پارس ناز پورتال

جستجو در پارس ناز

لوازم مورد نیاز برای شنا

لوازم مورد نیاز برای شنا

شنا جزو یکی از ورزش‌های بسیار پرطرفدار محسوب می‌شود که اکثر افراد به خصوص کودکان و نوجوانان به آن علاقه‌مند هستند. این ورزش نیز مانند بسیاری از ورزش‌های دیگر نیازمند لوازم منحصر‌به‌فرد خود است؛

 

چراکه با استفاده از ابزارهای شنا می‌توان پیامدهای منفی بعد از شنا را از بین برد و کیفیت شنا کردن را افزایش داد. لوازم موردنیاز برای شنا بسیار زیاد و متنوع نیستند، اما با این وجود تهیه همین چند ابزار ساده نیز لازم و مهم است.

 

وسایل موردنیاز برای شنا

شنا جزو یکی از ورزش‌های مفید و محبوب به شمار می‌آید که در استخر، دریا، حوض و رودخانه می‌توان آن را انجام داد. البته توجه داشته باشید که شنا در جاهای غیر استاندارد به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. برای یادگیری شنا لازم است تا در ابتدا لوازم موردنیاز برای شنا را تهیه کنید.

 

با استفاده از تجهیزات موردنیاز برای شنا، همواره می‌توانید شنا را به راحتی یاد بگیرید و از این ورزش هیجان‌انگیز لذت ببرید. به طور کلی تهیه تجهیزات موردنیاز برای شنا اهمیت زیادی دارد و لازم است تا به آن دقت و توجه زیادی داشته باشید. در موارد زیر می‌توانید با لوازم مورد نیاز برای ورزش کردن آشنا شوید:

 

مایو

اگر شنا با شورت معمولی در استخر را تصور کنید، قطعا به مضحک بودن این مسئله پی خواهید برد. اگرچه راه رفتن کنار استخر با این شورت‌ها راحت‌تر است، اما در هنگام شنا کردن احساس سنگینی خواهید داشت به گونه‌ای که انگار یک کمربند وزنه‌ای دور کمر شما قرار گرفته است که قطعا این موضوع برای شما آزار دهنده خواهد بود.

 

مایو ضدآب زنانه و مردانه جزو یکی از ضروری‌ترین لوازم موردنیاز برای شنا کردن در استخر و یا هر جای دیگری محسوب می‌شود. این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که برخی از استخرها یک سری قوانین خاص را برای مایویی که شناگران بر تن می‌کنند، در نظر گرفته‌اند که برای شنا کردن باید به آن توجه داشته باشید.

 

قمقمه شنا

قمقمه، جلیقه نجات بچه‌گانه و حلقه ایمنی شنا جزو اصلی‌ترین لوازم موردنیاز برای شنا به حساب می‌آیند. قمقمه شنا، حلقه شنا یا همان کمربند، به طور معمول برای شناگران مبتدی و کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

یکی از نکات مهمی که در تهیه حلقه شنا باید به آن توجه داشته باشید، اندازه مناسب حلقه شما برای بدن کودکان است. البته این موضوع را نیز به یاد داشته باشید که حلقه شنا باید بر اساس اندام شخص و متناسب با آن تهیه شود، تا بتواند در حین آموزش به خوبی او را نگهداری کند.

 

عینک شنا

از دیگر لوازم موردنیاز برای شنا می‌توان به عینک شنا ضد بخار اشاره کرد که حتما باید آن را در لیست تجهیزات موردنیاز برای استخر قرار دهید. برای استفاده کردن از عینک شنا در استخر همواره دلایل بسیار متعددی وجود دارند که ما در اینجا دو مورد از آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که ایجاب می‌کند تا شناگر از عینک شنا استفاده کند این است که فرد شناگر باید میدان دید بسیار خوب و واضحی داشته باشد تا بتواند با خیالی آسوده در کنار افراد دیگر شنا کند و فاصله میان دیوار و خود را به صورت صحیح تشخیص دهد.

