

 

 Another way of minimizing your child’s aversion to the taste of medicine is to dose it out in small portions

 

ترجمه: یکی از راه‌های کاهش نفرت  فرزندتان از طعم دارو، دارو دادن به او در قسمت‌های کوچک و کم‌تر است.

 

1ـ دارو را بچشید!

برای درک بهتر کودک و همدلی بهتر با او، می‌توانید کمی از دارو را بچشید تا نسبت به طعم آن آگاهی داشته باشید. علاوه بر این، چشیدن دارو توسط شما به کودک نشان می‌دهد که در یک تیم هستید و میزان همکاری او را افزایش می‌دهد.

 

همنطور که در سلام آگاهی آمده است:

بعضی از داروها مثل استامینوفن برای کودکان هم تولید شده است که طعم خوشایندتری دارند. یا می‌توان آن را به صورت شربت برای کودکان تهیه کرد که بتوانند راحت و سریع‌تر این دارو را استفاده کنند. پس اگر برای داروها جایگزینی مثل شربت‌های طعم دار وجود داشت، از آن‌ها استفاده کنید.

 

2ـ با کودک همدلی کنید

در این مواقع ابتدا با کنترل خشم در برابر کودکان احساسات ناخوشایند کودک و عدم تمایل او را به رسمیت بشناسید و همدلی کنید. کودکان نیاز دارند ببینند که درک و شنیده می‌شوند. از دریچه‌ی نگاه کودک به این موضوع نگاه کنید!

 

همانطور که در نمناک آمده است:

شرایط را با رفتاری مثبت تحت کنترل خود درآورید. فراموش نکنید که کودک را به خاطر خوردن دارو بدون هیچ مقاومتی تحسین کنید. کودک باید متوجه شود که دارو خوردن تنبیه نیست. توجه داشته باشید که او را برای دارو خوردن تهدید نکنید.

 

3ـ از داستان، نقاشی یا انیمیشن کمک بگیرید

4ـ رفتار کودک را تشویق کنید

5ـ کودک را در پروسه‌ی خوردن دارو دخیل کنید

6ـ طعم بدمزه‌ی دارو را کاهش دهید

بچه ام شربت نمیخوره چیکار کنم؟ 7 راهکار برای دادن دارو!

برای کودکانی که در سنین پایین‌تری هستند و موارد قبل برای آن‌ها کار نمی‌کند، کاهش مزه‌ی دارو یک راهکار مناسب است. تعدادی از راهکارهای کاهش طعم دارو عبارتند از:

 

  • سردی زبان قدرت چشایی را کاهش می‌دهد. بنابراین قبل از دادن دارو، از نوشیدنی‌های سرد خوش طعم استفاده کنید تا کودک طعم دارو را کمتر احساس کند. بستنی‌ هم گزینه‌ی مناسب دیگری برای این کار است.

 

  • با پزشک مشورت کنید و در صورت امکان دارو را با کمی پودینگ یا نوشیدنی ترکیب کنید. دارو را با میزان کمی از مواد دیگر مخلوط کنید که کودک بتواند تمام ترکیب را بخورد و دوز لازم را دریافت کرده باشد.

 

  • بینی کودک را بگیرید تا قدرت چشایی کاهش یابد.

 

  • یک نوشیدنی خوش طعم یا آب کنار خود داشته باشید و بلافاصله بعد از دارو به کودک بدهید تا طعم تلخ را از دهانش پاک کنید.

 

  • برخی از داروها به اشکال یا طعم‌های مختلف وجود دارند. می‌توانید از اشکالی استفاده کنید که کودک موقع خوردن آن راحت‌تر است.

 

  • در سایت family doctorگفته می‌شود که می‌توانید شربت را روی کنار زبان (پشت گونه) بریزید. در این ناحیه تماس دارو با جوانه‌های چشایی کاهش پیدا می‌کند و مزه‌ی دارو کمتر احساس می‌شود.

 

7ـ از دارو دادن با زور خودداری کنید!

فرض کنید خودتان تب شدید دارید و دکتر با گرفتن دست و پای شما، دارو یا آمپول را به زور وارد بدنتان کند! چه احساسی پیدا می‌کنید؟ کودک هم همین احساسات منفی را تجربه می‌کند و فکر می‌کند که در مورد بدن خود اختیاری ندارد. (در بلند مدت این موضوع لجبازی و پرخاشگری کودک را افزایش می‌دهد.) بنابراین از راهکارهای مسالمت‌آمیز و توأم با همدلی برای دارو دادن به کودک استفاده کنید.

 

نکاتی برای دارو دادن به کودک زیر دو سال

 

اگر کودک در سنین پایین‌تری قرار داشته باشد، توضیح دادن دلیل مصرف دارو یا تعریف کردن داستان از بین گزینه‌ها حذف می‌شود! بنابراین در این بخش به راهکارهایی می‌پردازیم که برای دارو دادن به کودک زیر دو سال مناسب هستند.

 

1ـ از روش‌های متفاوتی برای دارو دادن استفاده کنید

 

به عنوان مثال اگر فرزندتان در خوردن دارو با قاشق مشکل دارد، می‌توانید از سرنگ‌ یا قطره چکان برای وارد کردن شربت به دهان کودک استفاده کنید.

 

2ـ در زمان‌های مشخصی به کودک دارو بدهید

 

اگر برنامه‌ی منظمی برای دارو دادن داشته باشید، کودک شرطی می‌شود و مقاومت کمتری خواهد داشت.

 

3ـ بگذارید سرنگ یا قطره‌چکان را در دست بگیرد

 

در سایت healthy children بیان می‌شود که اگر کودکان سرنگ یا قطره چکان را در دست بگیرند، ممکن است همکاری بیشتری داشته باشند.

 

4ـ شربت را در نقطه‌ی مناسبی از دهان کودک بریزید

 

دارو را در نقطه‌ای از دهان کودک بریزید که کم‌ترین تماس را با جوانه‌های چشایی داشته باشد و بلع دارو راحت‌تر اتفاق بیوفتد. (این موضوع بسیار حساس است و خطر پریدن دارو در گلوی کودک یا خفگی وجود دارد. )

 

5ـ در صورت نیاز از فرد دیگری کمک بگیرید

اگر کودک مقاومت زیادی داشته باشد، می‌توانید با کمک یک فرد دیگر دارو را وارد دهان کودک کنید. از فرد مقابل بخواهید کودک را در آغوش بگیرد و دست‌هایش را نگه دارد؛ سپس با باز کردن دهان کودک شربت را در نقطه‌ی مناسب بریزید.

 

6ـ چهره‌ی خود را شاداب نشان دهید!

اخم کردن یا در هم بردن اجزای صورت این پیام را به کودک مخابره می‌کند که دارو خوردن کاری ناخوشایند است. در نتیجه، لبخند بزنید و با پیام‌های آرامش‌بخش و دلگرم‌کننده، مقاومت کودک یا ترس او را کاهش دهید.شما از چه تکنیک‌هایی برای دارو دادن به کودک استفاده می‌کنید؟ فرزندتان به چه دلیل در مقابل خوردن دارو مقاومت می‌کند؟