 

همانطور که می‌دانید چشم انسان در هنگام شنا و در زیر آب به درستی نمی‌بیند. به همین علت استفاده از عینک شنا موجب افزایش ایمنی شناگر می‌شود.دلیل دیگری که فرد شناگر باید از عینک شنا استفاده کند این است که استفاده از عینک در هنگام شنا از تحریک و قرمز شدن چشم‌های شما جلوگیری می‌کند.

 

اگرچه قرمزی چشم افراد بعد از اتمام شنا و بیرون آمدن از آب به سرعت از بین می‌رود اما با این حال با استفاده از عینک می‌توانید از قرمز شدن موقتی چشم جلوگیری کنید. زمانی که عرق و ادرار انسان و کلر با یک‌‌دیگر مخلوط می‌شوند چیزی به اسم کلرامین تولید می‌شود. اگر کلرامین وارد چشم شود، چشم‌های قرمز و تحریک‌پذیر می‌شوند.

لوازم شنا برای کودکان

کلاه شنا

کلاه شنا را نیز می‌توان یکی از لوازم موردنیاز برای شنا کردن دانست. به‌طور معمول کلاه شنا به چند علت خاص پوشیده می‌شود. یکی از دلایل استفاده از کلاه شنا مربوط به این موضوع می‌شود که آب استخر در اکثر مواقع کثیف و آلوده است؛ بنابراین اگر موهای سر در داخل این آب آلوده قرار گیرند دچار آسیب می‌شوند.

 

به همین خاطر است که شما هنگام شنا باید کلاه مناسب بر سر داشته باشید.علاوه بر این مورد، اگر همه افراد برای شنا کردن در استخر کلاه بپوشند، دیگر گلوله‌های‌های مو کمتر در فضای استخر شناور خواهند شد.

 

البته خوب است بدانید که برخی از استخرها خیلی گرم هستند و پوشیدن کلاه در این استخرها موجب گرم شدن سر شما خواهد شد. البته این به معنای نپوشیدن کلاه نیست، بلکه باید یک کلاه مناسب را انتخاب کنید که سر شما را زیاد گرم نکند.

 

گیره بینی

گیره بینی نیز جزو یکی از تجهیزات مهم برای شنا کردن محسوب می‌شود؛ چراکه از ورود آب به داخل بینی و سینوس‌ها جلوگیری می‌کند. دماغ گیر برای افراد که از پا به داخل آب می‌پرند و با سر به داخل شیرجه نمی‌زنند الزامی‌تر است؛ چراکه انجام این کار موجب می‌شود تا آب با سرعت زیادی از راه بینی وارد سینوس فرد شناگر شود.

 

گوش گیر

گوش گیر نیز مانند دماغ گیر، جزو یکی از لوازم موردنیاز برای شنا کردن به حساب می‌آید. اگرچه بسیاری از شناگران استفاده از گوش گیر را در هنگام شنا کردن ضروری نمی‌دانند. اما با این وجود استفاده از این وسیله نیز اهمیت زیادی دارد؛ چراکه از ورود آب به داخل کانال‌ها آب جلوگیری می‌کند.

 

جمع‌بندی

قطعا برای انجام هر ورزشی تهیه وسایل مورد نیاز برای آن ورزش مهم خواهد بود. ورزش شنا نیز از این قائده مستثنی نیست و شما برای شنا در استخر و یا هر جای دیگری باید لوازم موردنیاز برای شنا را تهیه کنید.

 

وسایل مورد نیاز برای شنا شامل وسایل مختلفی مانند مایو، گیره گوش، کلاه شنا، گیره بینی و… می‌شوند که لازم است تا شما برای ایمنی بیش‌‌تر حتما این وسایل را به همراه داشته باشید؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که برای حفظ سلامتی خود و تجربه یک شنای راحت و منحصر به فرد حتما از قبل وسایل موردنیاز برای این ورزش را آماده کنید.